SCENARIUSZ ZAJĘCIA
(zajęcie koleżeńskie)
DATA: 16.03.2011
PROWADZĄCY: Katarzyna Peła
GRUPA: 5 – 6 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Wiosna tuz, tuż…
TEMAT DNIA: Liczymy krokusy
CELE OGOLNE:
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie
Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 10
Doskonalenie percepcji wzrokowej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Rozpoznaje i nazywa krokusy
Potrafi przeliczyć elementy w zakresie 10
Nazywa kolory: różowy, żółty, fioletowy
METODY:
słowna: rozmowa, instrukcje
zadań stawianych dziecku
FORMY:
praca z całą grupą
praca indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Lp. | Sytuacje edukacyjne | Pomoce |
---|---|---|
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. |
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie. Przypomnienie tematyki tygodnia. Słuchanie piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”. Nawiązanie do tekstu o zbieraniu krokusów. Przypomnienie nazwy kwiatów. Rozsypanie przez nauczyciela sylwet krokusów na dywanie. Tanie dzieci do piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”. Zbieranie przez dzieci po dwa krokusy z dywanu podczas pauz w muzyce Po wyzbieraniu wszystkich krokusów zajęcie miejsc na dywanie. Przeliczanie krokusów przez każde dziecko po kolei. Zwrócenie dzieciom uwagi na różnice w sylwetach kwiatów. Naprowadzenie dzieci na podział ze względu na stronę, po której jest listek lub wcale go nie ma. „Sadzenie krokusów” przez dzieci na tablicy w odpowiednich grządkach – pętlach z zachowaniem podziału na kolory: żółte, różowe, fioletowe. Układanie w zbiorach kwiatów z liściem po prawej stronie. Przeliczanie kwiatów w zbiorach, określanie gdzie jest ich najwięcej a gdzie najmniej. Zebranie reszty liczmanów. Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc przy stolikach. Wykonywanie ćwiczeń z podręczników. Omówienie zadań na dywanie. Przypomnienie tematu zajęć. Wspólne, powtórne przeliczanie kwiatów w zbiorach. Podziękowanie za wspólne zajęcie. |
Sylwety krokusów, 3 pętle (zbiory), płyta Cd, ołówki |