Andrzej Jakubowski
KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
KLASA V
METRYCZKA KONSPEKTU.
Szkoła Podstawowa Nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Klasa Va.
Przedmiot: Informatyka.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
temat lekcji poprzedniej: brak.
temat lekcji prowadzonej: „Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem”.
temat lekcji następnej: „Prawa użytkownika”.
Czas trwania lekcji: 45min.
Miejsce lekcji: pracownia informatyczna.
OPERACYJNE CELE LEKCJI:
A. Operacyjne cele instrumentalne
Wiadomości:
Wiadomości do zapamiętania: po lekcji uczniowie będą poprawnie posługiwali się stwierdzeniem bezpieczna i higieniczna praca z komputerem.
Wiadomości do zrozumienia: uczniowie po lekcji potrafią zorganizować swoje stanowisko pracy.
Umiejętności ogólnotechniczne:
Umiejętności intelektualne: programowanie czynności niezbędnych do zorganizowania stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii.
Umiejętności praktyczne: uruchamiają zestaw komputerowy i kończą jego pracę.
Zdolności poznawcze:
Rozwijanie spostrzegawczości: brak.
Wyobraźnia techniczna: ukształtowanie modelu wyobrażeniowego przebiegu czynności niezbędnych do prawidłowego dostosowania stanowiska pracy.
Myślenie techniczne:
graficzne: brak.
wyobrażeniowe: rozstrzyganie o poprawie warunków pracy z komputerem, z monitorem w szczególności.
pojęciowe: podkreślanie istoty pojęcia: wpływ sprzętu komputerowego na zdrowie człowieka.
Rozwijanie mowy: wzbogacanie i utrwalanie słownika informatycznego ucznia o pojęcia: ergonomia, krzesło z regulacją, promieniowanie monitora.
Procesy pamięci: rozwijanie procesów rozpoznawczych, ćwiczenia gotowości i wierności pamięci logicznej.
Procesy uwagi: rozwijanie koncentracji i znajomości rozumienia tekstu czytanego.
B. Operacyjne cele kierunkowe
Rozwijanie przekonania uczniów o znaczeniu zasad bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem na zdrowie człowieka.
Kształtowanie postaw interpersonalnych poprzez samokontrolę.
METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA DYDAKTYCZNEGO:
Strategia lekcji: podająca.
Dominujące metody pracy: pogadanka.
Środki dydaktyczne: książka „Informatyka 2000” oraz zawarta w niej płyta CD-ROM.
Formy organizacyjne: grupowa praca uczniów.
STRUKTURA LEKCJI:
Lp. |
Czynności dydaktyczne |
Czas trwania |
1. |
Czynności organizacyjne. |
3 min |
2. |
Uświadomienie uczniom celów lekcji. |
5 min |
3. |
Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki. |
5 min |
4. |
Praca z podręcznikiem. Czytanie na głos rozdziału o bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem. |
10 min |
5. |
Wyświetlenie z płyty CD-ROM na ekranie dużego telewizora połączonego z komputerem filmu na temat jak powinno być zaprojektowane wygodne i ergonomiczne stanowisko do pracy z komputerem. |
15 min |
6. |
Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków. |
5 min |
7. |
Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji. |
2 min |
PRZEBIEG LEKCJI:
Lp. |
Struktura lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
1. |
Czynności organizacyjne. |
Sprawdzenie obecności i wpisanie tematu lekcji do dziennika. |
Przygotowanie do lekcji. |
2. |
Uświadomienie uczniom celów lekcji. |
Uświadomienie co będą robili na dzisiejszej lekcji. |
Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym co mówi nauczyciel. |
3. |
Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki. |
Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki. |
Zapisanie tematu lekcji oraz notatki do zeszytu przedmiotowego. |
4. |
Praca z podręcznikiem. Czytanie na głos rozdziału o bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem. |
Nadzorowanie nad tym co czytają uczniowie. Dopowiedzenie i uzupełnienie tych treści, które nie zostały ujęte w podręczniku. |
Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym, co czyta wyznaczony uczeń. |
5. |
Wyświetlenie z płyty CD-ROM na ekranie dużego telewizora połączonego z komputerem filmu na temat jak powinno być zaprojektowane wygodne i ergonomiczne stanowisko do pracy z komputerem. |
Uruchomienie komputera połączonego z ekranem telewizora i uruchomienie płyty CD-ROM pochodzącej z podręcznika Informatyka 2000 na której umieszczony jest film. |
Oglądanie filmu na temat jak powinno być zaprojektowane wygodne i ergonomiczne stanowisko do pracy z komputerem. |
6. |
Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków. |
Nauczyciel podsumowuje lekcje oraz wyjaśnia uczniom. |
Pytania do przeprowadzonej lekcji. |
7. |
Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji. |
Wyłączenie komputera oraz telewizora. |
Pozostawienie porządku na swoim stanowisku komputerowym. |
UWAGI PO REALIZACJI LEKCJI:
Realizacja tematu opierała się o rozwijanie przekonania uczniów o znaczeniu zasad bezpiecznej i zdrowej pracy z komputerem na zdrowie człowieka. Uczniowie po dzisiejszej lekcji powinni zorganizować wygodne i zgodne z zasadami ergonomii stanowisko komputerowe. Rozumieją także konieczność robienia przerw podczas długotrwałej pracy przy komputerze.
1