Poznań, dnia 10.05.2013
Przedziały liczbowe.
Konspekt lekcji matematyki w klasie III c
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: III c
Typ lekcji: lekcja wprowadzająco-ćwiczeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
CELE GŁÓWNE:
Zapoznanie się z symbolicznym zapisem przedziałów ograniczonych i nieograniczonych
Kształtowanie u uczniów postawy dociekliwości, dokładności i logicznego myślenia
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna pojęcie zawierania się, sumy, części wspólnej i różnicy zbiorów
Uczeń potrafi podać poszczególne elementy należące do zbiorów
Uczeń potrafi zapisać współrzędne punktu
Uczeń potrafi odczytać współrzędne punktów z osi liczbowej
Uczeń zna pojęcie iloczynu i sumy przedziału
Uczeń umie zaznaczyć podany przedział na osi liczbowej
Uczeń umie narysowany przedział zinterpretować przy pomocy odpowiednich nierówności
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości;
kształtowanie aktywności;
kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
dyskusja,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
podręcznik: „Matematyka wokół nas” str. 205 - 211
karta pracy – załącznik nr1
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji |
---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie |
1. Czynności organizacyjne. a) sprawdzenie obecności, b) kontrola zadania domowego. 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Przedziały liczbowe. 3. Zbiory |
Witam się z klasą. N: zapisuję temat na tablicy. Rozdaję karty pracy. |
![]() |
N: Przypominam pojęcia poznane na poprzednich zajęciach w celu zastosowania ich podczas lekcji. Podanie podstawowych |
|
Przykład. Jeśli A = {1; 2; 5} i B = {1; 3; 4}, to: Suma W i NW daje nam R, czyli: W∪NW = R Podręcznik str. 207 zad 4 c, d 4. Przedziały |
Zadania, które ma N: Przypomnienie wiadomości o przedziałach. |
|
Praca z kartą zadań. 5. Rozwiązywanie zadania z karty pracy. |
||
Na przedziałach wykonujemy takie same działania, jak na zbiorach. W przypadku przedziałów, dla ułatwienia interpretacji danego działania, należy narysować oba przedziały na osi liczbowej, a następnie zakreskować wynik działania i go odczytać. Suma dwóch przedziałów, to przedział powstały poprzez połączenie obu przedziałów. Po narysowaniu przedziałów na osi, kreskujemy oba przedziały. Przykład. Dane są przedziały: |
Podanie podstawowych pojęć do zeszytu. | |
![]() |
||
![]() Część wspólna dwóch przedziałów to przedział, będący wspólnym fragmentem obu przedziałów. Kreskujemy zakres, w którym przedziały się pokrywają. Przykład. Dane są przedziały: |
||
![]() |
||
Podręcznik str. 212 zad. 16 b, d | ||
Czynności końcowe: Podsumowanie |
6. Podanie zadania domowego: Podręcznik Str. 207 zad. 4 a, b str. 212 zad. 16 a, c Pożegnanie z klasą. |
U: zapisują zadanie domowe. |
KONIEC LEKCJI