1 konspekt lekcji,

Poznań, dnia 15.04.2013

rozwiązywanie zadań z proporcji i układów równań.

Konspekt lekcji matematyki w klasie II c

informacje wstępne

Nauczyciel: Daria Grodzka

Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa: II c

Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa

Czas: 45 min

Cele lekcji:

  1. Cele ogólne i specyficzne:

Rozwijanie umiejętności rozwiązywania układów równań i układania proporcji

  1. Cele operacyjne:

Uczeń :

• rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą, również w postaci proporcji

• rozróżnia wielkości wprost i odwrotnie proporcjonalne na podstawie tabelek i opisu słownego

• zapisuje związki między wielkościami wprost proporcjonalnymi i odwrotnie proporcjonalnymi

• sprawdza, czy dana para liczb spełnia układ dwóch równań stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi

• rozwiązuje proste układy równań metodą podstawiania i przeciwnych współczynników,

• rozwiązuje układy równań stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi

• rozwiązuje proste zadania tekstowe z wykorzystaniem własności proporcji

• sprawdza poprawność rozwiązania z warunkami zadania

  1. Cele wychowawcze:

    1. pobudzanie spostrzegawczości;

    2. kształtowanie aktywności;

    3. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;

Metody pracy na lekcji:

Formy pracy na lekcji:


Środki dydaktyczne i pomoce:

W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.

PRZEBIEG LEKCJI

Etap lekcji Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania Uwagi o realizacji

Czynności początkowe

Wprowadzenie

Część właściwa lekcji

1. Czynności organizacyjne.

a) sprawdzenie obecności,

b) kontrola zadania domowego.

2. Podanie tematu lekcji.

Temat: Rozwiązywanie zadań z proporcji i układów równań.

N: Co oznacza, że układ równań jest układem oznaczonym? Nieoznaczonym? Sprzecznym?

3. Zadania z układów równań.

Karta zadań. Układy równań.

Zadania: 1, 2b, 3b, 5.

N: Co to znaczy, że dwie wielkości są do siebie wprost proporcjonalne, a co że są odwrotnie proporcjonalne?

4. Zadania z proporcji.

Karta zadań. Proporcjonalność.

Zadanie 1c, 2, 3, 4.

Witam się z klasą.

N: zapisuję temat na tablicy. Rozdaję karty zadań.

N: Przypominam pojęcia poznane na poprzednich zajęciach w celu zastosowania ich podczas lekcji.

UU odpowiadają na zadawane im pytania.

N: Wyjaśniam treść zadania, proszę chętnych UU do rozwiązywania przykładów na tablicy, sprawdzam poprawność wykonanych poleceń.

N: Odczytuję treść zadań tekstowych
i zapisuję na tablicy podane przez UU dane. Do każdego
z zadań zapisuję na tablicy odpowiedź ułożoną przez UU.

Czynności końcowe:

Podsumowanie

5. Podanie i objaśnienie pracy domowej:

• zadania z karty zadań, których nie zdążyliśmy rozwiązać na lekcji, czyli 2a, 3a z układów równań oraz 1a, 1b z proporcjonalności.

Pożegnanie z klasą.

Powtórzenie
i utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji.
U: zapisują zadanie domowe.

KONIEC LEKCJI

