POLITECHNIKA LUBELSKA
WYDZIAŁ PODSTAW TECHNIKI
EDUKACJA TECHNICZNO-INFORMATYCZNA
Dydaktyka techniki.
Konspekt lekcji metodą laboratoryjną.
Chmielewski Piotr
ETI 6.4
Przedmiot: Technika
Klasa: 3 (gimnazjum)
Czas lekcji: 45 min
Temat: Pomiar rezystancji metodą pośrednią i bezpośrednią.
Cele:
Ogólny:
Celem lekcji jest zdobycie wiedzy drogą doświadczeń na temat prawa Ohma.
Operacyjne:
Poznawczy – poznanie metod pomiaru rezystancji.
Kształcący – uczeń potrafi prawidłowo dokonać pomiarów omomierzem, woltomierzem i amperomierzem.
Wychowawczy – uczeń nabywa umiejętności bezpiecznej pracy z prądem. Stosuje się do zasad BHP. Słucha zaleceń nauczyciela.
Metody:
Pogadanka
Metoda laboratoryjna,
Formy pracy:
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Stanowiska laboratoryjne z podłączonymi prostymi układami do pomiarów prądu, napięcia i rezystancji wraz z przyrządami do pomiaru tych wielkości elektrycznych
zeszyt ucznia
tablica
kreda
kalkulator
Przebieg lekcji:
FAZY LEKCJI | CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
CZAS |
---|---|---|---|
Część organizacyjna | Powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności. | Uczniowie rozpakowują się. | 3 min |
Wprowadzenie do tematu | Podanie tematu lekcji. Podanie celu lekcji. |
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. | 3 min |
Część główna |
|
|
35 min |
Podsumowanie | Zadaje pracę domową. Praca domowa: Opracować znaki drogowe ostrzegawcze, rysunek i opisać. |
Uczniowie zapisują pracę domową w zeszytach. | 2 min |
Ocena i zakończenie lekcji. | Podaje temat następnej lekcji: Znaki ostrzegawcze. Kończy zajęcia i żegna klasę. |
Uczniowie słuchają. Pakują się i po dzwonku żegnają nauczyciela i opuszczają klasę. |
2 min |
INSTRUKCJA DO ĆWICZENIA – „PRAWO OHMA”
Instrukcja BHP i regulamin pracowni
Najbardziej niebezpieczny dla człowieka jest prąd zmienny przepływający przez organizm ludzki o częstotliwościach przemysłowych 50÷60Hz. Prądy o częstotliwościach rzędu kiloherców nie mają zdolności wnikania w głąb tkanek i ich działanie jest powierzchniowe, nie wywołują skurczów mięśni czy zaburzeń pracy układu nerwowego, mogą jednak spowodować poparzenia. Przepływ prądu stałego również nie wywołuje skurczów mięśni, zachodzi jednak polaryzacja komórek organizmu. Najbardziej niebezpieczny jest prąd zmienny przepływający przez okolice serca i ośrodki nerwowe np.: między głową a jedną z rąk lub między jedną ręką a drugą. Skutki przepływu prądu elektrycznego przez człowieka to: - zaburzenia w układzie nerwowym, - zaburzenia w układzie krążenia i oddychania, - działanie cieplne prądu, - działanie łuku elektrycznego. Skutki porażeniem prądu zależą od: - natężenia prądu przepływającego przez organizm ludzki: prąd o wartości 100mA jest prądem śmiertelnym, - czasu przepływu prądu.
Przepisy określające stopień bezpieczeństwa napięcia są zawarte w normie PN-91/E-05009/02, która mówi, że:
Termin „napięcie warunkowo bezpieczne” dotyczy urządzeń pozostających pod stałą obsługą konserwatorską, znajdujących się w suchych pomieszczeniach o izolowanej podłodze, gdzie obsługujący urządzenie nie ma dostępu do elementów uziemionych.
W pracowni elektronicznej większość badanych układów jest zasilana napięciem bezpiecznym. Zasady bezpiecznej pracy w przygotowaniu ćwiczenia, gdzie występuje napięcie większe niż napięcie bezpieczne podane są przy omawianiu ćwiczenia. Przyrządy pomiarowe w pracowni zasilane są napięciem 230V/50Hz i dlatego ich obsługa zaliczana jest do prac z napięciem niebezpiecznym. Aby uniknąć porażenia należy stosować zasadę, że przyrządy obsługuje się jedną ręką. Nie należ również obsługiwać dwóch przyrządów równocześnie. Zaleca się połączenie zacisków mas wszystkich przyrządów na danym stanowisku i włączonych do sieci. Zobowiązuje się uczniów do przestrzegania podanej instrukcji BHP, oraz poniższych zaleceń:
|
---|
Cel ćwiczenia:
Porównanie metody pośredniej i bezpośredniej pomiaru rezystancji w obwodzie prądu stałego.
POTRZEBNE PRZYRZĄDY I MATERIAŁY:
źródło zasilania (bateria, zasilacz),
przewody połączeniowe,
amperomierz,
woltomierz,
rezystor dekadowy.
Pomiar rezystancji metodą pośrednią.
Dokonaj pomiaru natężenia prądu za pomocą amperomierza.
Dokonaj pomiaru napięcia za pomocą amperomierza.
Oblicz rezystancję korzystając z Prawa Ohma : R=U/I
Wyniki wpisz do tabeli
I | U | R | Rm |
---|---|---|---|
[A] | [V] | [Ω] | [Ω] |
I – natężenie prądu płynącego przez obwód.
U – spadek napięcia na rezystorze.
R – rezystancja obliczona metodą pośrednią.
Rm – rezystancja zmierzona bezpośrednio omomierzem.
Pomiar rezystancji metodą bezpośrednią
Poproś prowadzącego o odłączenie zasilania.
Zdemontuj układ elektryczny,
Podłącz omomierz cyfrowy do rezystora. W razie problemów poproś o pomoc prowadzącego.
Dokonaj pomiaru rezystancji Rm.
Zmierzoną wartość zapisz w tabeli.
Wnioski
Porównaj wartości rezystancji R i Rm. Zastanów się, które pomiary będą dokładniejsze i dlaczego. Sformułuj wnioski końcowe.