Poznań, dnia 22.04.2013
FUNKCJA.
Konspekt lekcji matematyki w klasie II c
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: II c
Typ lekcji: lekcja utrwalająca
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Cele ogólne i specyficzne:
umiejętność dostrzegania prawidłowości matematycznych w otoczeniu
Cele operacyjne:
Uczeń:
• dostrzega w najbliższym otoczeniu przykłady różnego rodzaju przyporządkowań,
• opisuje funkcje różnymi sposobami: słownie, za pomocą grafu, tabelki, wzoru,
• wyróżnia spośród przyporządkowań te, które są funkcjami,
• wskazuje dla danej funkcji: argument, wartość, dziedzinę, zbiór wartości,
•sporządza tabelkę dla funkcji, określonej wzorem
• znajduje wzór funkcji na podstawie innego jej opisu
• rozwiązuje złożone zadania z zastosowaniem pojęcia funkcji
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości;
kształtowanie aktywności;
kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
karta pracy
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji |
---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie obecności. 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Funkcja. 3. Przypomnienie: Zbiór A nazywamy dziedziną funkcji, a jego elementy argumentami tej funkcji.
Przykład 2. Załóżmy, że mamy worek z trzema prezentami: piłką, książką i odtwarzaczem mp3. Trzech przyjaciół - Adam, Bartek i Czarek otrzymują po jednym prezencie Przykład 3. Załóżmy ponownie, że Adam Bartek i Czarek losują jeden prezent z worka, który tym razem zawiera kilka książek, piłek i odtwarzaczy mp3. 4. Rozwiązywanie zadań z karty pracy. Zadanie1. Czy następujące określone grafem przyporządkowania są funkcjami? każdej liczbie ze zbioru X jest przyporządkowana dokładnie jedna liczba ze zbioru Y . Nie szkodzi, To przyporządkowanie nie jest funkcja, ponieważ nie każdej liczbie ze zbioru X przyporządkowano jakąś liczbę ze zbioru Y . itd. Na koniec… Funkcje w matematyce f(x1) = y1 |
Witam się z klasą. N: zapisuję temat na tablicy. N: przypominam uczniom pojęcie funkcji i pojęcia, które ją opisują. Podanie podstawowych pojęć do zeszytu. Przedstawienie na przykładzie własności funkcji (przypomnienie) Kilka przykładów ilustrujących intuicję, jaka stoi za pojęciem funkcji. N: Objaśniam (przypominam) rozwiązywanie pierwszych przykładów zadań krok po kroku. Zadania, które ma na celu usystematyzowanie wiadomości o funkcji. N: Podaję kilka dodatkowych przykładów zadań ukazujących różne trudności. Kontroluję notatkę Przedstawienie matematycznego przykładu opisu funkcji. Graf. |
Czynności końcowe: Podsumowanie |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: • Wypisz 3 przykłady funkcji jakie możesz spotkać na co dzień i 3 przykłady przyporządkowań, które nie są funkcja. Pożegnanie z klasą. |
Podsumowanie zajęć. Praca domowa. |
KONIEC LEKCJI