Scenariusz zajęcia
Data: 02.03.2012
Miejsce: Przedszkole nr 14 w Poznaniu
Grupa: V (mieszana, 5-/4- latki)
Prowadzący: Agnieszka Kubelec
Temat kompleksowy: Mój kraj
Temat dnia: Zamki, zameczki.
Cele ogólne:
poznanie zabytku kultury narodowej;
rozwijanie kreatywności;
rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej;
rozumienie wieloznaczności słowa „zamek”.
Cele operacyjne:
zna zabytek kultury narodowej, jakim jest Zamek Królewski w Warszawie;
wie, jaką funkcję pełnił zamek dawniej, a jaką pełni dziś;
układa zamek z figur geometrycznych płaskich;
posługuje się nazwami figur geometrycznych;
bierze udział w zabawie ruchowej;
wykonuje ćwiczenie zgodnie z instrukcją słowną nauczycielki;
zna rożne znaczenia jednego słowa.
Metody pracy:
słowna: opowiadanie nauczycielki, instrukcje słowne;
oglądowa: pokaz ilustracji i przedmiotów;
zadaniowa: zadania stawiane dziecku do wykonania.
Formy pracy: praca z całą grupą.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta z nagraniem piosenki powitalnej, ilustracje Zamku Królewskiego w Warszawie, zamek błyskawiczny, zamek do drzwi, piłeczki z gąbki (12) , krążki gimnastyczne pełne (12), płaskie papierowe figury geometryczne (dla każdego dziecka kilka), kartki A4 (24)
Przebieg zajęcia:
„Piosenka powitalna” – wspólny śpiew i inscenizacja ruchowa, omówienie zasad zachowania podczas zajęcia.
„Zamek Królewski w Warszawie” – praca z obrazkiem połączona z układaniem przez dzieci zamku z figur płaskich. Poznanie zabytku kultury narodowej. Przypomnienie nazw figur geometrycznych.
„Śniadanie dla króla” – zabawa ruchowa z elementem równowagi.
„Zamki i zameczki” – zabawa słowna. Omówienie wieloznaczności wyrazu zamek.