Literka.pl - Ja o sobie, ty o mnie
Ja o sobie, ty o mnie
Data dodania: 2009-06-01 21:54:20
Scenariusz do realizacji na godzinie wychowawczej w gimnazjum. Sprawdza umiejętność
znajomości samego siebie — swoich cech charakteru, wad, zalet, zainteresować.
TEMAT: Ja o sobie, ty o mnie.
CELE: Po zakończonej lekcji uczeń:
nie wstydzi się wyrażać publicznie własnego zdania
potrafi określić siebie (swoje cechy charakteru, zalety, wady, zainteresowania)
wie w czym jest dobry, co mu się udaje a nad czym musi jeszcze popracować
wie jakie cechy są przez innych akceptowane, a jakie nie
uważniej patrzy na drugiego człowieka
METODY: ćwiczeniowa, pogadanka
FORMY: indywidualna, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartka papieru, długopisy, lusterko, pojemniki/pudełka, w
których umieszczone są kartki z cechami charakteru, intelektem, szczęściem, urodą itp.
TOK LEKCJI
I Faza wprowadzająca
Uczniowie mają za zadanie za pomocą prostych i jak najbardziej zrozumiałych znaków
(bez używania wyrazów) zaprezentować własną osobę. Kolejne ćwiczenie polega na tym,
by za pomocą jednego wyrazu (rzeczownika) określić siebie; następnie do tego
rzeczownika dobierają jedno określenie (przymiotnik).
II Faza realizacyjna
Uczniowie prezentują swoją osobę tworząc tzw. herb — na kartce wpisują odpowiedzi na
pytania: jaki jestem? co potrafię? co lubię? o czym marzę? Następnie kartki te młodzież
zbiera, tasuje, losuje i -czytając informacje tam zamieszczone- próbuje zgadnąć o kim
mowa. Potem wspólnie zastanawiamy się skąd bierze się to, że każdy z nas jest inny i
jaki wpływ na nasze życie ma owa różnorodność. W kolejnym ćwiczeniu uczeń staje
przed lustrem i mówi kogo widzi (podaje informacje o swoich cechach charakteru,
zaletach, wadach). Wcześniej jego kolega podobne informacje zapisuje na kartce-
następuje porównanie. Następnie uczniowie udają się do sklepu. Tam mają możliwość za
1 euro„dokupić« sobie coś, czego im brakuje — mogą wybrać cechę charakteru, cechę
fizyczną, intelekt, szczęście, urodę, wolność. Młodzież wypowiada się dlaczego taką
właśnie„rzecz» zakupiła. Kolejne pytanie kierowane do uczniów brzmi: czy uważasz się
za szczęśliwego człowieka? Uczniowie uzasadniają swoją odpowiedź. Przychodzi kolej na
zabawę- jedna osoba wychodzi z klasy a pozostałe naradzają się kogo ze swego grona
będą prezentować używając porównania danej osoby do jakiejś rzeczy (np. ona jest jak
wulkan, bo często wybucha z wielką siłą). Po uzgodnieniu prezentacji osoba zostaje
przywołana do klasy i zgaduje o kim mowa.
III Faza podsumowująca
Uczniowie wypowiadają się o tym, co cenią u drugiego człowieka, co lubią w swoich
koleżankach/ kolegach, a czego w nich nie tolerują. Lekcję kończymy miłym akcentem:
uczniowie piszą kartkę do osoby siedzącej z prawej strony, na której umieszczają
skierowane do niej życzenia, słowa podziękowania, sympatii, przyjaźni, przeprosin itp.
Kartki te mają zawierać tylko pozytywne informacje.
Opracowała: Anna Barysz
Literka.pl - Ja o sobie, ty o mnie Literka.pl - Ja o sobie, ty o mnie