Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: I f
Nauczyciel: mgr. Urszula Synakowska
Data: 15.11.2010r.
Czas zajęć: 4x 45min
Prowadzące: Sylwia Kuśmierska, Iwona Marchwińska, Justyna Miśkiewicz
Temat bloku: W wigilijny dzień.
Temat dnia: Rozmowa na temat tradycji wigilijnych na podstawie tekstu „ Wigilijne zwyczaje” oraz doświadczeń dzieci. Zaginanie i sklejanie papieru - Kartka świąteczna. Rozwiązywanie i układanie zadań na odejmowanie. Zabawy ruchowe.
Rodzaje aktywności:
Polonistyczna
Matematyczna
Muzyczna
Społeczna
Plastyczna
Motoryczno - zdrowotna
Cele operacyjne:
UCZEŃ POTRAFI:
Rozpoznawać tradycyjne potrawy wigilijne
Wymienić zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia
Układać wyrazy z podanych sylab, czytać wyrazy i zdania
Przepisywać zdania
Odejmować w zakresie 4
Rozwiązywać zadania na odejmowanie
Układać zadania na odejmowanie do sytuacji przedstawionych za pomocą konkretnych przedmiotów i rysunków
Rozwiązywać zadania: wyodrębniać z nich fabułę, dane oraz dostrzegać związek między danymi a pytaniami.
Aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Stara się zachowywać zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas zajęć
Stara się dokładnie wykonywać polecenie nauczyciela
Utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta po sobie i pomaga innym w utrzymaniu porządku.
Metody pracy : ( wg. R. Więckowskiego)
Informacyjne ( wyjaśnienie, opis z wykorzystaniem ilustracji)
Heurystyczne ( problemowe, dialogu i dyskusji)
Formy pracy: (wg. R Więckowskiego)
Zbiorowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne: ( wg. R Więckowskiego)
Techniczne ( flet)
Konwencjonalne ( karty pracy, ilustracje)
Przebieg zajęć
Część wstępna:
Przywitanie dzieci.
Ogłoszenie konkursu: Dzieci za aktywność i dobre zachowanie otrzymywać będą karteczki z rysunkami świątecznymi, dziecko które zbierze ich najwięcej otrzymuje na koniec zajęć nagrodę ( kolorowankę )
Czynności organizacyjno - porządkowe: Wprowadzenie do tematu lekcji. Zagadka dotycząca Świąt Bożego Narodzenia:
„ Biały obrus lśni na stole,
Pod obrusem siano
Płoną świeczki na choince,
Co tu przyszła na noc.
„ Na talerzach kluski z makiem,
Karp jak księżyc srebrny.
Zasiadają wokół stołu,
Babcia z dziadkiem krewni..”
Część główna:
Zajęcia na dywanie
Nauczyciel czyta dzieciom tekst „Wigilijne zwyczaje”. Dzieci słuchają opowiadania.
Rozmowa na temat tekstu: ( Pytania kierowane do dzieci)
Które zwyczaje wigilijne opisane w tekście przetrwały do dzisiaj?
Jakie najbardziej lubicie potrawy wigilijne?
Po co ludzie przekazują zwyczaje z pokolenia na pokolenie?
Który zwyczaj najbardziej wam się podoba?
Tworzenie wigilijnego stołu razem z dziećmi. Nauka poprawnego nakrywania „ wigilijnego stołu”
Nauczyciel gra dzieciom na flecie kolędę, podczas, tego dzieci śpiewają ją.
Przerwa śródlekcyjna
Zajęcia przy stoliku
Wykonywanie zadania Podręcznik,s.24
ZABAWA RUCHOWA:
Tunel
Część dzieci tworzy tunel, stojąc w rozkroku. Pozostałe dzieci przechodzą pod tunelem.
Nauczyciel przygotowuje dzieciom kartoniki z sylabami, po czym przypina je na tablicy, dzieci z sylab układają całe wyrazy oraz
Zadanie, podręcznik, s. 25
Dzieci tworzą wyrazy z sylab, wpisują je w odpowiednie miejsce
Dzieci czytają tekst i odpowiadają na pytania:
Jak ma na imię tata Irka?
Co tata Irka dostał w prezencie?
Od kogo tata Irka dostał prezent?
Dzieci przepisują drugie zdanie.
Przerwa śródlekcyjna
Zajęcia przy stoliku
Zadanie 1
Święty Mikołaj przygotował worek z prezentami dla dzieci. Do worka włożył 4 prezenty. Jeden prezent dał bardzo grzecznemu Jasiowi. Ile prezentów zostało w worku Świętego Mikołaja? Uczniowie układają na ławkach 4 patyczki , przy czym jeden z nich odkładają z boku.
Przy czym jedno dziecko wykonuje taką samą czynność przy tablicy.
Przerwa śniadaniowa
Pytania do dzieci:
O czym jest to zadanie?
Jakie liczby w nim występują?
Jeśli Mikołaj wręczył dziecku jeden prezent z worka, to prezentów przybyło, czy ubyło w worku?
Co trzeba zrobić z liczbami w tym zadaniu?
Jakie jest pytanie w zadaniu?
Ułóżcie za pomocą patyczków, co kolejno działo się w zadaniu ( 4 patyczki, odsunąć 1 patyczek)
Co najpierw ułożyliście? Dlaczego?
Co potem zrobiliście? Dlaczego?
Co musicie zrobić, żeby odpowiedzieć na to pytanie?
Ułóżcie pod spodem formułę matematyczną za pomocą kartoników z liczbami i patyczków
Zadanie 2
Staś i Jaś przynieśli w pudelku 4 ozdoby choinkowe. Z pudełka wyjęli 3 ozdoby i powiesili na choince. Ile ozdób choinkowych pozostało w pudełku?
Pytania do dzieci:
O czym jest to zadanie?
Jakie liczby w nim występują?
Ile ozdób pozostało w pudełku, skoro chłopcy zawiesili na choince 3 ozdoby?
Co trzeba zrobić z liczbami w tym zadaniu?
Jakie jest pytanie w zadaniu?
Ułóżcie za pomocą patyczków, co kolejno działo się w zadaniu ( 4 patyczki, odsunąć 1 patyczek)
Co najpierw ułożyliście? Dlaczego?
Co potem zrobiliście? Dlaczego?
Co musicie zrobić, żeby odpowiedzieć na to pytanie?
Zadanie 3
Filip był na Wigilii u dziadków. Babcia ułożyła chłopcu na talerzu 4 pierogi. Filip zjadł 2. Ile pierogów zostało na talerzu?
Pytania do dzieci:
O czym jest to zadanie?
Jakie liczby w nim występują?
Ile pierogów pozostało na talerzu, skoro Filip zjadł 2?
Co trzeba zrobić z liczbami w tym zadaniu?
Jakie jest pytanie w zadaniu?
Ułóżcie za pomocą patyczków, co kolejno działo się w zadaniu ( 4 patyczki, odsunąć 2 patyczeki)
Co najpierw ułożyliście? Dlaczego?
Zadanie, podręcznik, s. 26
Zadanie pracy domowej
Domowniczek 8
Przerwa śródlekcyjna
Zajęcia przy stoliku
Dzieci wykonują kartki świąteczne.
Ustna ocena kartek świątecznych dzieci.
Rozstrzygnięcie konkursu na najgrzeczniejszego ucznia i wręczenie nagrody ( kolorowanki)