Konspekt z lekcji historii
TEMAT:
Polska dzielnicowa - od 1138 r.
CELE LEKCJI
Wiedza:
- uczeń potrafi podać przyczyny rozbicia dzielnicowego
- wymienia poszczególnych władców danej dzielnicy
- zna pojęcia: zasada pryncypatu, princeps, dzielnica senioralna
Umiejętności:
- uczeń potrafi efektywnie argumentować swoje zdanie co do postanowienia Bolesława Krzywoustego
- potrafi pracować z tekstem źródłowym
- potrafi samodzielne wskazać na mapie dzielnicę senioralną, dzielnice dziedziczne, Psie Pole, Merseburg, Głogów
- rozumie następstwa rozbicia dzielnicowego - decentralizacja władzy, osłabienie wobec sąsiadów
- jest przekonany o wpływie jednostek na historię
Postawy:
- uczeń wyrabia w sobie postawę patriotyczną, dba o estetykę wypowiedzi
Metody:
- praca z mapą oraz tekstem źródłowym
- pogadanka
- dyskusja
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna Polska dzielnicowa.
- atlas.
- podręcznik
- słownik pojęć i terminów historycznych
- wydruk reprodukcji obrazu przedstawiającego Bolesława Krzywoustego
PRZEBIEG LEKCJI
TREŚCI MERYTORYCZNE CZYNNOŚCI METODYCZNO DYDAKTYCZNE
I. REKAPITULACJA WTÓRNA |
NAUCZYCIEL |
UCZEŃ
|
|
Nauczyciel zaczyna lekcję od rekapitulacji z poprzednich zajęć. |
Uczniowie przypominają sobie minione lekcje |
II. NAWIĄZANIE |
1. Przedstaw najważniejsze osiągnięcia Bolesław Śmiałego. 2. Dlaczego Bolesław Śmiały znalazł się w obozie gregoriańskim? 3. Istota sporu króla Bolesława z biskupem krakowskim Stanisławem. 4. Oceń Władysława I Hermana jako władcę. Odpowiedz na pytanie 4 będzie zarazem nawiązaniem do tematu bieżącej lekcji.
|
Wybrani uczniowie odpowiadają na pytania |
III. OPRACOWANIE NOWEGO MATERIAŁU |
Nauczyciel rozpoczyna od przedstawienia uczniom reprodukcji z portretem Bolesława Krzywoustego (załącznik 1). Następnie przedstawia w formie rozmowy nauczającej wiadomości po śmierci Władysława Hermana. Przedstawia sytuację międzynarodową i sojusze zawarte przez Bolesława III Krzywoustego. Klasa zostaje podzielona na 3 grupy, każda z nich otrzymuje pytania szczegółowe i problemowe.
Grupa 1 - Konflikt Bolesława Krzywoustego z bratem Zbigniewem Grupa 2 - Wojna z cesarstwem Henryka IV 1109 Grupa 3 - Wojna Bolesława Krzywoustego o opanowanie Pomorza Gdańskiego i Zachodniego |
Wybrani uczniowie z każdej z grup przedstawiają wyniki swe pracy, w słownikach wyszukują pojęcie - statut, sporządzają krótką notatkę w oparciu o wykład i podręcznik. |
IV. REKAPITULACJA PIERWOTNA |
Nauczyciel formułuje odpowiednie pytania/problemy: 1. Czy taktyka wojny szarpanej podjęta w wojnie 1109 r. była słusznym posunięciem Bolesława Krzywoustego? 2. Wyjaśnij pochodzenie nazwy Krzywousty. |
Uczniowie w oparciu o zdobytą wiedzę, odpowiadają wedle własnego przekonania na dane pytanie, zostają odpowiednio ocenieni lub skorygowani przez nauczyciela |
V. PRACA DOMOWA |
Nauczyciel zadaje następujący temat zadania domowego: „Czy podbój Pomorza przez księcia Bolesława miał charakter trwały?” Zadanie ma być w formie pisemnej, nie krótsze niż dwie strony A4
|
Uczniowie notują treść zadania |