Konspekt lekcji informatyki
Prowadzący: Tomasz Czepiel
Data: 5.11.1999
Przedmiot: Informatyka
Szkoła: LO nr 5 w Rzeszowie
Klasa: II
Temat lekcji poprzedniej: Wprowadzenie do środowiska Turbo Pascal - edytor zintegrowany.
Temat: Wypisywanie informacji na ekranie z wykorzystaniem instrukcji writeln i readln.
Czas trwania lekcji: 2
45 minut (dwie lekcje z różnymi grupami).
Uczeń powinien:
potrafić uruchomić program Turbo Pascal;
znać podstawowe funkcje tego programu;
znać strukturę programów w języku Turbo Pascal;
potrafić konstruować proste schematy blokowe w języku Turbo Pascal;
Cele lekcji:
- uczeń powinien wiedzieć do czego służą instrukcje write i writeln oraz read i readln;
uczeń powinien wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy instrukcjami write i writeln oraz read i readln;
uczeń powinien znać przykładowe zastosowanie powyższych instrukcji;
uczeń powinien potrafić zastosować powyższe instrukcje.
Plan lekcji:
1.Część wprowadzająca
- przywitanie się z uczniami
- wprowadzenie do tematu lekcji
2.Część właściwa
- zapoznanie z instrukcjami
napisanie przykładowego programu wykorzystującego powyższe instrukcje.
Metody nauczania: metody oparte na słowie (podające) i czynnościach praktycznych.
Środki dydaktyczne: komputery, program Turbo Pascal (dostępna wersja), tablica, flamaster.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Na ostatnich zajęciach była omawiana budowa programu w języku TP na przykładzie programu wyświetlającego napis na ekranie. Dzisiaj zajmiemy się dokładniej instrukcjami writeln, write, readln i read. Zapiszcie temat dzisiejszej lekcji który brzmi:
Wypisywanie informacji na ekranie z wykorzystaniem instrukcji writeln i readln.
Jak myślicie, do czego mogą służyć te instrukcje?. Jak uruchamiamy program turbo pascal? Jakie kombinacje klawiszy służą do zapisywania, kompilowania i uruchamiania?
Napiszcie wiec sobie w zeszytach:
Instrukcje write i writeln służą do wypisywania informacji na ekranie. Natomiast instrukcje read i readln służą do wprowadzania wartości zmiennych z klawiatury. Różnica pomiędzy instrukcjami write i writeln polega na tym iż w pierwszym przypadku kursor ustawi się na końcu wiersza, w drugim przypadku kursor przejdzie do następnej linii. Podobna sytuacja jest w przypadku instrukcji read i readln tyle tylko, że podczas wprowadzania zmiennych z klawiatury.
Napiszę teraz na tablicy prosty program z wykorzystaniem instrukcji writeln.
program napis; begin writeln(`czesc'); readln; end.
Proszę skompilować program naciskając klawisze ALT+C a następnie CTRL+F9.
Jak myślicie co ten program robi?.
Proszę uruchomić program naciskając klawisze ALT+R a następnie CTRL+F9.
Zapiszcie sobie ten program przy pomocy klawiszy ALT+F i wybierając polecenie SAVE AS pod nazwą 2Hr1 (2Hn1).
Zapiszcie sobie w zeszytach:
W poniższym programie zadeklarujemy zmienne, które noszą nazwę S1, S2. Zmienne te mogą przechowywać łańcuch znaków. Łańcuch znaków jest zatem typem zmiennej S1, S2. Każdy typ ma swoją nazwę - łańcuch znaków oznaczany jest w Pascalu słowem STRING. Mówimy zatem, że zmienna S1, S2 jest typu STRING, bo może przechowywać łańcuchy znaków
Instrukcja Readln przed końcowym end oczekuje na wprowadzenie znaku nowego wiersza (czyli naciśnięcia klawisza ENTER).
Napiszemy teraz kolejny program przedstawiający w jaki sposób możemy wykorzystać instrukcję writeln i readln.
Program dialog; Var S1,S2:string; Begin Write(`Jak masz na imie?'); Readln(S1); Writeln(`cześć,',S1,'!'); Writeln(`Ile masz lat?'); Readln(S2); Writeln(S2,' to piekny wiek'); Readln; End.
Proszę skompilować i uruchomić program używając klawiszy ALT+C a następnie CTRL+F9 oraz ALT+R oraz CTRL+F9.
Spróbujcie teraz napisać program bez ostatniej instrukcji readln i zobaczycie na czym polega różnica.
Do czego służy ten program przekonajcie się sami..
Proszę zapisać sobie ten program do zeszytów pod notatką.
Proszę zapisać program na dysku za pomocą wcześniej podanej sekwencji klawiszy.
Podsumowanie lekcji.
|
Uczniowie zapisują temat lekcji.
Uczniowie próbują odpowiedzieć.
Uczniowie piszą w zeszytach.
Uczniowie przepisują program.
Program wyświetla na ekranie napis cześć.
Uczniowie uruchamiają program.
Uczniowie zapisują program przy pomocy wymienionej sekwencji klawiszy.
Uczniowie zapisują w zeszytach.
Uczniowie przepisują program.
Uczniowie kompilują i uruchamiają program.
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela..
Uczniowie zapisują program przy pomocy klawiszy ALT+F i wybierając polecenie SAVE AS.
Uczniowie przypominają czym zajmowali się na lekcji .
|
- 1 -