6 konspekt lekcji

Poznań, dnia 06.05.2013

Proporcje.

Konspekt lekcji matematyki w klasie I b

informacje wstępne

Nauczyciel: Daria Grodzka

Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa: I b

Typ lekcji: lekcja wprowadzająca

Czas: 45 min

Cele lekcji:

  1. Cele operacyjne:

Uczeń zna i rozumie:

Uczeń umie:

  1. Cele wychowawcze:

    1. pobudzanie spostrzegawczości;

    2. kształtowanie aktywności;

    3. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;

Metody pracy na lekcji:

Formy pracy na lekcji:


Środki dydaktyczne i pomoce:

W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.

PRZEBIEG LEKCJI

Etap lekcji Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania Uwagi o realizacji

Czynności początkowe

Wprowadzenie

Część właściwa lekcji

1. Czynności organizacyjne.

a) kartkówka – 15 min

b) sprawdzenie obecności,

c) kontrola zadania domowego.

2. Podanie tematu lekcji.

Temat: Proporcje.

3. N: Proporcje to wyrażenia porównujące ilości.

Przykład: Mam 10 koni i 5 psów. Sąsiad przychodzi do mnie i pyta się jaka jest proporcja koni do psów?

Muszę powiedzieć mu ile koni przypada na jakąś ilość psów. Czyli mogę powiedzieć, że mam 10 koni na każde 5 psów.

Inaczej mówiąc proporcja koni do psów jest jak 10 do 5. 10 : 5

Mogę to zapisać jako ułamek zwykły $\frac{10}{5}$ i słownie ’10 do 5”. Są to wszystko wyrażenia porównujące 2 ilości. Zatem 10 koni przypada na każde 5 psów. Co daje mi 2 konie na 1 psa. Jak do tego doszłam? Szukam największego wspólnego dzielnika 10 i 5.

4. Ćwiczenie A. a) zapis w postaci proporcji

5. Proporcja jest to równość dwóch ilorazów liczb

a : b = c : d lub $\frac{a}{b}$ = $\frac{c}{d}$

(czyt. a ma się do b jak c do d; zakł. że b i d są różne od zera)

Proporcję tworzą cztery wielkości, nazywane wyrazami proporcji; a i d to wyrazy skrajne,

b i c to wyrazy środkowe.

U wykonują ćwiczenie B ze str. 206 z Podręcznika oraz zapisują w zeszycie odkrytą własność.

6. N zapisuje na tablicy $\frac{6}{3}$ = $\frac{8}{x}$

i pyta:

• jaką liczbę należy podstawić za x, aby równość była prawdziwa?

• jakie działanie występuje po obu stronach tego równania?

• jak inaczej nazywamy to działanie i jego wynik?

7. Wykorzystując własność proporcji, uczniowie rozwiązują zadania 1 str. 207 z Podręcznika.

Dla osób szybciej rozwiązujących zad 1 str. 218

Witam się z klasą.

Rozdaję kartkówki.

N: zapisuję temat na tablicy.

Pogadanka, przykład.

Po rozwiązaniu przykładowego zadania, podanie podstawowych definicji w formie notatki U do zeszytu.

Rozwiązanie zadania utrwalającego.

U kolejno przychodzą do tablicy i rozwiązują zadania. Reszta notuje w zeszycie.

Czynności końcowe:

Podsumowanie

8. Podanie i objaśnienie pracy domowej:

• Podręcznik zadanie 2 a, b, c str. 207.

Pożegnanie z klasą.

Powtórzenie
i utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji.
U: zapisują zadanie domowe.

KONIEC LEKCJI

