Scenariusz zajęcia
Temat: Palcem po mapie
Cele:
- poznanie największych łańcuchów górskich w Polsce
- utrwalenie nazw akwenów wodnych: Morze Bałtyckie, Wisła
- wyrabianie umiejętności posługiwania się mapą;
Przebieg:
Zabawa na powitanie:
- witam wszystkich, którzy byli nad morzem,
- witam tych, którzy byli w górach,
- powitamy też tych, którzy mieszkają w Bełchatowie.
(Nauczyciel zaprasza dzieci do mapy Polski)
Dziś wybierzemy się w podróż po naszym kraju. Wycieczkę rozpoczniemy od morza.
- Jak nazywa się nasze morze? Proszę o pokazanie na mapie morza.
Wsiadamy do łódki i wiosłujemy w dół rzeki Wisły
( zabawa ruchowa „Płyniemy” - naśladowanie wiosłowania – dzieci poruszają się po sali)
Powrót do mapy: Czy zauważyliście do jakiego miasta dopłynęliśmy? To jest Warszawa
- Kto odszuka na mapie naszą stolicę?
Teraz wybierzemy się na spacer po Warszawie.
Najpierw obejrzymy Zamek Królewski, który kiedyś służył jako rezydencja królów.
(pokaz ilustracji) Spójrzcie jaki jest piękny , zróbmy kilka zdjęć (dzieci naśladują czynność fotografowania)
Na placu zamkowym znajduje się Kolumna Zygmunta (pokaz ilustracji)jest to brązowy posąg przedstawiający króla Zygmunta III Wazę z szablą w prawej i krzyżem w lewej dłoni. Pomnik ten ma aż 22 m wysokości
Czas opuścić Warszawę, wsiadamy do pociągu i udajemy się w dalszą podróż
(Dzieci ustawiają się w pociąg) „Jedzie pociąg z daleka…- zabawa ze śpiewem, naśladowanie odgłosów lokomotywy i pociągu.
Nasza podróż dobiegła końca. Na południu naszego kraju, tuż przy granicy leżą góry.
Nauczyciel pokazuje pasma górskie, wymieniając po kolei
- Sudety
- Tatry
- Góry Świętokrzyskie
Góry zaznaczone są kolorem od żółtego, przez pomarańczowy, aż do brązowego, jest to związane z wysokością gór.
5. Podsumowanie wycieczki.
Dzieci kolejno wskazują na mapie: Morze Bałtyckie, Wisłę, Warszawę, Sudety, Tatry oraz Góry Świętokrzyskie.
6.Praca przy stolikach
Dzieci otrzymują kontur mapy Polski, ich zadaniem jest zaznaczenie wyżej wymienionych punktów według poleceń nauczyciela: np. „zamaluj morze na niebiesko”