Konspekt z lekcji
Kl1d
Temat lekcji: Mieszaniny substancji- sporządzanie mieszanin i rozdział na składniki
Podręcznik: Wydawnictwo nowa era;
Autorzy: Jan Kulawik, Teresa Kulawik i Maria Litwin.
Chemia cześć I
Cele lekcji: Operacyjne:
Uczeń wie: - co to jest mieszanina jednorodna i niejednorodna
Uczeń umie: - opisać metody rozdziału substancji i wykonać do tego przykładowy sposób.
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
Realizacyjna | Wprowadzenie: poroszenie ucznia o przypomnienie, co to są substancje chemiczne, jak badamy właściwości różnych substancji Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez dyżurnego Przeprowadzenie doświadczenia: Przygotowujemy mieszaniny substancji 1) roztwór soli w wodzie 2) piasek z wodą Poproszenie uczniów o opisanie wyglądu mieszanin Roztwór soli w wodzie ogrzewamy Roztwór piasku z woda odstawiamy na chwile Nauczyciel pyta o obserwacje Nauczyciel omawia sposoby rozdziału mieszanin: -sączenie -sedymentacje -dekantacje -krystalizacje -destylacje Nauczyciel wraz z uczniami rysuje wykres na wykres obrazujący mieszaniny jednorodne i niejednorodne i przyporządkowuje wraz z uczniami sposoby ich rozdziału Notatka z lekcji każdy uczeń indywidualnie ja robie |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela Dyżurny zapisuje temat lekcji na tablicy Uczniowie zauważyli ze ogrzewanie wpływa na wyparowanie wody i wykrystalizowania się soli Zaś w drugiej zlewce zauwazyli ze piasek opadł na dno. Rysowanie wykresy w zeszycie. Sporządzanie notatki |
Podsumowująca | Praca domowa: Opisz zasadę działania rozdzielacza Dla chętnych: Sporządź rontów soli tak by zauważalna była jej obecność w słoiczku pozostaw na kilka dni pod przykryciem z bandaża wpuszajac kilka nitek do środka roztwory i przynieś do szkoły |
Zapisanie pracy domowej w zeszycie |