Konspekt lekcji j. polskiego w klasie I
Szkoła ponadgimnazjalna.
Hasło: obraz miłości w Starym i Nowym Testamencie
Temat: Miłość przesłaniem Nowego i Starego Testamentu.
Cele:
Główny:
zapoznanie uczniów z tekstami „Pieśni nad Pieśniami” i „Hymnu o miłości” Św. Pawła
Operacyjne:
- uczeń definiuje pojęcie miłości
-uczeń podaje cechy miłości , posługując się cytatami z tekstu
-charakteryzuje sposoby różnego ukazywania miłości w obu tekstach
-określa, jakim językiem posługują się oba teksty, jakie zawiera środki stylistyczne i jakie pełnią one funkcję
-rozumie symboliczny charakter „Pieśni nad pieśniami”
Metody:
Heureza, praca z tekstem, ćwiczenia
Formy:
praca indywidualna, zbiorowa
Środki:
Podręczniki, zeszyty.
Etapy lekcji | czas | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | uwagi | ||
---|---|---|---|---|---|---|
w p r o w a d z e n i e r o z w i n i ę c i e |
10 30 |
Czynności organizacyjne Jakie znaczenie w życiu człowieka ma miłość? Kogo wy kochacie i dlaczego? A skąd wiecie, że to jest miłość, czym charakteryzuje się to uczucie? Podanie tematu. Miłość świetnie charakteryzowana jest w Piśmie Św. Przeczytajcie teraz z podręcznika „Hymn o miłości” i „Pieśń nad pieśniami”. Wypiszcie sobie z tekstu cytaty odnoszące się do miłości, jak określa się ją w „Hymnie” a jak w „Pieśni” Z jakiej księgi pochodzi „Hymn o miłości”? A z jakiej „Pieśń nad pieśniami”? Jakimi językami posługuja się autorzy tych utworów? Jaki obraz uczucia pokazują obydwa utwory? Erotyczny charakter „Pieśni nad pieśniami”ma przybliżyć człowiekowi miłość do Boga. Jak symbolicznie mażna odczytać „Pieśń nad pieśniami”? Jakie cechy relacji człowieka z Bogiem podkreśla ten utwór? |
-uczucie ważne, daje poczucie bezpieczeństwa, człowiek nie rozwija się prawidłowo bez miłości. Mamę, tatę, babcię, chłopaka, dziewczynę Zależy nam na tym kimś, pragniemy jego dobra, szczęścia, chcemy być blisko, chcemy aby odwzajemniano nasze uczucie Uczniowie czytają głośno teksty
Oblubieniec to Chryatus lub Bóg a Oblubienicą jest kościół lub dusza człowieka -wiara jest nieustannym poszukiwaniem - to bardzo trudna miłość, gdyż człowiek bardzo pragnie obecności Boga i nie zawsze odczytuje jego znaki ( tak jak Oblubienica, która wciąż podąża za Oblubieńcem) |
|||
p o d s u m o w a n i e |
5 | Jakie wnioski wynikają z analizy tych utworów? Waszą pracą domową będzie zrobienie ćwiczenia 2 i 4 ze str. 34 |
-tematem obydwu jest miłość -odmiennie zostaje pokazana (abstrakcyjnie i obrazowo) -jeden utwór mówi wprost o miłości, drugi posługuje się symbolami -obydwa podkreślają ogromną wartość i moc tego uczucia |