Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: I f
Nauczyciel: mgr. Urszula Synakowska
Data: 26.01.2011r.
Czas zajęć: 4x 45min
Prowadzące: Magdalena Nowakowska ,Ewa Kaczmarska, Sylwia Kuśmierska, Iwona Marchwińska, Justyna Miśkiewicz
Temat bloku: Jaki jest dziadek?
Temat dnia: Rozmowa o roli dziadka w rodzinie, Dodawanie w zakresie 6, Formowanie i ozdabianie papieru.
Rodzaje aktywności:
Polonistyczna
Matematyczna
Społeczna
Plastyczna
Cele operacyjne:
UCZEŃ POTRAFI:
Wypowiadać się pełnymi zdaniami
Słuchać wypowiedzi innych
Pisać wyrazy z poznanymi literami
Dodawać i odejmować w zakresie 6
Porównywać i porządkować liczby w zakresie 6
Rozkładać liczby na składniki w zakresie 6
Zaginać i formować papier
Ozdobić ramkę według własnego pomysłu
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Stara się zachowywać zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas zajęć
Stara się dokładnie wykonywać polecenie nauczyciela
Utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta po sobie i pomaga innym w utrzymaniu porządku.
Metody pracy : ( wg. R. Więckowskiego)
Informacyjne ( wyjaśnienie, opis z wykorzystaniem ilustracji)
Heurystyczne ( problemowe, dialogu i dyskusji)
Formy pracy: (wg. R Więckowskiego)
Zbiorowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne: ( wg. R Więckowskiego)
Techniczne
Konwencjonalne ( karty pracy, ilustracje)
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Przywitanie dzieci.
Czynności organizacyjno - porządkowe: Wprowadzenie do tematu lekcji.
Część główna:
Zajęcia na dywanie
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan i czyta im wiersz W. Chotomskiej „Kwiaty dla dziadka”
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza i zadanie im pytań:
Czy Wasz Dziadzio jest taki sam jak opowiada wiersz?
Czy lubicie być z dziadkiem? Dlaczego?
Nauczyciel rozpoczyna zdanie o dziadku a zadaniem dzieci jest dokończenie tego zdania:
Mój dziadek jest..
Kocham dziadka, bo…
Najbardziej lubię w dziadku, to że…
Dzieci dzielą na sylaby imiona swoich dziadków
Zajęcia przy stolikach
Zadanie podręcznik str 38 i 39;
Zajęcia na dywanie
Zabawa ruchowa „ Oczy, uszy, usta, noc”
Zajęcia przy stolikach
Nauczyciel czyta dzieciom tekst: „ Jaki prezent?”
Rozmowa na temat prezentów:
Komu dajemy prezenty?
Dlaczego dajemy prezenty?
Czy prezenty muszą być drogie?
Jakie prezenty sprawiają dziadkom największą radość?
Dzielenie na sylaby imion swoich babć.
Dzieci dzielą na sylaby słowo babcia, a potem jej imię np. Ma-ry-sia.
Zajęcia na dywanie:
Liczenie w zakresie 6 wg podanego warunku
Liczenie w aspekcie kardynalnym
Nauczyciel każe usiąść uczniom przed sobą ze swoimi ramkami.
Dzieci ustawiają ramki koło siebie w szeregu, jedna obok drugiej, przodem do siebie.
Nauczyciel wybiera 6 najbardziej charakterystycznych ramek:
Ile jest ramek?
Policzcie głośno ramki.
Policzcie wstecz ramki.
Liczenie w aspekcie porządkowym
Nauczyciel zadaje pytania:
Jak wygląda pierwsza ramka licząc od lewej strony?
Jak wygląda druga ramka?
Jak wygląda trzecia ramka?
Jak wygląda czwarta ramka?
Jak wygląda piąta ramka?
Jak wygląda szósta ramka?
Która z kolei jest ramka z …….. ( podajemy szczegółowy wygląd)
Porównanie i porządkowanie liczb w zakresie 6
Nauczyciel układa ze skakanek 6 półek. Na najwyższą półkę stawia 1 ramkę:
Skakanki to półki. Policzcie półki?
Ile ramek stoi na 1 półce?
Ułóżcie na półkach swoje ramki tak, aby na kolejnych półkach było o 1 ramkę więcej.
Ile ramek stoi na kolejnych półkach?
Na której półce jest najmniej ramek?
Na której półce jest najwięcej ramek?
Na których półkach jest więcej ramek niż na 3?
Na których półkach jest więcej niż na 4?
O ile więcej ramek jest na drugiej półce niż na 3?
Rozkład liczby 6 na dwa składniki.
Przedstawienie rozkładu za pomocą dodawania:
Nauczyciel układa 6 ramek, jedną obok drugiej. Pod spodem układa ze skakanek dwie półki.
Na ile sposobów można rozdzielić 6 ramek na dwie półki? Znajdźcie wszystkie możliwości.
Do każdego ustawienia ramek ułóżcie odpowiednie formuły matematyczne z kartoników z cyframi i z patyczków.
Ile formuł matematycznych pasuje do każdego ustawienia?
W czym są podobne te pary formuł?
Czym się różnią?
Zajęcia przy stolikach
Podręcznik str. 40
Praca domowa
Domowniczek 12
Ocena pracy uczniów.