Poznań, dnia 19.04.2013
POJĘCIE FUNKCJI.
Konspekt lekcji matematyki w klasie II c
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: II c
Typ lekcji: lekcja wprowadzająca
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Cele ogólne i specyficzne:
umiejętność dostrzegania prawidłowości matematycznych w otoczeniu
Cele operacyjne:
Uczeń:
• dostrzega w najbliższym otoczeniu przykłady różnego rodzaju przyporządkowań,
• opisuje funkcje różnymi sposobami: słownie, za pomocą grafu, tabelki, wzoru,
• wyróżnia spośród przyporządkowań te, które są funkcjami,
• wskazuje dla danej funkcji: argument, wartość, dziedzinę, zbiór wartości,
•sporządza tabelkę dla funkcji, określonej wzorem
• znajduje wzór funkcji na podstawie innego jej opisu
• rozwiązuje złożone zadania z zastosowaniem pojęcia funkcji
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości;
kształtowanie aktywności;
kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
karta zadań
film
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Czynności organizacyjne. a) sprawdzenie obecności, b) oddanie sprawdzianów 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Pojęcie funkcji. Zazwyczaj funkcję definiuje się je jako przyporządkowanie każdemu elementowi jednego zbioru, dokładnie jednego elementu drugiego zbioru. Podanie różnych przykładów przyporządkowań. Przykład Załóżmy, że mamy worek z trzema prezentami: piłką, książką i odtwarzaczem mp3. Trzech przyjaciół - Adam, Bartek i Czarek otrzymują po jednym prezencie z tego worka. W rezultacie Adam dostał książką, Bartek piłkę, Takie przyporządkowanie przedmiotów do chłopców możemy nazwać funkcją. Powiemy, że:
Jeżeli oznaczymy naszą funkcję literką f, to powyższe zdania możemy zapisać krócej: f(Adam) = książka f(Bartek) = piłka f(Czarek) = odtwarzacz mp3 Przedstawię jeszcze naszą funkcję w postaci graficznej (graf). Nasza funkcja wskazuje jaki prezent otrzymał wybrany chłopiec. Musi robić to w sposób jednoznaczny! Jeżeli zadamy pytanie: "Co otrzymał Bartek?", to otrzymamy odpowiedź: "piłkę". Funkcja nie może mieć żadnych wątpliwości w stylu: "piłkę albo książkę" - zawsze bezbłędnie i jednoznacznie odpowiada na nasze pytanie. Zatem, aby przyporządkowanie było funkcją, to zawsze musi wskazywać konkretną wartość (np. rzecz) dla podanego argumentu (np. chłopca). Zauważ, że wartości jakie przyjmuje funkcja (tzn. prezenty jakie przyporządkowuje chłopcom) mogą się powtarzać. Funkcja cały czas spełnia swój podstawowy warunek - przyporządkowuje każdemu chłopcu dokładnie jeden przedmiot.
Zbiór A nazywamy dziedziną funkcji, a jego elementy argumentami tej funkcji. Zbiór B nazywamy przeciwdziedziną, a elementy zbioru B, które są przyporządkowane elementom zbioru A, tworzą zbiór funkcji. Zadanie1. Funkcja określona jest tabelką:
a) podaj zbiór argumentów i zbiór wartości funkcji Film „Funkcje, czyli rzecz o przyporządkowaniu”. |
Witam się z klasą. N: zapisuję temat na tablicy. Kilka przykładów ilustrujących intuicję, jaka stoi za pojęciem funkcji. Podanie podstawowych pojęć do zeszytu. Dokładne rozwiązywanie zadania, odpowiadanie na pytania uczniów. Odtworzenie filmu podsumowującego. |
||||||||||||||||||
Czynności końcowe: Podsumowanie |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: • Przeanalizowanie przykładów z podręcznika str. 167 i 168. Pożegnanie z klasą. |
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji. U: zapisują zadanie domowe. |
KONIEC LEKCJI