SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ
W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH
Podstawa programowa - Edukacja przyrodnicza i ekologiczna
Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń
Temat: Jedna srebrna kropla- wyjaśnienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie na podstawie opowiadania H. Bechlerowej.
Cele ogólne:
- rozwijanie operacji myślowych: analizy i syntezy, porównywania i uogólniania oraz umiejętności słownego formułowania wniosków w zakresie:
zjawiska powstawania i opadów deszczu,
tworzenia się pary wodnej i skraplania,
ukazanie znaczenia opadów atmosferycznych dla przyrody.
Cele operacyjne
Dziecko:
- zna zjawisko krążenia wody w przyrodzie
- wie, co to jest parowanie i skraplanie
- potrafi określić, do czego służy woda i kto jej potrzebuje
- wie, że bez wody nie byłoby życia
Metody:
czynne - doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
percepcyjne - obserwacji i pokazu
słowne - rozmowa, opowiadanie
Forma: praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce: H. Kruk Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu, ilustracja przedstawiająca krążenie wody w przyrodzie, napisy dla wybranych dzieci, woda , lusterko, czajnik, szklanki, nagranie z płyty CD „ Deszczyk” (pedagogika zabawy), bębenki, tamburyno, kropelki obrazujące do czego potrzebna jest woda, ilustracja przedstawiająca właściwe i niewłaściwe korzystanie z wody, obrazek do kolorowania
Przebieg
1. Wysłuchanie opowiadania i omówienie jego treści
- gdzie znajdowała się kropla deszczu?
- skąd się tam wzięła?
- o czym marzyła kropla deszczu?
- co powiedziała stara wierzba do kropli deszczu?
- gdzie zatrzymała się kropla po opuszczeniu płatka?
- co stało się z obłoczkiem?
- co stało się z kropelką?
2. Doświadczenie ukazujące obieg wody w przyrodzie, wyciągnięcie wniosku: woda parując zamienia się w parę wodną, gdy para ochładza się zmienia się w krople wody.
3. Omówienie ilustracji - krążenie wody w przyrodzie.
4. Zabawa ruchowa „ Krople deszczu”.
5. Znaczenie wody w przyrodzie
Komu potrzebna jest woda - wypowiedzi dzieci (odkrywanie kropelek)
Nauczyciel podsumowuje: roślinom, zwierzętom, człowiekowi, bez wody nie byłoby życia na ziemi.
6. Omawianie ilustracji przedstawiającej właściwe i niewłaściwe korzystanie z wody - wypowiedzi dzieci.
7. Zabawa integracyjna „ Deszczyk”
8. Kolorowanie obrazka przedstawiającego obieg wody w przyrodzie.
Opracowała:
mgr Zofia Mięsowicz
Przedszkole Miejskie Nr 35 w Bytomiu