KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO
KLASA VI
TEMAT LEKCJI: Jak człowiek zdobył ogień…- „ O pochodzeniu ognia”
CELE LEKCJI:
Uczeń :
- potrafi czytać tekst ze zrozumieniem jego treści,
- umie opowiedzieć treść utworu,
- potrafi wyszukiwać w tekście potrzebne informacje,
- zna rodzaje literackie, wie , jakimi cechami gatunkowymi wyróżnia się mit,
- potrafi wskazać podobieństwa i różnice między dwoma tekstami literackimi,
- umie wejść w rolę,
- potrafi tworzyć wyrażenia i zwroty,
- umie pracować ze „ Słownikiem frazeologicznym”,
- potrafi redagować list, opis przeżyć wewnętrznych, wywiad,
- potrafi pracować w grupie,
- bogaci swe słownictwo.
METODY PRACY:
- praca z tekstem,
- burza mózgów,
- elementy dramy ( inscenizacja improwizowana)
FORMY PRACY:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- tekst „ O pochodzeniu ognia”,
- „Słownik frazeologiczny”,
- karty pracy
PRZEBIEG LEKCJI
I NAWIĄZANIE DO TEMATU LEKCJI.
1. Podanie słów kojarzących się ze słowem „ ogień”.
2. Wyjaśnienie na podstawie „Słownika frazeologicznego” znaczenia podanych związków frazeologicznych:
obawiać się czegoś jak ognia-
upiec dwie pieczenie na jednym ogniu-
skoczyć za kimś w ogień-
wpaść jak po ogień-
II ZAPISANIE TEMATU LEKCJI.
Jak człowiek zdobył ogień… „O pochodzeniu ognia”.
III REALIZACJA TEMATU LEKCJI.
1.Zadawanie pytań do tekstu, przytaczanie cytatów.
2.Opowiadanie treści utworu.
3.Wskazanie mitu greckiego tłumaczącego pochodzenie ognia.
4.Praca w grupach:
grupa I - uczniowie przedstawiają zdobycie ognia w formie sztafety
grupa II - uczniowie wskazują podobieństwa i różnice między mitem „ Jak człowiek
zdobył ogień” a mitem „ Prometeusz”
grupa III -uczniowie wyjaśniają, jakie tajemnice świata przyrody ukazuje poznany mit
grupa IV- uczniowie dopowiadają informacje,których nie podała grupa druga i trzecia
grupa V - uczniowie podają zwroty i wyrażenia z wyrazem „ogień”.
5. Wypełnianie w grupach kart pracy- odpowiedzi na pytania dotyczące zdobycia ognia na podstawie mitów: „ Jak człowiek zdobył ogień” i „ Prometeusz”- podobieństwa i różnice,
„ Jak człowiek zdobył ogień” „ Prometeusz”
kto?
komu?
jak?
po co?
czego to
wymagało?
IV PODSUMOWANIE TEMATU LEKCJI.
1. Redagowanie w grupach podanych form wypowiedzi:
grupa I - uczniowie w imieniu ludzi piszą list do kojota, dziękują mu za dar,
grupa II - uczniowie w imieniu jednego ze zwierząt redagują krótki opis jego przeżyć
związanych z ucieczką z ogniem przed wiedźmami,
grupa III- uczniowie piszą wywiad z kojotem,
grupa IV- uczniowie przedstawiają ucieczkę zwierząt przed wiedźmami w formie
relacji sportowej.
V ZADANIE PRACY DOMOWEJ.
Napisz, czy twoim zdaniem, człowiek mógłby przetrwać nie znając ognia.