Ewa Solon Rzeszów 5.05.98
III Fizyka z programowaniem
i obsługą komputerów.
Konspekt lekcji informatyki w klasie VIII
w Szkole Podstawowej nr 8 w Rzeszowie.
Prowadzący : Ewa Solon
Miejsce : Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie
Data : 5.05.1998
Temat : Kartotekowa baza danych.
Cele lekcji:
uczeń zna pojęcie bazy danych,
uczeń potrafi wymienić przykłady baz danych,
uczeń potrafi stworzyć swoją bazę danych (kartoteka).
Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Witam się z uczniami.
Pytam uczniów z czym kojarzy im się pojęcie bazy danych; proszę o podanie przykładów baz danych.
Podaję temat lekcji : Windows - kartotekowa baza danych.
Dyktuję uczniom definicję: „Baza danych to uporządkowany zbiór informacji (danych)”.
Pokazuje uczniom fragment katalogu bibliotecznego jako przykład bazy danych. Pytam uczniów czym charakteryzuje się taki katalog?
Pytam czym charakteryzuje się kartoteka biblioteczna?
Aby tworzenie przez uczniów własnych kartotek przebiegało sprawnie, powtarzam najważniejsze informacje dotyczące pracy
Rysuję na tablicy rysunek przedstawiający kartę, którą każdy uczeń będzie tworzył.
Polecam uczniom, aby uruchomili program „Kartoteka”, który znajduje się w WINDOWS-ie w okienku „Akcesoria”.
Polecam uczniom utworzyć własne kartoteki, w których umieszczą dane swoich znajomych.
Nagradzam plusami uczenice, które najsprawniej wykonały polecenie. Pytam uczniów, czy coś zauważyli przy tworzeniu kart?
Podpowiadam uczniom, żeby wykorzystując polecenia „Idź do” i „Szukaj” wyszukiwali wcześniej utworzone karty. Pytam do czego może być przydatna taka baza danych?
Polecam uczniom, aby zapisali swoje bazy na dyskietkach.
Pytam co tworzyli na dzisiejszych zajęciach?
Proszę by podali definicję bazy danych.
Pod koniec lekcji wpisuję oceny za aktywność na lekcji.
|
Odpowiadają, że jest to zbiór danych, spis informacji.
Wymieniają przykłady takie jak: kartoteka policyjna, spis pacjentów w szpitalu i kartoteka w bibliotece.
Piszą definicję w zeszytach.
Zauważają, że karty są ułożone alfabetycznie.
Uczniowie zauważają dziennik lekcyjny, książkę telefoniczną, encyklopedię, książkę pt. „DOS dla opornych”, CD-ROM'y: „Encyklopedia przyrody” i „Encyklopedia techniki”.
Uczniowie zwracają uwagę na to, że wszystkie karty poukładane są według indeksu (nazwiska), pozostała część karty to informacje o danej książce.
Wykonują polecenia.
Tworzą własne kartoteki, wykorzystując polecenie kopiuj przy tworzenie nowych kart.
Uczniowie odpowiadają, że karty są ponumerowane i poukładane alfabetycznie.
Uczniowie mówią, że można założyć spis telefonów, adresów, osób, a kiedy są nam potrzebne informacje, możemy je łatwo odszukać właśnie za pomocą poleceń Idź do i Szukaj.
Uczniowie odpowiadają, że własną bazę danych w formie kartoteki.
Jeden uczeń zgłasza się i udziela poprawnej odpowiedzi.
|
Uwagi o lekcji :
Uważam , że lekcja została przeprowadzona poprawnie.
Cele lekcji zostały zrealizowane. Na lekcji panowała cisza , uczennice wykazały się dużą aktywnością , co w dużym stopniu ułatwiło prowadzenie lekcji.
- 3 -
Nazwisko:
Imię:
Ksywka:
Urodziny:
Imieniny:
Telefon: