Konspekt z lekcji
Kl2b
Temat lekcji: Rodzaje roztworów
Podręcznik: Wydawnictwo nowa era;
Autorzy: Jan Kulawik, Teresa Kulawik i Maria Litwin.
Chemia cześć I
Cele lekcji: Operacyjne:
Uczeń wie: - co to SA roztwór nasycony i nienasycony
Uczeń umie: - zamienić z roztwór nasycony w roztwór nienasycony i odwrotnie
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
Realizacyjna | Wprowadzenie: poroszenie ucznia o przypomnienie definicji roztwór, co to jest rozpuszczanie, czym możemy przyśpieszyć rozpuszczanie. Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez dyżurnego Nauczyciel dyktuje:, co to jest roztwór nasycony i nienasycone Robi wykres przejścia roztworu nasyconego w roztwór nienasycony jak i nienasyconego w roztwór nasycony i do tego opis, co wpływa na poszczególne reakcje. Nauczyciel prosi 3 uczniów chętnych pod tablice do doświadczenia: bierzemy 3 probówki do wszystkich 3 nalewamy wodę. Do pierwszej próbówki z woda wsypujemy sol do drugiej wlewamy mleko Ado 3 wsypujemy make. Nauczyciel prosi chętnych uczniów i wymieszanie zawartości probówek. Nauczyciel prosi klasę o obserwacje. Nauczyciel dyktuje uczniom, co to jest koloid roztwór oraz zawiesina |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela Dyżurny zapisuje temat lekcji na tablicy Uczniowie zapisuje w zeszytach Uczniowie przerysowują wykresy. Uczniowie rysują w zeszycie 3 próbówki, w których się znajduje woda i substancje każdą pospisują. I wypisują obserwacje |
Podsumowująca | Nagrodzenie ocenami aktywnych uczniów |