Patrycja Juszczak
Konspekt lekcji
Klasa: 3 ponadgimnazjalna
Temat lekcji: Rzeźba Polski.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z ogólnymi cechami ukształtowania terenu Polski
Cele operacyjne lekcji:
Wiadomości:
Uczeń zna pojęcia: nizina, wyżyna, depresja, góry
Uczeń zna czynniki wpływające na ukształtowanie powierzchni w Polsce
Uczeń zna formy antropogeniczne rzeźby Polski
b) Umiejętności:
Uczeń potrafi opisać cechy charakterystyczne ukształtowania terenu Polski.
Uczeń potrafi wskazać na mapie formy erozyjne i formy akumulacyjne rzeźby
Uczeń potrafi wyjaśnić wpływ lądolodu na ukształtowanie terenu w Polsce
Uczeń potrafi wskazać na mapie pasy rzeźby terenu
Metody pracy: pogadanka, elementy wykładu,
Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, atlas, mapa Polski
Przebieg zajęć:
a) Faza wprowadzająca:
Sprawdzenie obecności.
Przypomnienie wiadomości przez praktykanta i uczniów z ostatniej lekcji.
Podanie tematu i celu lekcji.
b) Faza realizująca:
Uczniowie otwierają atlasy na mapie fizycznej Polski. Nauczyciel zadaje pytanie uczniom: Co możemy powiedzieć o ukształtowaniu Polski? W ramach pogadanki uczniowie przedstawiają swoje propozycje i zapisują jako notatkę z zeszycie wszystko co można odczytać z mapy:
-nizinność (91% powierzchni)
-równoleżnikowy układ rzeźby (uczniowie wypisują pasy rzeźby terenu Polski)
-wysokości rosną na SE
-najwyższy punkt 2499m n.p.m.( Rysy)
-najniższy punkt -1,8 m (depresja)
-na ¾ terenu Polski rzeźba glacjalna
-tereny górskie tylko w południowej części kraju
-Polska północna tzw rzeźba młodoglacjalna
Następnie uczniowie przypominają sobie formy polodowcowe z poprzedniej lekcji i kwalifikują je do form erozyjnych lub akumulacyjnych (pradoliny, rynny polodowcowe, sandry, ozy, kemy, drumliny, moreny, głazy narzutowe, doliny u-kształtne).
Nauczyciel podaje kilka cech dla pozostałego obszaru Polski
-Polska środkowa i południowa to obszary staroglacjalne
(brak jezior polodowcowych, mniej wyrazisty kształt moren czołowych, rozległe pradoliny, płaskie i rozległe kotliny)
-W Tatrach i Karkonoszach cyrki polodowcowe, mutony, gołoborza, doliny u-kształtne
Następnie nauczyciel przypomina również o formach antropogenicznych, uczniowie wymieniają znane im formy antropogeniczne, zapisują w zeszycie
Faza podsumowująca:
Podsumowanie zajęć, czas na ewentualne pytania, oceny za pracę na lekcji