Paweł Jakubczyk
IV Fizyka z inf.
KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI
W SZKOLE ŚREDNIEJ.
PROWADZĄCY: Paweł Jakubczyk
DATA: 27.10.98
PRZEDMIOT: Elementy informatyki
MIEJSCE: Liceum ogólnokształcące nr. 6 w Rzeszowie
KLASA: I c
TEMAT: Edytor tekstowy WRITE - plan lekcji.
CELE LEKCJI:
-utrwalenie ogólnych wiadomości o pisaniu tekstu
-pogłębienie wiadomości na temat pisania tekstu w edytorze tekstowym (środkowanie, justowanie, zaznaczanie bloku tekstu)
-nabycie przez uczniów umiejętności pisania w edytorze WRITE,
-nabycie przez uczniów umiejętności redagowania tekstów.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-siedem komputerów IBM 486 SX, jeden komputer IBM Pentium 100, wszystko połączone w sieć, program WRITE
-kreda i tablica
PREZEBIEG Lekcji:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
Usadawiam uczniów przy stole i sprawdzam obecność .
Na poprzedniej lekcji zapoznaliście się z edytorem Tekstowym WRITE. Na dzisiejszej lekcji będziemy kontynuować pracę w tym edytorze. Tematem naszej pracy jest plan lekcji. Proszę zapisać temat lekcji w zeszytach: Edytor tekstowy WRITE- Plan lekcji.
Dyktuję uczniom notatkę: 1.Edytor tekstowy WRITE:
2.Redagowanie planu lekcji.
Proszę jedną osobę o włączenie monitorów i uruchomienie WINDOWS.
Proszę wszystkich o zajęcie miejsc przy komputerach.
Proszę uruchomić edytor WRITE, który znajduje się w AKCESORIACH.
Po uruchomieniu aplikacji WRITE na ekranie pojawia się okno z menu. Dla ułatwienia pracy proszę wybrać z menu opcję DOKUMENT, a następnie Z LINIJKĄ.
Proszę powiedzieć, co pojawiło się na ekranie.
Dwa pierwsze symbole to tabulatory.Za pomocą trzech kolejnych możemy zmieniać odstępy między wierszami. Odstępy te możemy także zmienić wybierając z menu opcję AKAPIT. Trzy ostatnie ikonki oznaczają kolejno: -wyrównaj do lewej, -wyśrodkuj, -wyrównaj do prawej. Te same działania możemy wykonać wybierając z menu górnego opcję AKAPIT.
Proszę umieścić kursor z lewej strony ekranu, a następnie napisać nagłówek: PLAN LEKCJI.
Proszę teraz wyśrodkować napis.
Pod nagłówkiem proszę napisać:'Poniedziałek'- innym rodzajem czcionki niż nagłówek.
Plan lekcji napiszemy według następującego schematu: Godzina Przedmiot Sala Odstępy między wyrazami robimy przy pomocy „spacji”.
Proszę zaznaczyć napisaną linijkę tekstu myszką, a następnie wybrać z menu opcję ZNAK, a z jej rozwinięcia, PODKREŚLONY. Proszę powiedzieć, co się stało z zaznaczonym tekstem.
Proszę przejść do nowej linii. Teraz według schematu będziemy wpisywać konkretne godziny i odpowiadające im przedmioty. Aby ułatwić sobie prasę, za pomocą tabulatorów zaznaczymy miejsca, w których będzie zaczynać się tekst w każdej kolejnej linijce. Tabulator oznaczony strzałką z ogonkiem zaznacza miejsce, od którego znaki wpisywane są w prawą stronę. Natomiast tabulator oznaczony strzałką z kropką wyznacza miejsce, od którego znaki wpisywane są w lewą stronę. Tabulatory ustawiamy na linijce na menu górnym przy pomoce myszki. Aby przejść z jednego zaznaczonego miejsca do drugiego, należy posłużyć się klawiszem TAB.
Proszę wpisać godzinę, o której zaczyna się pierwsza lekcja, np. 710 . Aby to zrobić, piszemy najpierw cyfrę 7, a następnie wybieramy z menu opcję ZNAK / PODNIESIONY i wówczas wpisujemy 10. Aby powrócić do normalnego zapisu należy ponownie wybrać ZNAK / PODNIESIONY . Po napisaniu godziny proszę przejść do kolumny Przedmiot, wpisać jego nazwę i na koniec przejść do kolumny ostatniej i wpisać nr sali, w której lekcja się odbywa.
Proszę przejść do nowej linii i postępować analogicznie jak w przypadku lekcji pierwszej.
Po napisaniu tekstu każdy zapisze swój tekst na dysk przez wybranie w górnym menu opcji PLIK a w niej pola ZACHOWAJ JAKO. W zaznaczonym polu każdy wpisze swoje imię i zatwierdzi klawiszem ENTER. |
Uczniowie siadają przy stole.
Uczniowie zapisują temat lekcji i notatkę w zeszytach.
Wskazany uczeń po włączeniu monitorów uruchamia WINDOWS.
Uczniowie siadają przy stolikach z komputerami.
Uczniowie uruchamiają edytor WRITE.
Uczniowie wykonują polecenie.
Pod menu górnym została zaznaczona linia z podziałką oraz ikonki.
Uczniowie wybierają opcję AKAPIT i sprawdzają, co znajduje się w jej rozwinięciu.
Uczniowie piszą nagłówek dowolną czcionką.
Uczniowie myszką wybierają z rozwinięcia pliku AKAPIT opcję WYŚRODKÓJ lub odpowiednią ikonkę pod menu.
Uczniowie piszą
Uczniowie piszą wybraną czcionką.
Tekst został podkreślony.
Uczniowie ustawiają odpowiednie symbole tabulatorów w wybranych miejscach na linijce. Naciskają klawisz TAB i kursor ustawia się w zaznaczonym miejscu, pod hasłem „Godzina”.
Uczniowie wpisują dane w odpowiednich kolumnach, przechodząc z jednej kolumny do drugiej przy pomocy klawisza TAB.
Uczniowie wciskają ENTER, a następnie TAB i wpisują kolejne dane w odpowiednich kolumnach.
Uczniowie po wpisaniu swojego nazwiska zachowują pliki na dysku. |