Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 6-letnich
Temat: „Zdrowa ziemia”- rozmowa kierowana z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego.
Cele:
- ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu z wyniku niewłaściwej gospodarki człowieka;
- poszukiwanie przez dzieci możliwości zapobiegania zagrożeniom;
- ukazanie następstw katastrofy ekologicznej;
- kształcenie umiejętności uogólnienia pojęcia „Ziemia”;
- utrwalenie rozumienia konieczności dbania o higienę układu nerwowego poprzez uprawianie ćwiczeń;
- budzenie zainteresowania otaczającym światem;
- poszerzanie zasobu słownictwa dzieci;
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
- uwrażliwienie na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych;
- budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka;
- podejmowanie prac zespołowych;
Cele rewalidacyjne:
usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej i słuchowo-ruchowej;
- stymulowanie operacji myślowych - porównywania, wnioskowania, uogólniania;
Formy pracy:
- grupowa
Metody pracy:
- czynna - samodzielnych doświadczeń; zadań stawianych dzieciom
- słowna - rozmowa; wypowiedzi dzieci, piosenka-pląs
- oglądowa - ilustracje, obserwacja przedmiotów
środki dydaktyczne:
duża kula ziemska, ilustracje do wiersza, sylwety zwierząt i roślin, gazety i opakowania po produktach,
kaseta z muzyką relaksacyjną oraz z el. metody P. Dennisona „Kinezjologiczne nutki”
Przebieg zajęcia |
Uwagi |
I. zajęcia wstępne Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona: naprzemienne leniwe ósemki, punkty na myślenie , pozycja Cooka
|
- wytworzenie właściwej atmosfery, uaktywnienie dzieci; - ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowo-słuchowej; |
II. zajęcia właściwe 1.Prezentacja wiersza „Nasz świat” Patrz na kominy z dymami jak smoła Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła Popatrz na auta bez końca pędzące I nowe miasta na łąkach rosnące Oto nasz świat - chory w ruinie Musimy go chronić bo inaczej zginie
2. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza: - Jak wygląda świat? - Co jest przyczyną choroby świata? - Gdzie mieszka zdrowie?
3. Ćwiczenia oddechowe „Chmurki” - dzieci rozdmuchują papierowe chmurki pod którymi ukryte są dwie ilustracje: ma jednej Ziemia - uśmiechnięta, na drugiej- smutna, chora
4. Rozmowa na temat treści ilustracji; - Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna? - Kiedy my się uśmiechamy a kiedy jesteśmy smutni?
5. Prezentacja kuli ziemskiej. Nauczyciel wtacza na sale ogromna kule, symbolizującą kulę ziemską.
6. „Opowieść Ziemi”. Nauczyciel prezentuje opowieść ziemi dotyczącą jej historii kiedy to była czysta i szczęśliwa oraz jej obecną sytuacje kiedy człowiek ją wciąż zanieczyszcza i niszczy.
7. „Lekarze Ziemi” - dzieci „leczą” ziemie. Otrzymują od nauczycielki worki i oczyszczają kulę ziemską, zbierają śmieci.
8. Porównywanie kontrastujących ze sobą ilustracji przedstawiających środowiska przyrodnicze zanieczyszczone i wolne od zanieczyszczeń (las, miasto, rzeka).
9. „ Obdarowywanie kuli ziemskiej”- dzieci na oczyszczona przez siebie kulę ziemską przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Ziemia tworzona przez dzieci ma być „ziemia ich marzeń”.
10. Nadanie zdrowiej Ziemi uśmiechu - naklejanie zdrowiej Ziemi pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosku do dalszego postępowania.
11. Tanieć wokół zdrowej Ziemi.
12. „Zdrowe jabłuszka” - dzieci myją ręce i otrzymują od nauczycielki jabłka jako prezenty- dary zadowolonej i zdrowej Ziemi.
III. Zajęcia końcowe: „Czas odpoczynku” - dzieci kładą się na czystej łące ( na podłodze), odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej.
|
- wprowadzenie w tematykę wiersza - dzieci siedzą przed tablica tematyczną (ilustracje do wiersza);
- aktywizacja myślenia przez zadawanie pytań;
- wzmacnianie aparatu artykulacyjnego; - zaciekawienie dzieci tematem zajęcia;
- nawiązanie do doświadczeń dzieci;
- aktywizowanie dzieci poprzez wprowadzenie dodatkowych bodźców wzrokowych;
- uaktywnienie wyobraźni dzieci; - zainteresowanie tematem
- nawiązanie do doświadczeń dzieci;
- stawianie dzieci przed zadaniem wymagającym różnicowania;
- stwarzanie sytuacji zadaniowej dla dzieci; - zaspakajanie potrzeb aktywności;
- ćwiczenie czynności myślowej- wnioskowania;
- tanieć integracyjny;
- miły akcent na zakończenie zajęć;
- ćwiczenia relaksacyjne-wyciszające:
|