Scenariusz zajęcia otwartego w grupie
integracyjnej dzieci 4 - letnich.
Zajęcie otwarte z zaproszonymi gośćmi;
Opracowanie i prowadzenie: mgr Kinga Piankowska;
Data: 29.11.2002r.;
Temat: „Poznajemy pracę listonosza i pocztowców.”;
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z pracą listonosza i pocztowców;
Zapoznanie dzieci z instytucją jaką jest poczta;
Budzenie szacunku do odpowiedzialnej i ważnej pracy listonosza
oraz pocztowców;
Wzbogacenie słownika dzieci o wyrażenia związane z pocztą;
Utrwalanie znajomości nazwiska i miejsca zamieszkania;
Kształcenie spostrzegawczości i uwagi;
Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania;
Kształcenie sprawności manualnych.
Cele operacyjne ( dziecko...):
Wie, kto roznosi listy;
Wie jak listonosz wygląda ( rozpoznaje jego ubiór);
Wie, po co segreguje się listy i paczki;
Wie, co można kupić na poczcie;
Wie jak wysyła się listy;
Wie z jakich okazji wysyła się widokówki;
Potrafi kupić znaczek i odpowiednio zachować się na poczcie;
Swobodnie wypowiada się na określony temat;
Potrafi się przedstawić i zna swój adres;
Prowadzi rozmowę telefoniczną;
Bierze udział w zabawach muzycznych i ruchowych;
Wykonuje pracę plastyczną według poleceń nauczyciela.
Cele ogólne dla dzieci specjalnej troski:
Zapoznanie dzieci z zawodem listonosza i podstawowymi atrybutami związanymi z jego pracą;
Wzbogacenie słownika dzieci o wyrażenia związane z pracą listonosza;
Utrwalenie znajomości swojego imienia i nazwiska;
Kształcenie sprawności manualnych;
Uczestnictwo we wspólnych zabawach ruchowych i muzycznych.
Cele operacyjne dla dzieci specjalnej troski ( dziecko ):
Rozpoznaje listonosza na obrazkach ;
Rozpoznaje i nazywa następujące przedmioty: list, widokówka, znaczek, skrzynka pocztowa, telefon;
Przedstawia się imieniem i nazwiskiem;
Bierze udział w zabawie z telefonem;
Przykleja znaczek na kopertę i wrzuca list do skrzynki;
Bawi się przy muzyce naśladując nauczycielkę i pozostałe dzieci.
Przebieg zajęcia:
Zgromadzenie dzieci na dywanie i przywitanie zaproszonych gości.
Przedstawienie dzieciom tematu zajęcia.
Przeczytanie dzieciom wiersza M.Terlikowskiej pt.: „Listonosz”.
Przez ulice długie, od samego rana
Idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty
Pan listonosz nosi listy.
Stuku - puku, proszę wpuście listonosza,
Pan listonosz listy niesie,
Nie pomyli się w adresie.
Rozmowa na temat treści przeczytanego wiersza:
O kim mówi ten wierszyk? ( o listonoszu )
Kto to jest listonosz? ( pan, który roznosi listy )
Skąd listonosz wie gdzie należy doręczyć list? (bo na kopercie jest adres )
Po czym poznajemy listonosza? ( po torbie wypełnionej listami i po jego ubraniu : granatowy garnitur i czapka )
Zabawa dydaktyczna pt.: „Umiem się przedstawić i znam swój adres.”
Każde dziecko przedstawia się:
- wymienia swoje imię i nazwisko,
- określa nazwę swojej ulicy i nazwę miasta, w którym mieszka.
Zabawa ruchowa pt.: „Po równiutkiej dróżce”:
Cel: ćwiczenie mięśni nóg, wyrobienie poczucia rytmu i zwinności.
Przebieg zabawy:
Dzieci siedzą na dywanie. Na podany sygnał idą „ na spacer”,
a nauczycielka w tym czasie mówi wierszyk, pokazując jednocześnie
ruchy, które należy wykonać.
Idą dzieci równą drogą,
Po kamyczkach iść nie mogą,
Po kamyczkach hop, hop, hop,
Do dołeczka skok.
Historyjka obrazkowa pt.: „Droga listu”.
Dzieci opowiadają na temat treści oglądanych obrazków:
Dziewczynka, która pisze list.
Dziewczynka, która kupuje na poczcie znaczek.
Dziewczynka, która wrzuca list do skrzynki.
Pan listonosz, który wybiera listy ze skrzynki pocztowej.
Pani na poczcie, która segreguje listy według adresu.
Pociąg, który przewozi listy do różnych miast.
Pan listonosz, który wręcza list chłopczykowi.
Piosenka pt.: „Listonosz” - połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi
( wyrazy dźwiękonaśladowcze w treści piosenki: dzyń, tup, puk ):
Jedzie, jedzie pan listonosz wiele listów wiezie,
Ścieżką polną, wiejską drogą, jedzie na rowerze.
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, jedzie na rowerze,
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, jedzie na rowerze.
W mieście chodzi pan listonosz z torbą po ulicy,
Ile mieszkań, ile schodów, tego nikt nie zliczy,
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tego nikt nie zliczy
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tego nikt nie zliczy.
Niesie listy pan listonosz adresata szuka:
„Poczta! Proszę otwierajcie, do drzwi waszych pukam,
Puk, puk, puk, puk, puk, puk, do drzwi waszych pukam,
Puk, puk, puk, puk, puk, puk, do drzwi waszych pukam.
Inscenizacja teatralna pt.: „Dwa listy” ( przygotowana wcześniej
z trójką dzieci ):
„Dwa listy”
Występują: kotek, koziołek, listonosz.
Kotek i Koziołek: Witaj panie listonoszu!
Listonosz ( wchodzi ): Dla Koziołka list przynoszę.
I dla Mruczka, oczywiście,
Mam też w torbie drugi liścik.
( daje listy i odchodzi )
Kotek ( otwiera list, czyta ) : „Przyjdź koniecznie jutro w piątek,
Mam kapusty kilka grządek.
Zapraszam cię do ogródka.
Twój przyjaciel Kozia Bródka.”.
( chwila przerwy, Kotek ogląda list ze wszystkich stron ).
To żart chyba albo psota:
Na kapustę proszą kota!
Koziołek ( czyta ): „Przyjdź dziś do mnie, mieszkam blisko.
Mam śmietanki dużą miskę
I kiełbasek całą górę.
Twój przyjaciel Kot Pazurek”.
( chwila przerwy, Koziołek ogląda list ze wszystkich stron ).
A to żarty są wesołe:
Czy kiełbaski je koziołek?
Dla mnie jest kapusta słodka.
Kotek: A kiełbaski są dla kotka.
Koziołek: To listonosz tak się śpieszył,
Nasze listy pozamieniał
( oddaje list Kotkowi ).
Ten dla ciebie.
Kotek: ( oddaje list Koziołkowi ): Ten dla ciebie.
Koziołek: Do widzenia!
Kotek: Do widzenia!
Rozmowa na temat poczty:
Gdzie pracuje pan listonosz? ( na poczcie )
Co znajduje się na poczcie? ( okienka, budki telefoniczne, skrzynki na listy)
Co można na poczcie kupić? ( znaczki, koperty )
Co to jest widokówka i jakie są jej inne nazwy? ( pocztówka, karta pocztowa )
W jakich sytuacjach wysyła się widokówki? ( z okazji urodzin,
z okazji świąt, z wakacji )
Co dużego można wysłać na poczcie? ( paczkę )
Czy na poczcie są telefony? ( aparaty telefoniczne na karty )
Zabawa tematyczna pt.: „Rozmowa telefoniczna”.
Spośród chętnych dzieci nauczycielka wybiera dwoje do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej. Pozostałe dzieci zwracają uwagę na wykonywanie kolejnych czynności:
Podniesienie słuchawki telefonu.
Wybranie numeru telefonu ( w zakresie od 1 do 4 ).
Przywitanie się i przedstawienie imieniem i nazwiskiem.
Zapytanie o osobę, z którą będzie się rozmawiało.
Przywitanie się z właściwą osobą.
Rozmowa.
Pożegnanie się.
Odłożenie słuchawki.
Dzieci ustawiają się w kolejkę do okienka pocztowego w celu kupienia koperty i znaczka.
Zwrócenie uwagi na kolejne czynności:
Przywitanie się : dzień dobry ( w miejscu publicznym ).
Poproszenie o kopertę i znaczek.
Zapłacenie pani za kupione rzeczy.
Pożegnanie się : do widzenia ( w miejscu publicznym ).
Dzieci siadają przy stolikach i przygotowują listy do Świętego Mikołaja:
Naklejają na kopertę znaczek, obrazek Mikołaja ( zamiast adresu) oraz napis ze swoim imieniem ( zamiast adresu nadawcy );
Dzieci rysują na kartkach to, co chciałyby dostać od Świętego Mikołaja w prezencie;
Dzieci wkładają listy do koperty i wrzucają listy do znajdującej się w sali skrzynki pocztowej.
Zgromadzenie dzieci na dywanie i podziękowanie im za udział w zajęciu.
Zakończenie zajęcia głównego.
Z okazji zbliżających się „Andrzejek” zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnego lania wosku.
Wykonanie wspólnego zdjęcia.
Materiały użyte podczas zajęcia:
Wiersz M.Terlikowskiej pt.: „Listonosz”;
Tamburyno;
Historyjka obrazkowa pt.: „Droga listu';
Kaseta magnetofonowa pt.: „Piosenki przedszkolaków” z piosenką pt.: „Listonosz” - muz.:F.Rybicki, sł.: Z.Holska-Albekier;
Tekst inscenizacji pt.: „Dwa listy” według W.Chotomskiej;
Maski: kotka i koziołka;
Elementy ubioru listonosza;
Koperty, znaczki, widokówki, papierowe pieniądze;
Skrzynka pocztowa;
Dwa aparaty telefoniczne;
Obrazki przedstawiające Św. Mikołaja, obrazki imitujące znaczki;
Białe kartki z bloku rysunkowego, kredki, klej;
Karteczki z imionami dzieci
Roztopiony wosk, klucz;
Aparat fotograficzny.