Poznań, dnia 08.05.2013
Proporcje – rozwiązywanie zadań.
Konspekt lekcji matematyki w klasie I b
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: I b
Typ lekcji: lekcja ćwiczeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Cele operacyjne:
Uczeń zna i rozumie:
pojęcie proporcji
własności proporcji dotyczącej równości iloczynów wyrazów skrajnych
i środkowych.
Uczeń umie:
wykonywać działania na równaniach,
układać proste proporcje do zadań z treścią,
rozwiązywać równania zapisane w postaci proporcji.
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości;
kształtowanie aktywności;
kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
załącznik nr 1
podręcznik „Matematyka z plusem” str. 218
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji |
---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Czynności organizacyjne. a) sprawdzenie obecności, b) kontrola zadania domowego. 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Proporcje – rozwiązywanie zadań tekstowych. 3. Rozwiązywanie zadań. Podręcznik str. 218 zad. 2, 3, 4, 5, 6. Zadanie A Samochód jechał ze średnią prędkością 60 km/h. Ile kilometrów przejechał w czasie 3h? Ile kilometrów przejechałby, jadąc z taką prędkością w czasie dwukrotnie dłuższym? Zadanie B Włosy przyrastają przeciętnie 0,4 mm na dobę. Gdyby zostało jeszcze czasu: Rozwiązywanie równań z proporcji. Rozdaję kartkówki |
Witam się z klasą. N: zapisuję temat na tablicy. N: Przypominam pojęcia poznane na poprzednich zajęciach w celu zastosowania ich podczas lekcji. UU odpowiadają na zadawane im pytania. Pogadanka powtórzeniowa. N: Wyjaśniam treść zadania, proszę chętnych UU do rozwiązywania przykładów na tablicy, sprawdzam poprawność wykonanych poleceń. N: Czytam i objaśniam treść zadania, kontroluję pracę uczniów. |
Czynności końcowe: Podsumowanie |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej Zadanie C Głos pokonuje w czasie 3 sekund odległość około 1km. Jaką drogę pokona głos w czasie 21 sekund? Pożegnanie z klasą. |
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji. U: zapisują zadanie domowe. |
KONIEC LEKCJI