Konspekt z lekcji
Kl1d
Temat lekcji: Zjawisko fizyczne a przemiana chemiczna.
Podręcznik: Wydawnictwo nowa era;
Autorzy: Jan Kulawik, Teresa Kulawik i Maria Litwin.
Chemia cześć I
Cele lekcji: Operacyjne:
Uczeń wie: - co to zjawisko fizyczne oraz przemiana chemiczna
Uczeń umie: - wskazać różnice pomiędzy zjawiskiem fizycznym a przemianą chemiczną
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
Realizacyjna | Wprowadzenie: poroszenie ucznia o przypomnienie, co to jest mieszanina jednorodna i niejednorodna opisać sposoby rozdziału substancji. Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez dyżurnego Nauczyciel dyktuje:, co to jest zjawisko fizyczne i reakcja chemiczna. Doświadczenie ukazujące zjawiska fizyczne i przemiany chemiczne: -W probówce umieszczamy cukier i podgrzewamy Nauczyciel prosi o obserwacje -grudki siarki rozetrzyjmy moździerzem Nauczyciel opowiada ze substancje, które ulęgają reakcji chemicznej nazywane są substratami zaś powstające w wyniku przebiegu reakcji nazywane są produktami ćw. na lekcji: Napisz, jakiego rodzaju przemianom mogą ulegać substancje?? |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela Dyżurny zapisuje temat lekcji na tablicy Uczniowie zapisuje w zeszytach -Uczniowie zauważają, że powstają nowe substancje -uczniowie nie zauważają powstawania nowych substancji |
Podsumowująca | Nagrodzenie ocenami aktywnych uczniów Praca domowa: Podaj przykłady przemian, które są reakcjami chemicznymi |
Zapisanie przez uczniów pracy domowej |