JESTEM DZISIAJ ZŁA JAK OSA „ - scenariusz zajęcia terapeutycznego w oparciu o wiersz „ Zły humorek „ Doroty Gellner
CELE OGÓLNE :
Kształtowanie empatii oraz umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi
Rozwijanie umiejętności werbalnego i pozawerbalnego wyrażania swoich uczuć
Odreagowanie napięć psychiczno-fizycznych za pomocą różnorodnych form ekspresji
CLE OPERACYJNE :
Dziecko potrafi :
- określić uczucia drugiego człowieka odwołując się do własnych
przeżyć
- odzwierciedlić swoje uczucia za pomocą niewerbalnych środków
komunikacji ( gestu i ruchu )
- wypowiadać się nt wiersza
- współdziałać w parach , zespole
- potrafi rozładować napięcie emocjonalne podczas zabaw przy
muzyce
FORMY ORGANIZACYJNE :
praca z całą grupą , w parach , w małych zespołach
METODY ( wg Kwiatkowskiej )
Czynne : - zadania stawiane dziecku do wykonania
kierowanie własną działalnością dziecka
zadania inspirujące
Percepcyjne : - uprzystępnianie sztuki
- pokaz i obserwacja
Słowne :- żywe słowo
- rozmowa
- opowiadanie twórcze uruchamiające wyobraźnię dziecka
MIEJSCE ZAJĘCIA : sala przedszkolna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : tekst wiersza , piktogramy twarzy ( złość , radość , zdziwienie , smutek , strach ) , lusterka , gazety , reklamówki , kasety
z nagraniami , taśma klejąca ,
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Powitanie „ Iskierka „
Słuchanie wiersza D. Gellner „ Zły humorek „
Jestem dzisiaj zła jak osa !
Złość mam w oczach i we włosach !
Złość wyłazi mi uszami
I rozmawiać nie chcę z wami !
A dlaczego ?
Nie wiem sama
Nie wie tata , nie wie mama …
Tupię nogą , drzwiami trzaskam
I pod włos kocura głaskam .
Jak tupnęłam lewą nogą ,
Nadepnęłam psu na ogon .
Nawet go nie przeprosiłam
Taka zła okropnie byłam .
Mysz wyjrzała z mysiej nory :
Co to znowu za humory ?
Zawołałam : - Moja sprawa !
Jesteś chyba zbyt ciekawa .
Potrąciłam stół i krzesło ,
co mam zrobić , by mi przeszło ?!
Wyszłam z domu na podwórze ,
Wpakowałam się w kałużę.
Widać , że mi złość nie służy ,
Skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie , patrzę wkoło,
Wcale nie jest mi wesoło…
Nagle co to ?
Ktoś przystaje
Patrzcie ! Rękę mi podaje !
To ktoś mały , tam ktoś duży-
Wyciągają mnie z kałuży .
Przyszedł pies i siadł koło mnie
Kocur się przytulił do mnie,
Mysz podała mi chusteczkę :
Pobrudziłaś się troszeczkę !
Widzę , że się pobrudziłam ,
Ale za to złość zgubiłam
Pewnie w błocie gdzieś została .
Nie będę jej szukała !
Rozmowa na temat wiersza
dobieranie „ minek „ ( piktogramów twarzy ) do urywków wiersza
( złość , zdziwienie , smutek , radość )
Gra mimiczna z lusterkami
Dzieci siedzą w kole na dywanie , każde z nich trzyma lusterko . Do każdego wypowiedzianego przez n-lkę zdania muszą zrobić odpowiednia minę , wyrażającą uczucia : np.
Dostałam wymarzony prezent .
Popsuła mi się ulubiona zabawka .
Do klasy wchodzą krasnoludki .
Spotkałam bardzo groźnego psa.
„ Kłótnia instrumentów „ - gra na instrumentach perkusyjnych zespołów 2-3 osobowych .
Obserwatorzy opowiadają o wrażeniach , jak się czuli , gdy instrumenty się kłóciły
Burza mózgów „ Dlaczego się złościmy ? „ Jak odczuwamy złość ? „
6. „ Moja złość jest jak … - rysowanie mazakami symbolu swojej złości np. błyskawice , czarne , kłębiące chmury , ogniste kule . Następnie dzieci objaśniają swój rysunek np. zygzakowate linie jak błyskawica , bo moja złość jest jak burza z piorunami , ciemne chmury , bo moja złość przychodzi powoli , gromadzi się przez długi czas , a dopiero potem wybucha , ognista kula , bo moja złość wszystko po drodze niszczy
Rozmowa nt „ Co zrobić , by złość odeszła ? - rundka
7. .Dokończ zdanie „ Kiedy jestem zły …
Najbardziej złości mnie….
Kiedy kłótnia lub złość się kończy , to….
8. „ Atak na zamek „ -
Dziewczynki tworzą koło ( zamek ) . Chłopcy usiłują siłą wedrzeć się do niego . Zmiana . Chłopcy tworzą zamek . Dziewczynki nie używając przemocy atakują go .
Rozmowa : „ Czy rzeczywiście za każdym razem siła fizyczna była zaletą ? Jak czuły się dzieci w poszczególnych rolach ? Który sposób zdobycia zamku był lepszy ?
9. „ Dwa radia „ - podział grupy na 2 zespoły . Każdy zespół wybiera krótkie hasło ( np. pożar , gola )
Prowadzący „ włącza „ radio prze podniesienie ręki , wyłącza - opuszczeniem ręki . W momencie „ włączenia „ grupa głośno wykrzykuje swoje hasło .
10...„ Byk i pisklę „
W zależności od słyszanej muzyki ( kontrastowa w charakterze
i dynamice ) odzwierciedlenie płynności ruchów stada bydła i piskląt .
Muzyka : M. Musorgski „ Obrazki z wystawy „ - „ Bydło „ , „ Taniec
piskląt w skorupkach „
11. Zabawy z gazetami
Rytmiczne darcie gazet przy muzyce P. Czjkowskiego „ Dziadek do orzechów „
Marsz przy muzyce - odgarnianie gazet na boki stopami
Siad skrzyżny - podrzucanie do góry podartych gazet
Zamknięcie złości -
Dzieci zbierają podarte gazety do reklamówek i zaklejają je taśmą klejącą
Ewaluacja „ Minki „
14. Zabawa integracyjna „ Dyrdy myrdy „