Scenariusz zajęć zintegrowanych
w klasie II
Nauczyciel: Stanisława Leszczuk
Klasa: II
Data: 06.X.2005r.
Ośrodek tematyczny: Jesień dookoła
Temat dnia: Przyszła do nas jesień
Cele ogólne:
- zauważa zmiany zachodzące w przyrodzie i jest wrażliwy na
jej piękno;
- dostrzega niezwykłość poetyckiego obrazowania;
- zna cyfry rzymskie od I do XX;
- szuka oryginalnych rozwiązań plastycznych.
Cele operacyjne:
stosuje różne środki ekspresji artystycznej;
potrafi określić nastrój utworu;
wyszukuje fragmenty tekstu, będące odpowiedziami na pytania;
wymienia cechy charakterystyczne wczesnej i późnej jesieni;
czyta fragmenty wiersza;
stosuje w wypowiedziach zwroty grzecznościowe;
potrafi śpiewać piosenkę o jesieni;
zna nazwy jesiennych miesięcy;
stosuje różne formy wyrazu rudy;
układa zdania o wczesnej jesieni;
pisze miesiące i daty za pomocą cyfr rzymskich;
przedstawia fantastyczną postać jesieni za pomocą różnorodnych środków plastycznych. Collage;
chwyta i rzuca piłkę.
Metody:
drama;
niedokończonych zdań;
słowna (rozmowa, praca z tekstem);
działań praktycznych
Formy pracy:
praca zbiorowa;
indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
kaseta audio z nagraniem wiersza pt. ,,Jesień u fryzjera”;
kartoniki z wyrazami: smutny, wesoły, ponury, poważny, pogodny, radosny, żartobliwy;
kolorowa makulatura, farby, papier, ścinki, liście, farby;
piłki do gry w siatkówkę;
podręcznik, karty pracy, matematyczne karty pracy;
tabliczki demonstracyjne ze znakami rzymskimi;
szarfa z napisem ,,jesień”, opaska na głowę - wykonana z jesiennych liści, rekwizyty pasujące do wczesnej i późnej jesieni np.: owoce, warzywa, parasol, beret, szalik, liście, owoce jarzębiny;
rekwizyty do zabawy ,,u fryzjera”;
piłki.
Przebieg zajęć
Wytworzenie nastroju sprzyjającego rozmyślaniom o późnej
i wczesnej jesieni.
Do klasy wchodzi dziecko przebrane za jesień, na ramieniu ma szarfę z napisem jesień a na głowie opaskę z liści.
Pozostałe dzieci wybierają spośród zgromadzonych rekwizytów te, które pasują do wczesnej lub późnej jesieni i obdarowują nimi jesień.
Słuchanie recytacji wiersza pt. ,,Jesień u fryzjera”- nagranie
audio.
Rozmowa na temat utworu połączona z wyszukiwaniem
odpowiednich fragmentów tekstu z podręcznika s.45.
Jaką porę roku przedstawiła poetka i w jaki sposób?
Dlaczego jesień chciała mieć rude włosy?
W jaki sposób zapłaciła fryzjerowi?
Określanie nastroju utworu.
Jakie uczucia towarzyszą wam, gdy słuchacie tego wiersza?
Dobierzcie odpowiednie wyrazy określające nastrój utworu (rozsypanka wyrazowa).
Głośne jednostkowe czytanie fragmentów wiersza, uznanych za
najładniejsze.
Drama: Jesień u fryzjera.
Stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję, dzień dobry itp.
Modne kolory jesienią. Różne formy wyrazu ,,rudy”. Rysowanie fryzur lata i jesieni. (Karty pracy s.39, ćw. 1, 2, 3)
Utrwalenie piosenki pt. ,,Jesień”. Muzyczny portret jesieni. Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części tekstu. (Kaseta audio z piosenką).
Nazwy jesiennych miesięcy.
W których miesiącach jesień będzie często odwiedzać fryzjera?
Dlaczego? (Karty pracy s. 39, ćw.4).
10. O rzymskich cyfrach, o miesiącach i o datach. Znaki rzymskie
od I do XX. (Karta matematyczna 25).
Przedstawianie fantastycznej postaci jesieni za pomocą
różnorodnych środków plastycznych. Collage.
Zgromadzenie słownictwa określającego wczesną i późną
jesień. Układanie i zapisywanie zdań o wczesnej jesieni.(Karty
pracy s.39, ćw.5).
Mini piłka siatkowa. Chwytanie i rzucanie piłki do kolegi
stojącego naprzeciwko. Skracanie przetrzymywania piłki -
-odbicia.
Podsumowanie dnia i samoocena.
Podczas całego dnia pracy dzieci były nagradzane kasztanami.
Każde dziecko przeliczyło zebrane kasztany i otrzymało odpowiednią ocenę.