Konspekt lekcji matematyki na spotkanie zespołu metodycznego nauczycieli nauczania początkowego
Klasa: II b
Data: 20.04.1992 r.
Nauczyciel: mgr Danuta Aleksa
Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 typu 28+45, 36-24. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą „kruszenia”.
Cele ogólne:
Rozwijanie aktywności twórczej i myślenia matematycznego. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą „kruszenia”. Zachęcanie do kolekcjonowania, systematyczności i poszanowania zbiorów
Cele operacyjne:
Uczeń:
wyszukuje dane i dostrzega niewiadomą,
ustala związek między danymi liczbowymi,
ustala związek niewiadomej z danymi,
formułuje pytanie - problem, które przedstawia kolegom (układa pytania do zadania tekstowego)
potrafi współpracować w grupie,
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody: rozwiązywanie zadań metodą „kruszenia”, pogadanka i rozmowa, działanie praktyczne.
Formy: praca zbiorowa, grupowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: klasery, tekst zadania, wzory-formuły matematyczne, arkusze papieru formatu A1, mazaki.
Plan lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Cel czynności |
Rachunek pamięciowy. |
Podaje ustne polecenia. Oblicz sumę 26+18, oblicz różnicę 45-19, porównaj liczby 87 i 27, o ile jest większa liczba 87, porównaj liczby 64 i 68, o ile mniejsza jest liczba 64. |
Podnoszą tabliczki
z „ruchomego zestawu cyfr” |
Utrwalenie dodawania |
Nawiązanie do tematu lekcji. |
Prowadzi rozmowę na temat kolekcjonowania znaczków.
Ile znaczków zmieści się Od czego to zależy? Jak trzeba postępować, aby nie zniszczyć zbiorów? |
Wypowiadają się na podane zagadnienia. |
Zachęcanie do kolekcjonowania, systematyczności i poszanowania zbiorów. Nawiązanie do treści zadania. |
Podanie zadania lekcji. |
Zapowiada pracę nad rozwiązywaniem zadania tekstowego. Proponuję pracę nad zadaniem, którego treść związana jest ze zbieraniem znaczków. Przekonacie się, że wiadomości o zbieraniu znaczków pomogą wam w rozwiązywaniu tego zadania. |
Słuchają wyjaśnień. |
Uświadomienie uczniom tematyki pracy. |
Zapoznanie z treścią zadania. |
Ukierunkowuje uwagę uczniów. Za chwilę zaprezentuję Wam tekst. Przeczytajcie go cicho. Odsłania tekst: Jurek i Krzysiek mają po 50 znaczków w swoich klaserach. Jurek ma 24 znaczki ze zwierzętami, a Krzysiek 27 takich znaczków. Zadaje pytanie: Co zauważyliście? |
Czytają cicho.
Dostrzegają brak pytania. |
Zrozumienie tekstu po cichym odczytaniu. Rozumienie struktury zadania tekstowego. |
Analiza tekstu |
Pomaga uczniom zrozumieć treść zadania. Jeszcze raz przeczytamy głośno. Czego dowiadujemy się z tekstu? Usiądźcie wygodnie. Pomyślcie, wytężcie swoją wyobraźnię, ponieważ zadaniem każdego zespołu jest ułożenie, jak największej liczby pytań. Każdy pomysł będzie przyjęty.
Co możemy obliczyć? Umówmy się, że cały zespół układa pytania,
Zapowiada prezentację efektów pracy grup:
Każda z grup zaprezentuje swoje pytania. Wszyscy słuchamy Odsłania na tablicy kartki z wzorami: 24+27; 27-24; 50+50; 50-24; 50- 27; 26- 23. Zaznacza wykorzystane wzory. Proponuje pytania, jeśli wszystkie wzory nie będą wykorzystane. |
Czytają głośno tekst. Analizują treść zadania.
Pracują w zespołach: układają pytania i zapisują je na arkuszu.
Odczytują ułożone pytania, np.: Ile znaczków ze zwierzętami mają obydwaj chłopcy razem? O ile więcej znaczków ze zwierzętami ma Krzysiek?, itp. Dopasowują pytanie do wzoru. |
Analiza zadania: wyszukiwanie danych Wdrażanie do umiejętnego konstruowania pytań. Uzupełnianie zadania.
Dostrzeganie związków miedzy danymi, pytaniem
|
Ćwiczenia śródlekcyjne. |
Prowadzi ćwiczenia dłoni, ramion, szyi i ćwiczenia oddechowe. |
Wykonują ćwiczenia |
Przygotowanie do pisania. |
Podsumowanie lekcji |
Ukierunkowuje pracę uczniów.
Każde z was wybierze jedno Popatrzcie, ile było waszych pomysłów? Wy tworzyliście pytania. Proponuje dalsze prace nad tym samym zadaniem. Dzisiaj „wyciskaliśmy” zadanie, jak cytrynkę, a jutro postaramy się rozciągnąć je, jak gumkę. |
Wybierają dowolne pytanie ułożone przez zespół, zapisują je w zeszycie treść zadania i rozwiązują zadanie samodzielnie. Poszczególne dzieci czytają, np.:
Jurek ma 24 znaczki ze zwierzętami, O ile więcej znaczków ze zwierzętami ma Krzysiek? 27-24=3, Odp.: … |
Dobieranie i zapis wzoru do pytania, pisanie treści zadania Sprawdzenie poprawności wykonywanej samodzielnie pracy. |