Skaner graficzny, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


Artur Krupa 16.03.1998r.

II FI

W.S.P. w Rzeszowie

Miejsce przeprowadzenia zajęć: Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie

TEMAT LEKCJI : Skaner graficzny.

Wymiar godzin: 2

CELE LEKCJI :

Uczniowie:

na dyskietkach

0x08 graphic

Plan lekcji:

  1. Czynności organizacyjne.

  1. Nawiązanie do tematu ostatniej lekcji.

  1. Wprowadzenie do nowego tematu lekcji.

  1. Praktyczne przedstawienie działania skanera.

  1. Praca przy własnych komputerach . (edycja skanowanych obrazów)

  1. Podsumowanie pracy uczniów.

0x08 graphic

Przebieg lekcji:

czynności nauczyciela

czynności ucznia

czas

  1. Powitanie uczniów

  1. Przywitanie nauczyciela

5 min.

  1. Przydzielenie stanowisk pracy

  1. Zajęcie miejsc

  1. Czym zajmowaliście się na ostatniej lekcji?

  1. Odpowiedzi: (pisaliśmy wierszyk dla mamy, a potem drukowaliśmy go) lub (brak odpowiedzi)

  1. Czy każde dziecko wręczyło wierszyk swojej mamie?

  1. Odpowiedź: (Tak) lub (Nie)

10 min.

  1. Stwierdzenie pozytywnej wartości sprzętu komputerowego. Przy użyciu komputera można sprawić przyjemność mamie wręczając jej wydrukowany wierszyk.

  1. Uczniowie słuchają.

  1. Kto przypomni jak się drukuje?

(punktacja, kropki)

  1. Odpowiedzi: Trzeba przygotować tekst do wydruku, potem włożyć papier do drukarki, a następnie uruchomić opcję „drukowanie”.

10 min.

  1. Zebranie informacji o drukowaniu w jedną całość. Treść zawarta w komputerze przelewana jest na papier.

  1. Uczniowie słuchają

  1. Zapytanie uczniów:

  • czy wiedzą co to są skanery i do czego służą?

  • co to jest skaner graficzny i do czego służy?

(punktacja, kropki)

  1. Odpowiedzi uczniów lub ich brak.

  1. Wprowadzenie pojęcia skaner graf. Wytłumaczenie uczniom jak korzystać ze skanera.

  1. Uczniowie słuchają.

10 min.

  1. Zgrupowanie uczniów przy komputerze wyposażonym w skaner.

  1. Uczniowie przechodzą do stanowiska ze skanerem

  1. Prezentacja pracy skanera graf.:

  • ogólne omówienie budowy skanera

  • demonstracja skanowania

  • powtórne skanowanie z dokładnym omówieniem czynności jakie trzeba wykonać aby dokonać prawidłowego skanowania

  • nauczyciel pomaga uczniowi w wykonaniu ćwiczeniowego skanowania.

  1. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela:

  • wysłuchanie nauczyciela

  • kilku uczniów wykonuje operację skanowania pod nadzorem nauczyciela

15min.

  1. Przegrupowanie uczniów do swoich stanowisk pracy.

  1. Zajęcie miejsc przy swoich komputerach

  1. Przedstawienie zadania: (uruchomienie programu graficznego Paint Brush)

  • - klikamy myszką w oknie „Akcesoria” (2 okno od lewej)

  • - klikamy na ikonie„PaintBrusch” (3 ikona od prawej)

  1. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

8min.

  1. Kto przypomni, co możemy robić przy pomocy programu graficznego Paint Brush?

  1. Odpowiedzi uczniów.

  1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej godziny zajęć:

  • skaner, skanowanie

  • funkcja programu graficznego

  1. Uczniowie słuchają

  1. Przedstawienie zadania: (otworzenie pliku graficznego)

  • klikamy myszką na poleceniu „Plik” (wskazanie uczniom miejsca poszukiwań)

  • szukamy polecenia „Otwórz” + kliknięcie (wskazanie uczniom miejsca gdzie się znajduje polecenie otwórz)

  • wkładamy dyskietkę do stacji dysków (a:)

  • wybieramy napęd a: przez kliknięcie myszka na literce a: w oknie „stacja dysków” (wskazanie uczniom miejsca gdzie się znajduje szukane okno)

  • ustawiamy kursor myszki na duże okno(„nazwa pliku”) szukamy nazwy naszego pliku „obrazek.bmp” + kliknięcie

  1. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

8 min.

  1. Przedstawienie zadania : (edycja zeskanowanego zdjęcia)

będziemy kolorować twarz zeskanowanej postaci Herkulesa, a następnie dorysujemy jego tułów.

(wskazanie uczniom gdzie jest pionowa listwa menu) - kolorujemy twarz Herkulesa:

  • myszkę bierze osoba siedząca po prawej stronie

  • klikamy na wałku do malowania w pionowej listwie menu.

  • wybieramy kolor twarzy

  • ustawiamy kursor myszki w punkcie pokazanym na tablicy

  • klikamy lewym klawiszem myszki - kolorujemy włosy Herkulesa:

  • myszkę bierze osoba siedząca po lewej stronie

  • wybieramy kolor włosów

  • klikamy na wałek do malowania w pionowej listwie menu

  • ustawiamy kursor myszki w punkcie pokazanym na tablicy

  • klikamy lewym klawiszem myszki - kolorujemy usta i opaskę na włosy Herkulesa

  • myszkę bierze osoba siedząca po prawej stronie

  • włączamy okno widok ( 3 polecenie od lewej w górnym menu

  • włączamy opcję powiększ

  • ustawiamy prostokąt na ustach Herkulesa i klikamy myszką

  • wybieramy wałek do malowania w pionowej listwie menu i klikamy

  • wybieramy opcję pomniejsz z okna widok

  • (nauczyciel postępuje analogicznie przy kolorowaniu opaski na włosy)

  • myszkę bierze osoba siedząca po prawej stronie

  • wybieramy pędzel

  • ustawiamy kursor myszki w punkcie pokazanym na tablicy i rysujemy lewą rękę

  • (nauczyciel postępuje analogicznie przy rysowaniu prawej ręki i tułowia)

  • myszkę bierze osoba siedząca po prawej stronie

  • wybieramy pędzel

  • powiększamy obraz w miejscach gdzie są dziury

  • dorysowujemy przerwy

  • pomniejszamy obraz

  • (uczniowie na przemian zalepiają dziury)

  • wybieramy wałek do malowania

  • wybieramy kolor rąk

  • klikamy w miejscu wskazanym przez nauczyciela

  • (nauczyciel postępuje analogicznie przy kolorowaniu tułowia)

  • w analogiczny sposób nauczyciel instruuje uczniów rysowaniu tarczy z wykorzystaniem opcji rysowania koła, elipsy, kwadratów, linii prostych, linii krzywych)

  • myszkę bierze osoba po prawej str.

  • klikamy na kwadracik z literkami ABC na pionowej listwie menu

  • zmiana osoby przy myszce

  • wybieramy polecenie Tekst (na górnej listwie menu)

  • wybieramy opcję czcionki

  • wybieramy rodzaj czcionki i jej wielkość (instrukcje nauczyciela)

  • klikamy pod postacią naszego Herkulesa i piszemy : MÓJ HERKULES

  1. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

20 min.

  1. Wydruk niektórych prac:

(Kto sam potrafi wydrukować swoją pracę otrzyma kropkę)

  • wybieramy polecenie „Plik

  • wybieramy polecenie ”drukuj

  • naciskamy na OK.

  • (nauczyciel kontroluje pracę uczniów pomagając im znaleźć odpowiednie polecenia)

  1. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela

12 min.

  1. Zadanie domowe: Wkleić wydruk do zeszytu.

  1. Uczniowie słuchają

  1. Ocena aktywności uczniów: ocena uzależniona od ilości zdobytych kropek podczas lekcji

  1. Uczniowie przedstawiają swoją aktywność oddając zdobyte kropki

5 min.

  1. Pożegnanie dzieci

  1. Pożegnanie nauczyciela

0x08 graphic

Podsumowanie lekcji:

Uczniowie dowiedzieli się co to jest skaner, do czego służy i jak z niego korzystać. Należy pamiętać, że jest to pierwsza lekcja na której uczniowie maja kontakt z urządzeniem tego typu. To wymaga od nauczyciela szczególnego kontaktu z uczniami w celu bieżącej kontroli aktywnego uczestnictwa ucznia w przeprowadzanej lekcji.

0x08 graphic

Zadanie domowe:

Wkleić do zeszytu wydruk swojej pracy.

0x08 graphic

Uwagi po przeprowadzonej lekcji:

Niezbędny sprzęt:

Inne środki dydaktyczne:

0x08 graphic


