Nauka przewrotu w tył do przysiadu podpartego., awf


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Klasa: V

Liczba uczniów: 12

Temat: Nauka przewrotu w tył z przysiadu podpartego.

Cele:

1.Umiejętności:

- uczeń potrafi przyjąć pozycję wyjściową do wykonania ćwiczenia,

- uczeń potrafi wykonać przetoczenia w tył z przysiadu podpartego do leżenia przewrotnego,

-uczeń potrafi wykonać przewrót w przód do przysiadu

- uczeń podejmuje próbę wykonania przewrotu w tył

2.Motoryczność:

- kształtowanie gibkości i zwinności,

- zwiększenie orientacji przestrzennej

- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej

3.Wiadomości:

- zapoznanie z zasadami asekuracji i samoochrony podczas wykonywania przewrotów,

- różnice w znaczeniu pojęć: asekuracja i samoasekuracja,

- znajomość zasad przenoszenia sprzętu np.: materacy

4.Postawy:

- samokontrola prawidłowego i bezpiecznego wykonywania zadań ruchowych,

- kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych podczas wykonywania ćwiczeń

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przyrządy i przybory: szarfy, woreczki z grochem, materace, ławeczki

Prowadzący:

Tok lekcyjny

Nazwa i opis ćwiczenia

Dozowanie

Środki dydaktyczne

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Część I - wstępna

1.Zorganizowanie grupy.

Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji.

1'

szarfy

- uczniowie ustawieni uczniów dwuszeregu,

- rozdanie szarf w dwóch kolorach

2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Motywacja uczniów do aktywnego udziału w zajęciach.

1'

.

3. Rozgrzewka

Ćwiczenia szyi.

Ćwiczenia RR

Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna strzałkowa)

Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna czołowa)

Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna poprzeczna)

Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna złożona)

Ćwiczenia mięśni brzucha

Ćwiczenia NN

Ćwiczenia w podskokach.

Ćwiczenia równoważne.

1. Zabawa ożywiająca

„Berek z przysiadem”

Uczniowie są ustawieni w rozsypce. Jeden z uczniów jest „berkiem” i chwyta pozostałych. Zagrożony schwytaniem ustawia się w przysiadzie podpartym i tym samym unika schwytania. Berek nie może czekać na powstanie zagrożonego. Jeśli uda mu się dotknąć uciekającego przed przyjęciem pozycji przysiadu wówczas uciekający staje się berkiem.

2. Ćwiczenia kształtujące z przyborem - woreczek

Pw- siad skrzyżny

- RR na kolana, woreczek na głowie. Skłon głowy w przód, chwyt woreczka oburącz, wyprost

- RR na kolana, woreczek na głowie, skłon głowy w tył, chwyt woreczka oburącz, wyprost.

- RR na kolana, woreczek na głowie, skłony głowy w bok. Wyprost i to samo w drugą stronę.

Pk- postawa rozkroczna

Pw- postawa rozkroczna

- RR w przód z chwytem oburącz woreczka. Wyrzut PR w górę z woreczkiem, chwyt oburącz.

- RR w przód z chwytem oburącz woreczka. Wyrzut LR w górę z woreczkiem, chwyt oburącz.

Pk- siad skrzyżny

Pw- siad skrzyżny

-RR w łuk nad głową z jednoczesnym chwytem woreczka oburącz, skłon tułowia w przód i sięganie RR jak najdalej w przód.

Pk- Pw

Pw- postawa rozkroczna

- RR w łuk nad głową z woreczkiem, skłon tułowia w bok w lewo z pogłębieniem, wyprost.

- RR w łuk nad głową z woreczkiem, skłon tułowia w bok w prawo z pogłębieniem, wyprost.

Pk-Pw

Pw- siad skrzyżny

- woreczek w PR, skręt tułowia w prawo z zostawieniem woreczka na podłodze za sobą. Skręt tułowia w lewo i zabranie woreczka LR

- woreczek w LR, skręt tułowia w lewo z zostawieniem woreczka na podłodze za sobą. Skręt tułowia w prawo i zabranie woreczka PR

Pk-Pw

Pw- postawa rozkroczna

- RR w bok z chwytem woreczka w PR, opad tułowia, skrętoskłony.

- RR w bok z chwytem woreczka w LR, opad tułowia, skrętoskłony

Pw- leżenie tyłem

- RR w bok, woreczek w PR, zgięcie PN w stawie kolanowym z jednoczesnym przyciągnięciem do klatki piersiowej, przełożenie woreczka z PR do LR, w tym samym czasie następuje wyprost PN

- RR w bok, woreczek w LR, zgięcie LN w stawie kolanowym z jednoczesnym przyciągnięciem do klatki piersiowej, przełożenie woreczka z LR do PR, w tym samym czasie następuje wyprost LN

Pk-Pw

Pw- postawa rozkroczna

- RR w bok, woreczek w PR, wymachy NN w przód z jednoczesnym przekładaniem woreczka z PR do LR i odwrotnie

Pk-Pw

Pw- postawa zasadnicza

- woreczek ułożony na podłożu przed sobą, przeskoki obunóż przez woreczek w przód i w tył.

- woreczek ułożony na podłożu przed sobą, przeskoki jednonóż przez woreczek na boki ze zmianą nogi.

Pk-Pw

Pw- postawa zasadnicza

- stanie jednonóż, RR w bok, woreczek w PR, przeniesienie woreczka z PR do LR pod ugiętą nogą i odwrotnie

Pk-Pw

2'

5x

5x

5x w prawo

5x w lewo

5x

5x

4x

5x

5x

5x

5x

4x

4x

10x

10x

10x

30”

30”

10x

woreczek

- obszar zabawy - boisko do siatkówki

- uczniowie ustawieni w luźnej gromadce

- modyfikacja zabawy: wprowadzamy większą liczbę „berków”

- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

- ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie

Cześć II - główna

4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.

- w leżeniu tyłem przy drabince, chwyt za pierwszy szczebel od dołu, skulenie z dotknięciem kolanami głowy

- z leżenia tyłem, leżenie przerzutne o nogach skulonych

- z siadu skulonego, szybkie przetoczenie w tył do leżenia przewrotnego

- z przysiadu podpartego szybkie przetoczenie w tył do leżenia przewrotnego z oparciem RR obok głowy na podłożu i stóp za głową, powrót do przysiadu podpartego

- z siadu prostego przodem do drabinka na równi pochyłej, przewrót w tył z góry w dół do przysiadu podpartego

- z przysiadu podpartego, przewrót w tył do przysiadu podpartego za pomocą współćwiczącego

- z przysiadu podpartego, przewrót w tył do przysiadu podpartego wykonany samodzielnie

2,30'

2,30'

4'

4'

4'

4'

4'

Materace

Ławeczki

- uczniowie ustawieni w szeregu przy drabinkach

- z materacy tworzymy „ścieżkę”

- pochylnia- dwie ławeczki zaczepione na szczebelkach drabinki przykryte materacami.

-nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie zaokrąglonej linii pleców, ułożenia i pracy ramion.

Cześć III - końcowa

5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne

*ćw. kompensacyjne i oddechowe

- w marszu dookoła sali na palcach unoszenie szarfy przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem,

- w leżeniu przodem naprężoną szarfę przenosimy spod klatki piersiowej za głowę nad łopatki

- w postawie zasadniczej o stopach zwartych wykonujemy przysiad na całych stopach, ręce z szarfą wyprostowane przed sobą.

*zabawa uspokajająca

„Minutka”

Uczniowie w siadzie skrzyżnym znajdują się na obwodzie sali. Na sygnał nauczyciela każdy z nich odlicza w ciszy 60 sekund, po czym wstaje przyjmując postawę zasadniczą. Nauczyciel natomiast odlicza minutę na stoperze. Uczeń, który wstał w momencie najbliższym uzyskania minuty przez nauczyciela wygrywa.

1'

30”

30”

1'

- uczniowie ustawieni na obwodzie koła

6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.

Uporządkowanie miejsca zajęć, zebranie przyrządów, omówienie lekcji, wyróżnienie uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia.

1'

- nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów podczas przenoszenia sprzętu

7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej

Zachęcenie uczniów do zapisania się na dodatkowe zajęcia z gimnastyki (sks) celem polepszenia ich umiejętności i aktywnego

1'

- uczniowie ustawieni w szeregu


