SCENARIUSZ LEKCJI
PRZEDMIOT: Język polski klasa V
TEMAT: Czego uczy nas poezja księdza Jana Twardowskiego ?
CELE LEKCJI:
- poznanie życiorysu księdza J. Twardowskiego
- budzenie wrażliwości na drugiego człowieka
- uwrażliwianie na piękno przyrody
- zachęcanie do czytania poezji
CELE OPERACYJNE:
- wyszukuje w tekście najważniejsze informacje z życiorysu poety
- zwraca uwagę na niezrozumiałe wyrazy
- wyraża własne zdanie na temat omawianych utworów poetyckich
- analizuje tekst poetycki, odczytuje przesłanie autora
- wypełnia tekst z lukami zawierający główną myśl omawianych utworów
METODY:
- metoda zajęć praktycznych
- praca z tekstem
- dyskusja
FORMY:
- praca zbiorowa z całą klasą
- praca indywidualna
- praca w zespołach dwuosobowych
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- życiorys poety dla każdego zespołu dwuosobowego
- tekst z lukami
PRZEBIEG LEKCJI
Odwołanie się do wiedzy uczniów. Co wiemy o poecie ks. J. Twardowskim?
Prezentacja postaci poety, podanie tematu lekcji - życie i twórczość ks. J. Twardowskiego, próba odpowiedzi na pytanie: „Czego uczy nas poezja ks. Twardowskiego?” Prezentacja fotografii przedstawiających poetę w otoczeniu dzieci, tomiki poezji, informacja nauczyciela.
Czytanie życiorysu poety ze zwróceniem uwagi na najważniejsze fakty z jego życia. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów.
Wypowiedzi uczniów na temat przeczytanego życiorysu, na co zwrócili uwagę.
Prezentacja wierszy ks. Twardowskiego: „Święty gapa”, „Św. Franciszku z Asyżu”. Analiza utworów
„Święty gapa” - Kto jest bohaterem utworu?
Co zrobił w życiu?
Jak został odbierany przez innych? Jak go traktowano?
Kto może być także „świętym gapą” ?
Podsumowanie wiersza - odczytanie
Wiersz mówi o wszystkich, którzy nie potrafią dać sobie rady, znaleźć się w świecie, są samotni, odtrąceni. Takich ludzi cierpiących przez obojętność i egoizm innych poeta nazywa świętymi. Poeta uczy nas wrażliwości na drugiego człowieka, przestrzega przed egoizmem i obojętnością. Nikogo cierpiącego nie można odtrącać.
„Św. Franciszku z Asyżu”
Do kogo zwraca się poeta?
Na co zwraca szczególną uwagę w tym wierszu?
Czym się zachwyca?
Co jest dla niego „cudem natury”?
Podsumowanie wiersza – odczytanie
Poeta wyraża zachwyt nad pięknem przyrody stworzonej przez Boga. Podziwia nie tylko wspaniałe góry, lasy, piękne kwiaty, ale i niepozorną trawę. Nazywa ją „siostrą”. Nawiązuje w ten sposób do postaci św. Franciszka, dla którego wszystkie Boże stworzenia były „braćmi” i „siostrami”.
Podsumowanie - próba odpowiedzi na pytanie z tematu lekcji,
- uzupełnienie tekstu z lukami ( praca indywidualna)
Najważniejszym przesłaniem poezji ks. J. Twardowskiego jest miłość do Boga, Stwórcy wszystkiego : ludzi i całego świata. W poezji zawarty jest zachwyt nad ……………………………………. . Poeta uczy nas dostrzegać piękno w …………………………... , a także w ……………………………………. . Ksiądz Twardowski zwraca także uwagę na …………………….. . Nie jest obojętny wobec jego ………………………… . Uczy nas ………………………….. .
7. Podsumowanie lekcji i podanie zadania domowego :
- wklej do zeszytu uzupełniony tekst z lukami ,
- wypisz z życiorysu poety najważniejsze informacje.
Najważniejszym przesłaniem poezji ks. J. Twardowskiego jest miłość do Boga, Stwórcy wszystkiego : ludzi i całego świata. W poezji zawarty jest zachwyt nad ……………………………………. . Poeta uczy nas dostrzegać piękno w …………………………... , a także w ……………………………………. . Ksiądz Twardowski zwraca także uwagę na …………………….. . Nie jest obojętny wobec jego ………………………… . Uczy nas …………………………..