Poznań, dnia 26.04.2013
PrzeksztaŁCANIE WZORÓW.
Konspekt lekcji matematyki w klasie I b
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: I b
Typ lekcji: lekcja ćwiczeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Cel ogólny:
zastosowanie metod rozwiązywania równań do przekształcania wzorów,
rozwijanie zdolności logicznego rozumowania i argumentowania,
praktyczne stosowanie wiedzy.
Cele operacyjne:
uczeń potrafi rozwiązywać równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą,
uczeń potrafi przekształcać wyrażenia algebraiczne,
uczeń potrafi wyróżniać dane i szukane,
uczeń potrafi przekształcać proste wzory,
uczeń potrafi wyznaczyć wskazaną wielkość,
uczeń zna wzory na pola figur płaskich,
uczeń dostrzega analogię pomiędzy metodą rozwiązywaniem równań a przekształcaniem wzorów.
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,
kształtowanie aktywności, pracy i wytrwałości,
kształtowanie postawy precyzji i dokładności,
wzbudzenie u uczniów potrzeby samooceny oraz jej doskonalenie.
Metody pracy na lekcji:
praca z podręcznikiem,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
podręcznik „Matematyka z plusem”, Gdańsk, GWO, 2010.
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji |
---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Czynności organizacyjne. a) sprawdzenie obecności, b) kontrola zadania domowego. 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Przekształcanie wzorów. Powtarzamy wspólnie z uczniami, jakie czynności możemy wykonywać podczas przekształcania wzorów: - mnożyć lub dzielić obie strony równości przez to samo wyrażenie, - przenosić dowolne wyrażenie na drugą stronę równości, zmieniając jego znak na przeciwny. Zadanie1. Z podanych wzorów wyznacz wskazaną zmienną: a) k = $\frac{s}{b}$ b = ? b) mp = $\frac{k}{a}$ m = ? c) a + b = $\frac{c}{d}$ c = ? d) h = $\frac{at^{2}}{m}$ t = ? e) P = $\frac{1}{3}\ $Pp•H Pp = ? f) h = $\frac{\text{ac}}{d}$ c = ? g) a - $\frac{b}{2}$ = ac a = ? h) x – 2y = $\frac{2}{3}$a y = ? i) V = $\frac{a - b}{c}$ a = ? j) A – B = $\frac{k}{2t}$ t = ? k) 2x - $\frac{2}{b}$ + c = 3k b = ? Podręcznik:
|
Witam się z klasą. N: zapisuję temat na tablicy. Rozwiązanie zadań. Instrukcja. U kolejno przychodzą do tablicy i rozwiązują zadania. Reszta notuje w zeszycie. |
Czynności końcowe: Podsumowanie |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: Zadanie. Z podanego wzoru wyznacz z: a) y = $\frac{c}{2a + z}$ b) $\frac{1}{z}\ $+ ab = c c) d - $\frac{1}{\text{za}}$ = b Pożegnanie z klasą. |
U: zapisują zadanie domowe. |
KONIEC LEKCJI