SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DATA: 13.01.2011
PROWADZĄCY: Katarzyna Peła
GRUPA: 5 – 6 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Wesoły karnawał
TEMAT DNIA: Coraz więcej, coraz mniej.
CELE OGOLNE:
Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 10
Kształtowanie umiejętności segregowania zbiorów wg malejącej i rosnącej liczby elementów
Doskonalenie umiejętności klasyfikowania wg określonej cechy
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Umie przeliczać w zakresie 10
Potrafi ułożyć zbiory wg malejącej i rosnącej liczby elementów
Potrafi klasyfikować przedmioty wg podanej cechy
METODY:
słowna: instrukcje
zadań stawianych dziecku
pokazu
FORMY:
praca z całą grupą
praca indywidualna (przy stolikach)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Lp. | Sytuacje edukacyjne | Pomoce |
---|---|---|
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. |
Zaproszenie do zajęcia miejsc na dywanie. Przypomnienie tematyki tygodnia. Rozmowa na temat elementów wystroju Sali podczas balu karnawałowego, przypomnienie nazw: balon, serpentyna, konfetti. Rozłożenie na dywanie przez nauczyciela sylwet baloników wyciętych z kolorowego papieru. Określanie kolorów balonów oraz ich wielkości. Próba ułożenia sylwet według wielkości rosnąco i malejąco. Zabawa ruchowa „Wesołe pajacyki” – dzieci tańczą do muzyki, podczas przerwy wykonują pajacyki. Zapoznanie się z przygotowanymi przez nauczyciela zbiorami balonów. Przeliczanie balonów w zbiorach, oznaczanie ich odpowiednią ilością kropek. Układanie zbiorów wg rosnącej i malejącej liczby elementów. Praca przy stolikach – utrwalanie tematyki zajęć przez wykonanie kart pracy. Odszukiwanie baloników w tych samych kolorach i oznaczanie ich pętlami; przeliczanie elementów w zbiorach, oznaczanie ich rosnąco. Oglądanie wykonanych kart pracy w kole na dywanie, utrwalanie pojęć więcej, mniej. Zabawa ruchowa wg B. Strauss „Czardasz” Podziękowanie za zajęcie. |
Ilustracja balu karnawałowego Kolorowe sylwety balonów Płyta Cd Zbiory balonów, mazak Karty pracy, ołówki Płyta Cd |