Anna Niewiadowska
Konspekt zajęć – edukacja matematyczna / Zajęcia wprowadzające
Tematyka: Ekosystem łąkowy – owady na łące.
Temat: Zapoznanie dzieci z owadami żyjącymi na łące poprzez ilustracje i wyobraźnię.
Grupa: Dzieci 6-o letnie – I klasa.
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z wyglądem owadów oraz ich pożytecznością.
Cele szczegółowe: dziecko
- Rozpoznaje owady żyjące na łące,
- potrafi nazwać niektóre owady żyjące na łące,
- określa funkcje owadów łąkowych,
- rozpoznaje dźwięki wydawane przez niektóre owady,
- naśladuje dźwięki niektórych owadów,
- naśladuje zachowanie niektórych owadów,
- opisuje wygląd owadów łąkowych.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa.
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje owadów, magnetofon, płyta, kolorowe kartki wycięte na wzór owada.
Przebieg:
Wprowadzenie do tematu.
N-l czyta dzieciom zagadki o mrówce, koniku polnym, motylu, biedronce i pszczole.
N-l pyta dzieci o znane im owady łąkowe – wymienienie nazw.
N-l wiesza sylwety owadów na tablicy, wymienia ich nazwy, opisuje wygląd, opowiada o pożyteczności.
N-l prosi o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie łąki. Włącza ,,dźwięki łąki” a po chwili dźwięki pojedynczych owadów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie co to za owad.
Zabawa ruchowa. W trakcie słuchania dźwięków – dzieci naśladują owady (pszczoły, koniki polne, muchy, motyle).
Powtórzenie wiadomości. Chętne dzieci przychodzą do tablicy i opisują wybranego owada, reszta dzieci słucha i sprawdza czy zapamiętała informacje prawidłowo.
Zakończenie zajęć. N-l rozdaje każdemu dziecku karteczkę wyciętą na kształt owada (pająka) i prosi o dorysowanie buzi odpowiednio zależnej do stosunku dziecka do zajęć.