KONSPEKT LEKCJI
Kolana koślawe
Prowadząca: Joanna Argasińska
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min
Liczba ćwiczących: 12 osób
Wiek ćwiczących: 7-9 lat
Przybory i przyrządy: ławeczka, drabinka, laski, woreczki
Wada: kolana koślawe
Cele: e wzmocnienie mięśni stopy, wzmocnienie mięśni przy stawie kolanowym, usunięcie przykurczów w obrębie grzbietu i miednicy oraz korekcja postawy ciała poprzez wzmocnienie gorsetu
mięśniowego
Tok lekcji | Treść zajęć | Dozowanie | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|
Część wstępna – 8 min. | |||
Przygotowanie do zajęć. | Zbiórka, powitanie. | 1 min. | Ustawienie w szeregu. |
Zabawa ożywiająca. | „Berek w parach” Przebieg zabawy. Wyznaczony lub wybrany „berek” biega za uciekającymi uczestnikami, starając się dotknąć kogoś, a tym samym przekazać mu swoją role. Para złapana wykonuje następujące ćwiczenie: |
5 min. | Należy zwrócić uwagę na poprawne podnoszenie laski. |
Marsz z zachowaniem postawy prawidłowej, połączony z ćwiczeniami oddechowymi. | W marszu wdech nosem, wydech ustami, następnie wspięcie na pięty z jednoczesnym wznosem RR w bok, rotacja rąk –wdech, opust RR w dół i powrót na całą stopę – wydech. | 2 min. | |
Część główna – 30 min. | |||
Ćwiczenia obręczy barkowej Ćwiczenia mm karku Ćwiczenia mm grzbietu i pośladków. Ćwiczenia mm brzucha Ćwiczenia mm stóp Ćwiczenia specjalistyczne, ukierunkowane na osłabienie skutków danej wady |
Pw.- siad skrzyżny przodem do siebie, trzymanie się za ręce, RR wyprostowane w stawie łokciowym. Pw.- siad podparty przodem do siebie stopy złączone podeszwowo Pw.- siad skrzyżny przodem do siebie, prawa dłoń na czole partnera. Pw.- klęk przodem do siebie, RR na barkach współćwiczącego. Pw. – leżenie przodem NN do siebie, RR w skurczu pionowym Pw. – siad podparty, przodem do siebie, między stopami jednego z ćwiczących znajduje się piłka. Pw.- siad podparty przodem do siebie, stopy złączone podeszwowo pod nimi znajdują się dwa woreczki. |
4× 6× 6x 6x 6x 6x 6x 6x 6x 10× 6x 6x 6x 6x 6x |
Po zakończeniu ćwiczenia wykonać kilka swobodnych oddechów Po wykonaniu ćwiczenia, druga osoba z pary wykonuje ruch. Ćwiczenie należy wykonywać naprzemiennie. Po wykonaniu ćw. zmienić NN Pozycja skorygowana |
Część końcowa – 7min | |||
Marsz ze zwróceniem uwagi na poprawne ustawienie stóp. Zabawa uspokajająca i posturalna Pożegnanie |
Marsz po sali, skurcz pionowy ramion, stawianie stóp od pięty- krawędź zewnętrzna, palce od piątego do pierwszego ciągniecie kolana na zewnątrz- napięcie, przeniesienie ciężaru ciała. Pierwszy ćwiczący naśladuje drzewo- przyjmuje pozycję: siad skrzyżny, pionowy skurcz ramion. . Drugi ćwiczący z boku współćwiczącego, przodem do niego przyjmuje taką samą pozycję Dzieci wychodzą z zachowaniem postawy prawidłowej. |
3 min. 3 min. 1 min. |
Każdy wykonuje ćw. w swoim tempie; wdech przez nos ,wydech przez usta |