SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Poznajemy przysłowia - mądrość wszystkich ludzi.
Cele:
- poznanie najpopularniejszych polskich przysłów i powiedzeń,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat,
-wzbogacanie języka i wiadomości,
- rozwijanie krytycznego myślenia, porównywania i wnioskowania,
Uczeń :
- wie jak wzbogacać swój język i wiedzę,
- umie za pomocą ekspresji słownej, ruchowej, plastycznej przedstawić dane przysłowie,
- potrafi układać wyrazy i zdania z rozsypanek,
- potrafi współdziałać w grupie i zespole,
Metody pracy:
- podająco - naprowadzająca,
- operatywna - praktycznego działania,
- słowna,
- problemowa,
- poszukująca.
Formy pracy:
- indywidualna,
- praca zbiorowa jednolita, grupowa,
- zespołowa
Środki dydaktyczne:
- rozsypanka sylabowa,
- rozsypanka wyrazowa,
- kartoniki z zapisanymi przysłowiami,
Przebieg zajęć:
Wyjaśnienie pojęcia „przysłowie” przez nauczyciela.
Przysłowie - krótka wypowiedź pochodząca z literatury lub ze źródeł ludowych, utrwalona w tradycji ustnej, w świadomości ludzi posługujących się jakimś językiem, wyrażająca jakąś myśl, prawdę, przesłanie, wskazówkę. Cechą każdego przysłowia jest krótka treść zawierająca jakąś mądrość ludową.
2. Praca samodzielna - ułożenie hasła z rozsypanki sylabowej:
- rozsypanka sylabowa dla każdego ucznia
U. otrzymują w kopertach rozsypankę. Układają hasło i zapisują temat „Przysłowia są mądrością narodu”.
3. Układanie przysłów z rozsypanki wyrazowej - praca w grupach:
Paski z zapisanymi wyrazami do ułożenia przysłów.
Żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.
Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada.
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Kto późno przychodzi, sam sobie szkodzi.
Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka.
Paluszek i główka to szkolna wymówka.
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.
Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał.
Strach ma wielkie oczy.
Póty dzban wodę nosi, póki się ucho nie urwie.
Bez pracy nie ma kołaczy.
5. Przedstawienie za pomocą ruchów, gestów i mimiki poszczególnych przysłów.
6. Wymyślanie historyjek do przysłów i opowiadanie ich.
7. Zadanie- napisz krótką historyjkę do wybranego przysłowia i narysuj.
8. Podsumowanie- konkurs „Kto zapamiętał najwięcej przysłów?”