Literka.pl - Być dobrym dla siebie – budowanie poczucia własnej wartości.
Być dobrym dla siebie – budowanie poczucia własnej wartości.
Data dodania: 2005-04-06 08:00:00
Konspekt lekcji dla klasy III gimnazjum.
To proste !
Jeśli będziesz zachowywał się jak zakompleksione, przerażone stworzenie, właśnie
tak będziesz postrzegany przez ludzi. Popracuj nad mową ciała. Plecy proste, głowa
wysoko, krok sprężysty, spojrzenie pogodne– oto obraz człowieka z wysoką
samooceną
Zacznij się uśmiechać i patrzeć ludziom w oczy. Z początku będą zdziwieni, jednak
z czasem zmienią swój stosunek do Ciebie. Wszyscy wolimy towarzystwo osób
uśmiechniętych i pogodnych niż ponuraków i mruków.
Jeśli poznajesz kogoś nowego, nie przejmuj się, że masz pryszcze lub stare
niemodne oprawki okularów. Wszyscy mamy jakieś wady. Na upartego znajdzie się
je również u top-modelki.
Pomagaj innym. Nie narzucaj się, bo tego nikt nie znosi, ale jeśli widzisz staruszkę
wstań w autobusie; jeśli koleżanka jest chora zadzwoń, może potrzebuje notatek z
lekcji, a kiedy mama szoruje kuchnię– weź się za łazienkę.
Znajdź sobie kolegów spoza szkoły. Miej jakieś inne towarzystwo. Na gruncie
pozaszkolnym ludzie są serdeczniejsi i bardziej tolerancyjni.
Rozwiń w sobie jakieś zainteresowanie. Zapamiętaj stare psychologiczne
powiedzonko: ludzie dzielą się na nieszczęśliwych i tych, którzy mają hobby.
Szukaj raczej przyjaźni niż miłości. Ta druga jest przewrotna i zdradliwa, źle
ulokowana może jeszcze pogłębić Twój smutek i przygnębić Cię na dobre. Jeśli nie
jesteś zakochany– ciesz się! Pomyśl ilu problemów unikniesz.
Zostań ekspertem w jednej dziedzinie. Wybierz przedmiot, który lubisz najbardziej i
spożytkuj na niego dwa razy więcej energii niż dotychczas– satysfakcja murowana.
Śpiewaj, tańcz, głośno recytuj, graj na domowych sprzętach, słowem– zachowuj się
tak, jakbyś był najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem. To działa w obie strony.
Nigdy nie porównuj siebie z innymi. Zawsze znajdziesz kogoś lepszego,
ładniejszego, zdolniejszego, bardziej kochanego niż Ty. Ale też zawsze jest ktoś
słabszy, gorszy, brzydszy. Wszystko zależy od tego czego się szuka.
Pamiętaj– niemożliwe jest, aby lubili Cię wszyscy. Wystarczy pięć, dziewięć osób, z
którymi czujesz się dobrze, na które możesz liczyć.
I. Temat: «Być dobrym dla siebie-budowanie poczucia własnej wartości.»
Odbiorca: uczniowie klasy III gimnazjum
Czas realizacji: 45 min
II. Cele:
poznawczy: zapoznanie z metodami podnoszenia własnej samooceny
kształcący:
kształtowanie umiejętności porządkowania myślenia o sobie
kształtowanie umiejętności odkrywania swoich zalet (mocnych stron)
kształtowanie umiejętności doceniania innychwychowawczy:
wdrażanie do mówienia o sobie z większą otwartością
wdrażanie do przekonania, że wiara w siebie jest receptą na sukces
osiągnięcie lepszej współpracy w grupieIII. Pomoce dydaktyczne:
plakat z hasłem:
« Jeżeli traktować człowieka tak, jakby był tym kim powinien i
mógłby być, stanie się nim.» Goethe
materiały ksero
papierowe postacie
flamastry
dwa duże arkusze papieru
kolorowe samoprzylepne żetony
kartki papieruIV. Metody:
mini wykład
instruktaż
burza mózgówV. Formy:
praca indywidualna
praca w grupachVI. Przebieg:
Część wstępna (wprowadzająca )
Prowadzący wita uczniów, następnie rozdaje ksero z
«Drzewem przeżyć» (załącznik nr1) i prosi, by każdy
zaznaczył kolorem postać, która ma go symbolizować tj.
jego samopoczucie, miejsce w danej klasie szkolnej.
Następnie mini wykładem wprowadza w tematykę zajęć.
« Często zdarza się, że czujemy się bezwartościowi,
samotni, mamy w sobie poczucie winy, żalu, wstydu,
niespełnienia. Mamy uczucie, że życie nie przynosi nam
tego, co innym a co nam się też należy. Zadajemy sobie
pytanie– dlaczego, choć we wszystko wkładamy tyle
energii i wysiłku efekty zdają się niewspółmierne?
To znak, że musimy postarać się poznać, zrozumieć
siebie, odnaleźć poczucie własnej wartości a tym samym
drogę ku pełniejszemu i bardziej radosnemu życiu.
Poczucie własnej wartości formuje się w rezultacie
uogólnienia doświadczeń dotyczących naszej osoby.
Pierwotnym ich źródłem są rodzice, później rówieśnicy,
nauczyciele oraz bliższe i dalsze otoczenie. W zależności
od stopnia aprobaty i dezaprobaty innych ludzi poczucie
własnej wartości może ukształtować się jako zaniżone,
zawyżone lub adekwatne.
Osoby, które mają małe poczucie własnej wartości
znajdują się w walce same z sobą– mają one żal do losu,
że poskąpił im takich a takich cech, obdarzył gorszą urodą
lub rodzicami niezbyt, jak na ich gust udanymi.
Niezadowolenie z siebie jest siłą, która może
stymulować rozwój, lecz gdy przekroczy pewne granice
hamuje go, bo kieruje naszą energię na jałowe
przeżywanie samoudręki.
Wielkie znaczenie ma wobec tego poprawna
samoocena, gdyż np. osoby o zawyżonej samoocenie
podejmują się zadań, którym nie potrafią sprostać, a
osoby, które siebie nie doceniają niepotrzebnie rezygnują
z wielu szans rozwoju. Fakt, iż często poczucie niższości
może narzucać nam sama cywilizacja europejska, która
kultywuje ducha współzawodnictwa tj. wyścig wiedzy,
sprawności fizycznej, wydajności pracy, urody.
Znany psycholog Alfred Adler twierdził, że z poczucia
niższości wyłania się dążenie do szukania wielkości, co
kończy się często nerwicą.
Z filozoficznego punktu widzenia każdy człowiek jest
wartością bezwzględną, dającą mu równe prawa ze
wszystkimi ludźmi niezależnie od kwalifikacji i zasług
osobistych.
Każdy z nas zasługuje na szacunek, powinniśmy więc
umieć szanować samych siebie.
Dzisiejsze zajęcia mają za zadanie dostarczyć Wam
doświadczeń, które pomogą w budowaniu adekwatnego,
zdrowego poczucia własnej wartości.»
Część główna
Ćwiczenie nr 1
Uczniowie podpisują swoim imieniem kartę ćwiczeń
przedstawiającą postać, następnie w ręce i nogi wpisują:
w prawą rękę: jestem dobry(a) w…
w lewą rękę: w czym chcę być lepszy(a)....
w prawą nogę: w moim życiu ważne jest......
w lewą nogę: jakie jedno słowo chciałbyś(a) usłyszeć
od ważnej dla Ciebie osoby..... Następnie
uczniowie w grupkach wymieniają się swoimi
postaciami nawzajem i wpisują każdej osobie jakąś
zaletę, którą w niej dostrzegają.
Ćwiczenie nr 2
Uczniowie wymieniają różne zalety a prowadzący
zapisuje je na tablicy tak by się nie powtarzały; dalej
każdy uczeń dostaje kolorowe żetony (każdy po
jednym) następnie podchodzi do tablicy i przykleja
swój żeton obok takiej zalety, która wydaje mu się
najważniejsza. W taki sposób otrzymujemy pewną
hierarchię zalet.
Ćwiczenie nr 3
Każdy uczeń w ciągu 10 min przygotowuje swoją
wizytówkę tj. napis lub rysunek, które to chciałby
umieścić na swojej koszulce (T-shirt); ma to być
pewnego rodzaju reklama siebie.
Potem następuje prezentacja wizytówek w trakcie
kilkuminutowego spaceru po sali. Uczniowie mają
możliwość sugerowania kolegom, co jeszcze mogliby
dopisać na swojej wizytówce.
VII. Zakończenie
Prowadzący czyta krótką opowiastkę z książki pt.
«Przebudzenie» Anthony’ego deMello (załącznik nr 2
) i życzy wszystkim, aby byli zawsze szybującymi
orłami.Prowadzący wysłuchuje komentarzy uczniów
dotyczących przeprowadzonych zajęć, dziękuje za
współpracę i rozdaje ksero zawierające wskazówki
dotyczące pracy nad własną samooceną ( załącznik
nr 3 ).
Literatura:M. Braun– Gałkowska, A. Gutowska « W tę
samą stronę.» Tom I
M. Jachimska « Scenariusze lekcji
wychowawczych.»
Literka.pl - Być dobrym dla siebie – budowanie poczucia własnej wartości.
Literka.pl - Być dobrym dla siebie – budowanie poczucia własnej wartości.