KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO
KLASA VI
TEMAT LEKCJI:
,, Tak mało jest na świecie miłości ,a tyle jej światu potrzeba”-
T.Różewicz „Przepaść”.
CELE LEKCJI:
Uczeń:
potrafi czytać tekst ze zrozumieniem ,wyszukiwać w nim informacje, rozumie jego przesłanie,
umie pracować ze Słownikiem języka polskiego ,Słownikiem wyrazów bliskoznacznych, Słownikiem frazeologicznym,
potrafi nazywać uczucia oraz cechy charakteru,
umie wejść w rolę,
wie, co to jest metafora, umie znaleźć ją w tekście i wyjaśnić jej znaczenie,
potrafi formułować wnioski i wskazówki moralne,
potrafi znaleźć czasowniki i budować zdania w trybie rozkazującym,
bogaci swe słownictwo,
potrafi pracować w grupie.
METODY PRACY:
praca z tekstem,
wejście w rolę,
metoplan,
burza mózgów,
elementy dramy ( inscenizacja sytuacyjna)
FORMY PRACY:
zbiorowa,
grupowa,
indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Słownik języka polskiego,
Słownik wyrazów bliskoznacznych,
Słownik frazeologiczny,
wiersz T. Różewicza „Przepaść”,
arkusze papieru.
PRZEBIEG LEKCJI
I. NAWIĄZANIE DO TEMATU LEKCJI:
1. Uczniowie w grupach przedstawiają następujące sytuacje:
grupa I - starsza osoba upada ,nikt jej nie pomaga,
grupa II - starsza osoba stoi na końcu kolejki ,nikt nie chce jej przepuścić,
grupa III - starsza osoba stoi w autobusie, nikt nie chce jej ustąpić miejsca,
grupa IV - starsza osoba niesie ciężkie torby, nikt nie chce jej pomóc,
grupa V - starsza osoba nie potrafi wejść do autobusu ,nikt jej nie pomaga.
2. Uczniowie mówią, co łączy wszystkie sytuacje.
II ZAPISANIE TEMATU LEKCJI:
„Tak mało jest na świecie miłości,a tyle jej światu potrzeba”-T. Różewicz „Przepaść”
III REALIZACJA TEMETU LEKCJI:
1. Uczniowie w grupach pracują nad następującymi zagadnieniami:
grupa I - nazywa uczucia ludzi stojącymi nad przepaścią,
grupa II - ze Słownika wyrazów bliskoznacznych wypisuje synonimy do słowa
przepaść,
grupa III - podaje określenia do słowa „ przepaść”,
grupa IV - w Słowniku frazeologicznym wyszukuje związki frazeologiczne z
wyrazem „ przepaśc”
grupa V - wyszukuje z Słowniku języka polskiego znaczenie wyrazu „przepaść”.
2. Odczytanie tekstu.
3. Wskazanie bohaterów lirycznych wiersza, wyszukiwanie słownictwa ukazującego
wygląd babci i jej zachowanie ( czasowniki) oraz zachowanie chłopca.
4. Wejście w rolę babci lub chłopca, udzielanie odpowiedzi na pytania:
kim jesteś?,
co robisz?,
dlaczego to robisz?,
co czujesz?.
5. Nazywanie uczuć babci, określanie cech charakteru chłopca.
6. Wyjaśnienie, co łączy tekst z przedstawionymi wcześniej sytuacjami, rozmowa
na temat problemów, z jakimi spotykają się starsi ludzie.
7. Wykonanie metoplanu ( praca w grupach) dotyczącego sytuacji starszych ludzi.
8. Zapisanie wniosków ( wskazówek moralnych) w formie zdań rozkazujących.
9. Wyszukanie w tekście metafor, wyjaśnienie ich znaczenia.
IV. PODSUMOWANIE TEMATU LEKCJI:
1. Zapisanie uczuć, jakie wzbudza w uczniach wiersz „ Przepaść”.
V. ZADANIE PRACY DOMOWEJ:
W tym dniu zaświeciło dla mnie słońce- kartka z pamiętnika.