I.WYCHOWANIE OBYWATELSKIE, 1.Polityka, Marek Biesiada


Marek Biesiada 15. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Polityka - sens i cele uprawiania działalności politycznej.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Polityka - sens i cele uprawiania działalności politycznej.

    1. Społeczeństwo obywatelskie

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Co to jest społeczeństwo obywatelskie?

    • Jak społeczeństwo może wpływać na życie polityczne w kraju?

    • Czy społeczeństwo ma wpływ na życie polityczne w kraju

    • Co musi uczynić społeczeństwo aby moc wpłynąć na życie polityczne?

    • Czy społeczeństwo może brać udział w życiu politycznym?

    • Dlaczego jest ważne aby społeczeństwo brało udział w życiu politycznym i publicznym?

    2. Polityka

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Skąd pochodzi słowo „polityka”?

    • Kto wprowadził słowo „polityka”?

    • Jakie znaczenie miało słowo „polityka” w starożytności i dawnej Polsce?

    • Jakie znaczenie ma słowo „polityka” współcześnie?

    • Co jest nieodłącznym elementem polityki?

    • Kto realizuje politykę?

    • Kto to jest polityk?

    3. Regulatory życia politycznego

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Co reguluje życie polityczne?

    • Co to jest „norma prawna”?

    • Co to jest „norma moralna”?

    • Jakie normy prawne regulują działalność życia politycznego?

    • Jaki powinien być polityk z moralnego punktu widzenia?

    4. Kultura polityczna

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Co to jest kultura polityczna?

    • Jakie elementy składają się na kulturę polityczną?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Społeczeństwo obywatelskie to takie, w którym obywatele mogą, potrafią oraz chcą realizować wspólne dobro poprzez własną aktywność

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 12-13.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Polityka

    - w sensie węższym oznacza umiejętność rządzenia państwem

    - w szerszym - kierowanie różnego rodzaju społecznościami

    Uczniowie przepisują do zeszytu definicję polityki (def. s. 12)

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    Politykiem nazywamy osobę, która:

    - uprawia politykę

    - bierze udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji politycznych

    - kieruje i realizuje politykę państwa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 13-14.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Regulatory życia politycznego

    Regulatory życia politycznego

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    norma prawna norma moralna

    definicje s. 13.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 15.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Kultura polityczna (definicja ze strony 15)

    Kulturę polityczną tworzy wiele składników. Możemy do nich zaliczyć:

    • bezinteresowność

    • rzetelność

    • obiektywizm

    • odpowiedzialność

    • otwartość

    • uczciwość

    • przykładność

    Czy „polityk” to zajęcie zawodowe

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest społeczeństwo obywatelskie?

    • Jak społeczeństwo może wpływać na życie polityczne w kraju?

    • Czy społeczeństwo ma wpływ na życie polityczne w kraju

    • Co musi uczynić społeczeństwo aby moc wpłynąć na życie polityczne?

    • Czy społeczeństwo może brać udział w życiu politycznym?

    • Dlaczego jest ważne aby społeczeństwo brało udział w życiu politycznym i publicznym?

    • Skąd pochodzi słowo „polityka”?

    • Kto wprowadził słowo „polityka”?

    • Jakie znaczenie miało słowo „polityka” w starożytności i dawnej Polsce?

    • Jakie znaczenie ma słowo „polityka” współcześnie?

    • Co jest nieodłącznym elementem polityki?

    • Kto realizuje politykę?

    • Kto to jest polityk?

    • Co reguluje życie polityczne?

    • Co to jest „norma prawna”?

    • Co to jest „norma moralna”?

    • Jakie normy prawne regulują działalność życia politycznego?

    • Jaki powinien być polityk z moralnego punktu widzenia?

    • Co to jest kultura polityczna?

    • Jakie elementy składają się na kulturę polityczną?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


