SAMOBÓJSTWA konspekt zajęć, Dok.ped.bp


Samobójstwa

Wykonały:

MF

KG

Temat: Samobójstwa

Cele:

  1. Rozpoznawanie czym jest samobójstwo

  2. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z reagowaniem na komunikaty dotyczące chęci popełnienia samobójstwa

Metoda: Miniwykład, burza mózgów, debata

Forma pracy: Praca w grupach, praca na forum klasy

Pomoce dydaktyczne: Prezentacja w programie Power Point, czyste kartki A4, brystol

Przebieg zajęć:

I Część wprowadzająca

  1. Praca na forum klasy. "Burza mózgów".
    Uczniowie zastanawiają się indywidualnie z czym kojarzy im się pojęcie samobójstwo. Następnie podają swoje przykłady zapisując je na tablicy.

  2. Wyjaśnienie definicji samobójstwo.

II Część właściwa zajęć

  1. Praca w małych grupach.
    Na slajdach zostają omówione rodzaje samobójstw. Następnie grupa zostaje podzielona na grupki, ich zadaniem jest dopasowanie każdej definicji do wybranego rodzaju (innego autorstwa). Uczniowie podają swoje odpowiedzi na forum klasy.

  2. Miniwykład

Omówienie faz procesu samobójstwa (poproszenie uczniów o podanie swoich skojarzeń dotyczących danego problemu), oraz omówienie czynników ryzyka zamachu samobójczego.

  1. Krzyżówka. Po rozwiązaniu zadania krótkie omówienie hasła (w tym przypadku definicji „Depresji”).

  2. Praca w małych grupach.
    Krótkie omówienie ze slajdów zasad postępowania wobec osoby zagrożonej samobójstwem. Stworzenie na forum grupy zasad reagowania i wskazówek umożliwiających skuteczne zapobieganie popełnienia samobójstwa (każdy podaje jedną definicję i wyjaśnia jak ją rozumie).

  3. Ćwiczenie „Gwiazda”

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

Grupa zostaje podzielona na 5grup, każda z nich dostaje pytanie z gwiazdy i zastanawia się nad danym problemem. Następnie każda z grup wyznacza lidera, który omówi dane zagadnienie na forum.

  1. Praca w małych grupkach.

Uczniowie dostają, karki na których są wypisane komunikaty poprzez które można doszukać się w samobójstwie. Ich zadaniem jest dopasowanie definicji do odpowiedzi.

  1. W prezentacji Power Point zostaną pokazane przykładowe wypowiedzi sygnalizujące o popełnieniu samobójstwa. Grupa ma za zadanie powiedzieć czy dana wypowiedź według nich jest sygnałem czy też nie.

  2. Ćwiczenie „Mit czy prawda?”

Grupie zostaną pokazane zdania, ich zadaniem jest odgadnięcie czy to mit czy też prawda.

  1. Debata na temat: „Samobójcą jest się całe życie?”

III Część końcowa zajęć

  1. Pokazanie grupie przykładowych krótkich listów napisanych przez osoby próbujące odebrać sobie życie.

SAMOBÓJSTWO

Przyczyny samobójstw

Kto powinien interweniować?

Osoby odpowiedzialne

Jakie są wczesne sygnały ostrzegawcze przed popełnieniem samobójstwa?

Jak wygląda życie człowieka po próbie samobójczej?

Najczęstsze sposoby popełniania samobójstwa?


