Marek Biesiada 12. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II C
Temat: Demokracja szlachecka w Rzeczpospolitej
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcia: folwark, pańszczyzna, magnateria, gołota, sejm walny, demokracja szlachecka, przywilej, ruch egzekucyjny
postać: Aleksander Jagiellończyk
najważniejsze przywileje, jakie otrzymała szlachta i ich postanowienia
z jakich stanów sejmujących składał się sejm walny
główne założenia ruchu egzekucyjnego;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
proces kształtowania się sejmu walnego
na czym opierał się ustrój demokracji szlacheckiej;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
dokonać analizy sukcesów i porażek ruchu egzekucyjnego.
Metody:
rozmowa nauczająca
tekstem źródłowym,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
tekst źródłowy,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Demokracja szlachecka w Rzeczpospolitej
1. Przekształcenie się rycerstwa
2. Przywileje szlacheckie
3. Sejmu Walnego
4. Ruch egzekucyjny
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 45. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
1. Przekształcenie się rycerstwa a) powstawanie gospodarstw rolnych - folwarki b) podział ekonomiczny szlachty:
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 46. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie przepisują do zeszytu tabelkę ze strony 46: 2. Przywileje szlacheckie Uczniowie czytają tekst źródłowy z strony 49
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 47-48. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Sejmu Walnego a) struktura Sejmu Walnego b) uprawnienia Sejmu Walnego:
c) miejsca obrad Sejmu Walnego
d) obrady Sejmu Walnego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 48-49. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Ruch egzekucyjny a) naród polityczny b) postulaty ruchu egzekucyjnego
|
Co to były folwarki?
Przypomnieć co to była pańszczyzna?
Co to jest przywilej?
Co oznacza słowo demokracja szlachecka?
Co oznacza słowo demokracja?
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002) uczniowie mają wykonać 1,2,3,4,5/31-32. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1