KONSPEKT LEKCJI Z JZYKA POLSKIEG1-OGIE, Konspekty lekcji


KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA VI

TEMAT LEKCJI: Jak człowiek zdobył ogień…- „ O pochodzeniu ognia”

CELE LEKCJI:

Uczeń :

- potrafi czytać tekst ze zrozumieniem jego treści,

- umie opowiedzieć treść utworu,

- potrafi wyszukiwać w tekście potrzebne informacje,

- zna rodzaje literackie, wie , jakimi cechami gatunkowymi wyróżnia się mit,

- potrafi wskazać podobieństwa i różnice między dwoma tekstami literackimi,

- umie wejść w rolę,

- potrafi tworzyć wyrażenia i zwroty,

- umie pracować ze „ Słownikiem frazeologicznym”,

- potrafi redagować list, opis przeżyć wewnętrznych, wywiad,

- potrafi pracować w grupie,

- bogaci swe słownictwo.

METODY PRACY:

- praca z tekstem,

- burza mózgów,

- elementy dramy ( inscenizacja improwizowana)

FORMY PRACY:

- indywidualna,

- grupowa,

- zbiorowa.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

- tekst „ O pochodzeniu ognia”,

- „Słownik frazeologiczny”,

- karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI

I NAWIĄZANIE DO TEMATU LEKCJI.

1. Podanie słów kojarzących się ze słowem „ ogień”.

2. Wyjaśnienie na podstawie „Słownika frazeologicznego” znaczenia podanych związków frazeologicznych:

obawiać się czegoś jak ognia-

upiec dwie pieczenie na jednym ogniu-

skoczyć za kimś w ogień-

wpaść jak po ogień-

II ZAPISANIE TEMATU LEKCJI.

Jak człowiek zdobył ogień… „O pochodzeniu ognia”.

III REALIZACJA TEMATU LEKCJI.

1.Zadawanie pytań do tekstu, przytaczanie cytatów.

2.Opowiadanie treści utworu.

3.Wskazanie mitu greckiego tłumaczącego pochodzenie ognia.

4.Praca w grupach:

grupa I - uczniowie przedstawiają zdobycie ognia w formie sztafety

grupa II - uczniowie wskazują podobieństwa i różnice między mitem „ Jak człowiek

zdobył ogień” a mitem „ Prometeusz”

grupa III -uczniowie wyjaśniają, jakie tajemnice świata przyrody ukazuje poznany mit

grupa IV- uczniowie dopowiadają informacje,których nie podała grupa druga i trzecia

grupa V - uczniowie podają zwroty i wyrażenia z wyrazem „ogień”.

5. Wypełnianie w grupach kart pracy- odpowiedzi na pytania dotyczące zdobycia ognia na podstawie mitów: „ Jak człowiek zdobył ogień” i „ Prometeusz”- podobieństwa i różnice,

„ Jak człowiek zdobył ogień” „ Prometeusz”

kto?

komu?

jak?

po co?

czego to

wymagało?

IV PODSUMOWANIE TEMATU LEKCJI.

1. Redagowanie w grupach podanych form wypowiedzi:

grupa I - uczniowie w imieniu ludzi piszą list do kojota, dziękują mu za dar,

grupa II - uczniowie w imieniu jednego ze zwierząt redagują krótki opis jego przeżyć

związanych z ucieczką z ogniem przed wiedźmami,

grupa III- uczniowie piszą wywiad z kojotem,

grupa IV- uczniowie przedstawiają ucieczkę zwierząt przed wiedźmami w formie

relacji sportowej.

V ZADANIE PRACY DOMOWEJ.

Napisz, czy twoim zdaniem, człowiek mógłby przetrwać nie znając ognia.


