INNOWACJA PEDAGOGICZNA

background image

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

background image

I. TYTUŁ

Koło j. angielskiego w klasach 4 – 6

• II. AUTORZY
• Magdalena Gajek
• Agata Juszczyszyn
• Andrzej Polaczek
• Agata Gańska
III. ZAKRES INNOWACJI
• Innowacja obejmie dzieci w wieku 10-12 lat.

Materiał będzie realizowany raz w tygodniu po 45
minut w roku szkolnym 2013/2014. Innowacja
będzie realizowana w ramach zajęć
pozalekcyjnych.

background image

IV. TYP INNOWACJI

• Organizacyjno - metodyczna

background image

V. KONSPEKTY ZAJĘĆ

KONSPEKT 1 – SPORTS AS

FREE TIME ACTIVITIES

• Przedmiot : Koło języka angielskiego dla klas 4-6.

• Klasa: 4-6

• Typ szkoły: Szkoła podstawowa.

• Dział programowy: Język angielski.

• Temat zajęć: Sports as free- time activities.

• Planowany czas zajęć:45 min.

Cele ogólne :

• 1. Powtórzenie nazw sportów i zapoznanie się z nowym

słownictwem związanym z formami aktywności fizycznej.

• 2. Znajomość poprawnej wymowy i pisowni poznawanych słów.

• 3.Rozwijanie umiejętności komunikowania się (udzielania i

uzyskiwania informacji).

• 4.Rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu.

• 5.Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem .

background image

Cele operacyjne:

• Po zakończonej lekcji uczeń:
• 1.zna nazwy dyscyplin sportowych
• 2. potrafi spytać o ulubioną dziedzinę sportu, stosując formę: What’s

your favourite sport?

• 3. używa zaimka wskazującego- It is ( to jest) przy podawaniu nazw

dyscyplin sportowych

• 4. nauczy się mówić o swoich umiejętnościach sportowych używając

wyrażeń:

• Umiem/potrafię ( I can … ), jestem dobry w ( I am good at …)
• 5. potrafi zadawać pytania: Are you good at…..?/ Can you…?
• 6. nauczy się udzielania krótkich odpowiedzi typu: Yes, I am. No, I’m

not./ Yes, I can. No I can’t.

• 7.aktywnie używa wyrażenia: I like ( lubię), I don’t like ( nie lubię)
• 8. potrafi układać zdania z rozsypanki wyrazowej ( zeszyt ćwiczeń)
• 9. ćwiczy umiejętność mówienia i pisania poprzez tworzenie krótkich

wypowiedzi lub dialogów

• 10. potrafi dopasować nazwy sportów do odpowiednich obrazków

background image

Metody pracy:

• 1.Komunikacyjna.

• 2.Wizualizacja.

• 3.Pogadanka.

• 4.Gry i zabawy.

• 5.Burza mózgów.

Formy organizacyjne:

• 1.Praca indywidualna.

• 2.Praca w parach.

• 3.Praca w grupach

Środki dydaktyczne:

• Materiały ksero.

• Tablica interaktywna

• Książka i zeszyt ćwiczeń

background image

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne:

• Na początku lekcji nauczyciel sprawdza listę obecności uczniów , podaje temat i

cel zajęć a następnie przechodzi do rozgrzewki językowej . Zadaje uczniom

pytania:

• Czy uprawiasz jakiś sport? (Do you practice/do any sport? )

• Jak często uprawiasz sport ?( How often do you practice/ do sport ? )

• Gdzie uprawiasz sport? ( Where do you practice/do sport? )

• Jaki jest twój ulubiony sport? ( What is your favourite sport?)

• Jakiego sportu nie lubisz ? ( What sport do you hate?)

• Jaki rodzaj sportu lubisz najbardziej ? (What kind of sports do you like the

most? )

FAZA WPROWADZAJĄCA:

• Nauczyciel zaczyna zajęcia od zabawy integrującej grupę. Nazwa tej zabawy to

„Zapamiętywanie kolejności”.Nauczyciel wybiera karty obrazkowe z grupy

tematycznej- sport i przymocowuje je do tablicy: tennis, volleyball, judo, karate,

gymnastics, basketball, football, running, jumping, swimming. Prosi uczniów,

aby przyjrzeli się obrazkom i nazwali karty. Następnie starają się zapamiętać

kolejność, w której karty zostały umieszczone na tablicy. Opiekun odwraca karty

obrazkiem do tablicy i prosi dzieci o powiedzenie słówek w poprawnej

kolejności. 

background image

FAZA REALIZACYJNA:

• 1.Na samym początku nauczyciel stosuje metodę „burzę mózgów”. Na

tablicy pisze słowo SPORTS ( sporty), zadanie uczniów polega na

poprawnym zapisaniu jak największej liczby słów dotyczących form

aktywności fizycznej w języku angielskim.

• 2. Aby poćwiczyć z dziećmi nazwy sportów nauczyciel pokazuje im karty

obrazkowe, a

• dzieci wymieniają po angielsku jaki sport widzą na nich.

• 3. Nauczyciel zadaje uczniom pytania ,wskazując na karty obrazkowe.

Pyta: Can you (swim)?Czy potrafisz (pływać)?Na tablicy zapisujemy

formy udzielania krótkich odpowiedzi, prosząc dzieci o powtórzenie i

zapisanie ich do zeszytu: Yes, I can. Tak, umiem. No, I can’t. Nie, nie

umiem.( prezentowanie krótkich odpowiedzi)

• 4. Na kserokopiach rozdanych przez nauczyciela widnieją pojedyncze

słówka, cztery z tej samej grupy tematycznej- sport, i jedno z innej.

Polecenie uczniów brzmi : Which word is different?(Które słowo nie

pasuje? ). Zadaniem uczniów jest jak najszybciej odszukać i wykreślić

wyraz , który nie pasuje do pozostałych, np. BASKETBALL, VOLLEYBALL,

SPORT, SWIMMING, ELEPHANT.(załącznik nr 1)

• 5. Praca indywidualna

• W zeszycie ćwiczeń uczniowie dopasowują sporty do odpowiednich

miejsc ich wykonywania.(załącznik nr 2)

• 6. Praca w parach

• Nauczyciel zachęca uczniów do ułożenia mini dialogów z wykorzystaniem

słownictwa i wyrażeń związanych z tematyką sportu.

background image

FAZA PODSUMOWANIE:

• Zadaniem wychowanków jest uzupełnienie tabelki dyscyplinami

sportowymi w jak najkrótszym czasie. Osoba która wykona to zadanie

jako pierwsza wygrywa.( Załącznik nr 3)

• Załącznik nr 1

• Wykreśl słowo , które nie pasuje tematycznie do pozostałych wyrazów

• 1.jogging, swimming, flower, football, cycling

• 2.basketball, athletics, ice skating, rollerblading, car

• 3.juice, gymnastics, activity, volleyball, tennis

• 4.competitor, fun, goalkeeper, coach, sportsman

• 5.net, racket, computer, helmet, balls

• Załącznik nr 2

• Dopasuj podane niżej sporty do odpowiednich miejsc ich wykonywania

• 1.swimming a.on the course

• 2.tennis b.at home

• 3.skating c.in the ring

• 4.chess d.in the pool

• 5.boxing e.on the table

• 6.shooting f.on the range

• 7.golf g.on the rink

background image

• Załącznik nr 3
• Uzupełnij tabelkę dyscyplinami sportowymi w odniesieniu do odpowiednich

czasowników z nimi związanych

• athletics, basketball,cycling, football, gymnastics, karate, rollerblading,

swimming, tennis

Play

Go

Do

1.

1.

1.

2.

2.

2.

3.

3.

3.

background image

Konspekt 2: Shopping

• Przedmiot : Koło języka angielskiego dla klas 4-6.

• Klasa: 4-6

• Typ szkoły: Szkoła podstawowa.

• Dział programowy: Język angielski.

• Temat zajęć: Let’s go shopping! - vocabulary.

• Planowany czas zajęć:45 min.

Cele ogólne :

• 1.Zapoznanie z podstawowym słownictwem i zwrotami związanymi

z robieniem

• zakupów. 

• 2. Znajomość poprawnej wymowy i pisowni poznawanych słów.

• 3.Rozwijanie umiejętności komunikowania się (udzielania i

uzyskiwania informacji).

• 4.Rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu.

• 5.Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem

background image

Cele operacyjne:

• Po zakończonej lekcji uczeń:

• 1.Zna słownictwo związane z robieniem zakupów w sklepie.

• 2. Potrafi użyć czasownika may do formułowania próśb.

• 3.Formułuje prośby i polecenia, uzyskuje informacje i wypowiada

się na temat zakupów, robi zakupy w sklepie.

• 4.Potrafi wyszukać odpowiednie słownictwo w  wysłuchanym

tekście.

• 5.Potrafi  czynnie zastosować słownictwo związane z tematem

lekcji.

• 6. Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania poprzez tworzenie

krótkich wypowiedzi lub dialogów (np. scenki w sklepie).

background image

Metody pracy:

• 1.Komunikacyjna.

• 2.Wizualizacja.

• 3.Pogadanka.

• 4.Gry i zabawy.

• 5.Burza mózgów

Formy organizacyjne:

• 1.Praca indywidualna.

• 2.Praca w parach.

• 3.Praca w grupach

Środki dydaktyczne:

• Materiały ksero.

• Nagranie CD.

• Tablica interaktywna

• Książka i zeszyt ćwiczeń

background image

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne:

• Na początku lekcji nauczyciel sprawdza listę obecności uczniów , podaje

temat i cel zajęć a następnie przechodzi do rozgrzewki językowej .

Zadaje uczniom pytania:

• Czy lubisz robić zakupy? (Do you like doing shopping?)

• Co lubisz kupować? (What things do you like buying?)

• Czy często robisz zakupy?( Do you often do the shopping? )

FAZA WPROWADZAJĄCA:

• Nauczyciel zaczyna zajęcia od zabawy integrującej grupę. Nazwa tej

zabawy to „ Idziemy na zakupy..”. Gra polega na powtarzaniu

słownictwa . Uczniowie powtarzają po sobie sekwencję słów,

zaczynających się od zdania: „idę do sklepu i kupuję…”  ( I go to the

shop and buy for example sugar ,butter…) Każdy kolejny

uczestnik dodaje jeden zakup od siebie. Ważne jest, by „zakupy”

wymienione były przez kolejnych uczniów we właściwej kolejności. W

przypadku pomylenia kolejności przez uczestników, gra zaczyna się od

początku. Wygrywają uczestnicy, którzy najdłużej zostali w grze.

background image

FAZA REALIZACYJNA:

• 1. Na samym początku nauczyciel stosuje metodę „burzę mózgów”. Na

tablicy pisze słowo SHOPPING ( zakupy ), zadanie uczniów polega na

poprawnym zapisaniu jak największej liczby słów dotyczących zakupów

w języku angielskim.

• 2. Zapoznanie się z wymową słówek poprzez kilkakrotne powtarzanie

wyrazu za nauczycielem.

• 3. Nauczyciel rozdaje uczniom materiały ksero z obrazkami i nazwami

poszczególnych sklepów. Zadaniem uczniów jest odpowiednio połączyć

obrazki z ich nazwami.

• 4. Praca indywidualna

• W zeszycie ćwiczeń uczniowie dopasowują właściwy przedmiot/produkt

do odpowiednich sklepów.(załącznik nr 2)

• 5.Uczniowie uzupełniają wyrażenia używając rzeczowników z tabelki.

(załącznik nr 1)

• 6.Nauczyciel puszcza nagranie ,na podstawie którego uczniowie muszą

odgadnąć w jakim sklepie dany dialog ma miejsce.

• 7.  Praca w parach

• Uczniowie ćwiczą prosty dialog dotyczący robienia zakupów (funkcje

językowe:’ Can I help you? / Can I have…? / How much is…? / Here you

are’ etc.)

background image

FAZA PODSUMOWANIE:

• Zadaniem wychowanków jest dopasowanie podanych słówek do

odpowiednich definicji w jak najkrótszym czasie. Osoba , która

wykona to zadanie jako pierwsza wygrywa.( Załącznik 3)

• Załącznik nr 1

• Wpisz właściwy rzeczownik do odpowiedniego wyrażenia.

• money, customer, cash , account, shop, change, bargain

• 1.to spend …. on something

• 2.to serve a …

• 3. to pay by ….

• 4.to settle an…

• 5.to run a …

• 6.to give a …

• 7.to be a …

background image

• Załącznik nr 2
• Wpisz do tabelki przedmiot/ produkt pasujący do odpowiedniego sklepu
• cheese, medicine , fantasy book, apple, diary, antibiotic, nose drops, plaster,

jacket, rose , tulip, injection, sleeping pills , guide book, violet, pasta,
bananas, bread ,tale , tomatoes , shoes, daisy , lily, gloves, blouse, orchid,
scarf, jeans, eggs , detective story , newspapers .

Flowe

r

shop

Chemist

’s

Clothes

shop

Book

shop

Grocer’

s

background image

• Załącznik nr 3

• Dopasuj podane słówka do odpowiedniej definicji

• supermarket, laundry, discount, receipt , refund , to cost an arm

and a leg , to be sold out

• 1.…………………………………..- a lower price than usual

• 2…………………………………...- a place where people have a big

choice

• 3…………………………………...-a sum of money that is paid back to

you

• 4……………………………………-a piece of paper that is given to show

that you have paid for something

• 5……………………………………- a place where people can take dirty

clothes to the washing

• 6……………………………………- to have not sth in stock

• 7……………………………………- to be very expensive ( product)

background image

Konspekt 3: Tekst o Londynie

• Przedmiot : Koło języka angielskiego dla klas 4-6.

• Klasa: 4-6

• Typ szkoły: Szkoła podstawowa.

• Dział programowy: Język angielski.

• Temat zajęć: Czytanie tekstu o Londynie

• Planowany czas zajęć:45 min.

Cele ogólne : Poszerzenie wiedzy o historii i kulturze Wielkiej

Brytanii

Cele operacyjne:

• Uczeń rozumie tekst korzystając ze słowniczka

• Uczeń poprawnie rozwiązuje zadania typu true/ false oraz multiple

choice

• Uczeń poprawnie potrafi poprawnie uzupełnić zadania dotyczące

treści tekstu

• Uczeń czyta ze zrozumieniem

background image

Metody pracy:
• Pogadanka
• Burza mózgów
Formy organizacyjne:
• Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
• Kserokopie tekstu o Londynie
• Kserokopie zadań
• Ulotki opisujące niektóre z opisywanych miejsc w Londynie np. The

Tower of London

• Tablica

background image

Przebieg lekcji:

• FAZA WPROWADZAJĄCA:

• Sprawdzenie obecności

• Podzielenie klasy na trzy lub czteroosobowe grupy

• Wprowadzenie do tematu lekcji – krótka rozmowa o stolicy Wielkiej Brytanii

• ( przypomnienie podstawowego słownictwa związanego z omawianym

tematem np. The queen, capital, river

• FAZA REALIZACYJNA:

• Rozdanie kserokopii o objaśnienie zadania:

• Zadaniem każdej grupy jest zapoznanie się z treścią tekstu i zapamiętanie

jak największej liczny informacji w określonym przedziale czasu (ok.

10min). Każda z grup dostaje również ulotki przedstawiające niektóre z

miejsc opisanych w tekście, które pomogą uczniom w zapamiętaniu

informacji. Po upływie czasu uczniowie odkładają kserokopie i ulotki.

• Rozdanie kartek z zadaniami i objaśnienie ćwiczeń:

• Uczniowie w grupach rozwiązują trzy zadania sprawdzające ile zapamiętali

wiadomości z tekstu.

• Wspólne sprawdzenie ćwiczeń:

• Każda z grup podaje swoją odpowiedź na daną część ćwiczenia. Następnie

nauczyciel podaje prawidłowe rozwiązanie. Za każdą prawidłową

odpowiedź grupa dostaje jeden punkt. W przypadku ćwiczenia trzeciego

poprawne zadania zapisywane są na tablicy.

• Ponowne rozdanie kopii tekstu i zadanie pracy domowej.

• FAZA PODSUMOWANIE:

• Krótkie podsumowanie wiadomości z lekcji

• Nagrodzenie członków zwycięskiej grupy plusami

background image

• Załacznik 1.

• TEKST O LONDYNIE DO WYKORZYSTANIA NA LEKCJI

London is the capital of Great Britain. It lies upon the River Thames. Buckingham Palace is the

home of the Queen. The Tower of London is the museum where you can visit the Bloody Tower

and see the Crown Jewels. Yeoman Wardens (also called Beefeaters) can tell you about the

history of this famous place. St. Paul's Cathedral was built by Sir Christopher Wren after the Fire

of London (1666) Westminster Abbey is more than 900 years old. It's the church where English

kings and queens are crowned. The Houses of Parliament are famous for their clock - Big Ben.

The Prime Minister lives at 10 Downing Street. You can't forget about the tube. Lots of people

travel to work by tube. Other places worth visiting are: Trafalgar Square, the British Museum,

the National Gallery, Madame Tussaud's and many, many more...

Glossary:

capital -stolica

it lies upon- leży nad

soldier - żołnierz

change the guard - zmieniać wartę

the Crown Jewels - klejnoty koronne

place - miejsce

was built -została zbudowana

abbey - opactwo

are crowned - są koronowani

the Prime Minister - premier

the tube - metro

worth visiting - warte zwiedzenia

many more - wiele innych

background image

• Załącznik nr. 2

ZADANIA DO WYKONANIA

SPRAWDŻ ILE ZAPAMIĘTAŁEŚ!

EXERCISE 1: Zaznacz prawidłową odpowiedź

1. Tamiza to po angielsku:

a) the Tems

b) the Thames

c) the Thamise

2. Changing of the guard odbywa się przy:

a) Buckingham Palace 

b) The Tower of London 

c)Westminster Abbey 

3. Premier mieszka przy: 

a) 10 Downing Street

b)10 Downing Palace

c) 10 Street Downing

4. W którym roku miał miejsce słynny pożar Londynu?

a) 1066

b) 1666

c) 1926

5. Słynny zegar z wieży the Houses of Parliament to:

a) Big Paul

b) Big Ben

c) Big Clock

background image

• EXERCISE 2: Zaznacz poniższe zdania jako prawdziwe (T- true) lub

fałszywe (F-false)

1. Buckingham Palace is the home of the Queen. 

2. At the Tower of London you can see the Bloody Tower.

3.Yeoman Wardens are also called Cheeseeaters.

4. Westminster Abbey is a church.

EXERCISE 3: Z podanych słów ułóż zdania:

1. is London of Great capital the Britain

2. the is Buckingham of the Palace home Queen

3.by of travel to people work Lots tube

4. London is The of a museum Tower

5. Prime Downing lives at 10 The Minister Street

HOMEWORK: Dokończ następujące zdania:

1. Queen Elisabeth II lives at ...

2. Yeoman Wardens can tell you the history of ...

3. London lies upon ...

background image

Konspekt 4: Travelling

• Przedmiot : Koło języka angielskiego dla klas 4-6.

• Klasa: 4-6

• Typ szkoły: Szkoła podstawowa.

• Dział programowy: Język angielski.

• Temat zajęć: „Around the world” - travelling vocabulary.

• Planowany czas zajęć:45 min.

• Cele ogólne :

• 1. Ćwiczenie umiejętności rozumienia tekstu czytanego.

• 2. Ćwiczenie umiejętności mówienia.

• 3. Ćwiczenie umiejętności pisania.

• 4. Poznanie nowego słownictwa.

• Cele operacyjne:

• Uczeń potrafi:

• Opowiedzieć gdzie spędził swoje ostatnie wakacje.

• Nazywać środki transportu.

• Odszukać w diagramie nazwy środków transportu.

• Wymienić nazwy transportu usłyszane na podstawie nagrania.

• Dopasować nazwy środków transportu do danych kategorii w tabelce

• (Land- ląd, Sea-morze, Air- powietrze).

• 6. Wie jak zadać pytanie: How can I get to...?- Jak mogę dostać się do...?

background image

• Metody pracy:

• Komunikacyjna.

• Wizualizacja.

• Pogadanka..

• Gry i zabawy.

• Formy organizacyjne:

• 1. Praca indywidualna.

• 2. Praca w parach.

• Środki dydaktyczne:

– Materiały ksero.

– Nagranie CD.

– Tablica.

background image

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne

• Nauczyciel zadaje pytania uczniom: „ Where did you spend your last

holidays?”, „What was the weather like?”, „ How did you get to...?”

FAZA WPROWADZAJĄCA:

• Nauczyciel zaczyna zajęcia od zabawy integrujących grupę. Nazwa tej

zabawy to Snake (wąż).

• Uczestnicy stoją. Nauczyciel jako pierwszy podaje wyraz w języku

angielskim następnie kolejno uczniowie mówią wyrazy kończące się na

ostatnią literę wyrazu mówionego przez poprzedniego kolegę / koleżankę.

( np. snake-electro-orange-elephant...)

FAZA REALIZACYJNA:

• 1. Na samym początku nauczyciel przypina na tablicę kartkę z nazwą

„MEANS OF TRANSPORT”

• zadaniem uczniów jest wypisanie wszystkich nazw środków transportu,

które znają.

• 2. Nauczyciel rozdaje uczniom materiały ksero z obrazkami i nazwami

środków transportu.

• Zadaniem uczniów jest odpowiednio połączyć obrazki z ich nazwami.

Następnie wraz

• z nauczycielem zostają sprawdzone odpowiedzi uczniów, następnie

nauczyciel czyta wszystkie

• słówka a uczniowie powtarzają je. (Załącznik 1)
5. Nauczyciel puszcza nagranie na podstawie, którego uczniowie muszą

napisać jakie

• nazwy środków transportu usłyszeli.

background image

FAZA PODSUMOWANIE:

• Nauczyciel rozdaje uczniom diagramy. Zadaniem uczniów jest

odszukanie w nim 9

• nazw środków transportu. Osoba, która zrobi to jako pierwsza

wygrywa. (Załącznik 3)

• Załacznik 1.

• Wpisz cyferkę przy odpowiednich nawach środków transportu.

• Boat........

• cable car......

• ferry …...

• helicopter.....

• moped.......

• hot air balloon.....

• havercraft......

• lorry......

• motorbike.....

• ship......

• taxi......

• tram......

• underground......

• van......

background image

Załącznik 2

Poinformuj kolegę / koleżankę gdzie chcesz się dostać, następnie

zapytaj jak możesz się tam dostać używając zwrotu „How can I get

there?”. Zadaniem partnera jest odpowiedzenie na pytanie.

go to the supermarket

travel from Warsaw to Kraków

travel accross London

visit my next door neighbour

take some furniture to my grandparents' house

see Paris from the air

Przykład:

A: I want to go to the supermarket. How can I get there?

B: You can get there by car or take a bus

background image

• Załącznik 3
• Odszukaj w diagramie 9 nazw środków transportu

background image

Konspekt 5 - Zawody

• Przedmiot : Koło języka angielskiego dla klas 4-6.

• Klasa: 4-6

• Typ szkoły: Szkoła podstawowa.

• Dział programowy: Język angielski.

• Temat zajęć: Professions – poznajemy nazwy zawodów

• Planowany czas zajęć:45 min.

Cele ogólne :

• Uczeń zna słowa nazywające rodzaje zawodów, a także czasowniki i inne

słowa związane z różnego rodzaju profesjami.

• Uczeń zna poprawną wymowę i pisownię poznawanych słów.

Cele operacyjne:

• Uczeń potrafi tworzyć odczasownikowe nazwy niektórych zawodów i

wykonawców czynności za pomocą sufiksu -er.

• Uczeń zna czasowniki związane z danymi zawodami (typu: sing, dance, buy,

sell, write, sew, repair, teach, cook etc.)

• Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania.

• Uczeń potrafi tworzyć opisy osób wykonujących różne zawody za pomocą

słówka ‘who’ (np. A dentist is a person, who treats teeth) – poznaje tym

samym zaimki względne.

• Uczeń poznaje nazwy miejsc i sklepów związanych z wykonywaniem danej

profesji.

• Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania poprzez tworzenie krótkich

wypowiedzi lub dialogów (np. scenki w sklepach, u lekarza).

background image

Metody pracy:

• Komunikacyjna.

• Wizualizacja.

• Pogadanka.

• Gry i zabawy.

• Burza mózgów

Formy organizacyjne:

• Praca indywidualna.

• Praca w parach.

• Praca w grupach

Środki dydaktyczne:

• Materiały ksero.

• Nagranie CD.

• Tablica interaktywna

• Książka i zeszyt ćwiczeń

background image

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne

• Nauczyciel omawia z uczniami nowe czasowniki związane tematycznie z

tematem lekcji (do, work, teach, sing, dance, write, cook, sell, buy, treat etc.)

• FAZA WPROWADZAJĄCA:

• Nauczyciel zaczyna zajęcia od zabawy integrujących grupę. Nazwa tej zabawy

to „Wykonaj moje polecenie” Uczniowie otrzymują kartoniki, z czynnościami w

formie bezokoliczników. Wytypowana przez nauczyciela osoba musi

wytypować inną osobę i poprosić ją o wykonanie polecenia. (Np. Write a letter

/ dance). Druga osoba musi wykonać tą czynność i wytypować kolejną osobę.

• FAZA REALIZACYJNA:

• 1. Omówienie  nazw zawodów. Na samym początku nauczyciel stosuje metodę

„burzę mózgów”. Pisze na tablicy słowo „Jobs” i prosi uczniów o podanie jak

największej ilości zawodów jakie znają w języku angielskim.

• 2. Zapoznanie się z wymową słówek.

• 3. Tworzenie krótkich definicji zawodów ,opisywanie wykonywania danych

czynności.

• 4. Omówienie czasowników związanych tematycznie z wykonywaniem

różnych zawodów (np. sell, fight, help).

• 5. Dopasowywanie zawodów do nazw sklepów, miejsc pracy.

• 6. Układanie zdań z nowymi słówkami; wykonywanie ćwiczeń.

• FAZA PODSUMOWANIE:

• Uczniowie odgadują nazwy zawodów patrząc na obrazki.

• Uczniowi rozwiązują ćwiczenia do uzupełniania z książki i przygotowane

wcześniej przez nauczyciela.

background image

• Załacznik 1.

• Dopisz nazwy zawodów i wykonawców czynności do podanych

czasowników i rzeczowników:

   act -

   cook -

   sing -

   write -

   fight -

   sell -

   work -

   dance -

   farm -

   music -

   drive -

   police -

   photography -

   post -

   teach –

background image

• Załącznik nr.2
• Połącz zawód z

jego definicją.

nurse

A person who works in

mine

Singer

A person who cuts
people’s hair

Miner

A person who writes
news, stories or articles

for a newspaper or
magazine

Journalist

A person who treats
teeth

Dentist

A person who takes care
of ill people, works in
hospital

Hairdresser

A person who stops fires

firefighter

A person who sings

background image

VI. Motywacja wprowadzenia innowacji

Innowacja metodyczna

Będziemy korzystać z współczesnych metod nauczania języków

obcych jakimi są:

• Tablica interaktywna

• Gry dydaktyczne (np. symulacyjne)

• Korzystanie z kart obrazkowych (flash cards)

• Prezentowanie krótkometrażowych filmików z wymową anglojęzyczną

• Filmy jako nagranie z wymową anglojęzyczną

• Wybrane artykuły i czasopisma w języku angielskim

• • Pogadanka

• • Opowiadanie

• • Opis

• • Objaśnienie lub wyjaśnienie

• Inscenizacja

Innowacja organizacyjna

• W tym typie innowacji kładziemy nacisk na współpracę w grupie,

komunikację interpersonalną, która jest jednym z niezbędnych elementów

języka angielskiego.

• Pragniemy ułatwić nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi oraz

zwiększenie pewności siebie jak i poczucia niezależności i samodzielności.

Poprzez bezpośredni kontakt w życiem codziennym chcemy wprowadzić

naukę słownictwa. Możliwość poznawania środowiska w namacalny sposób

zapewnia dzieciom wiele zabawy. Co tydzień będą organizowana spotkania

z osobami dla których język angielski jest językiem ojczystym.

background image

VII. Cele:

Cele ogólne:

• Swobodna komunikacja w języku angielskim na całym świecie

• Zwiększenie poczucia samodzielności podczas przebywania za granicą

• Cel szczegółowy:

• W dzisiejszych czasach język angielski służy do komunikowania się z ludźmi na

całym świecie. Jednym z głównych powodów dla których stworzyliśmy tą innowację

jest pokazanie młodym ludziom jak ważną role pełni język angielski w codziennym

życiu. A drugim równie istotnym powodem jest stworzenie atmosfery w której

mamy na celu przełamanie barier językowych. Ponadto jest to propagowanie

aktywnych form spędzania wolnego czasu poprzez kontakt z językiem angielskim.

• Budowanie wiary we własne możliwości

• Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji

VIII. Spodziewane efekty:

• Wzrost zainteresowania historii i kultury j. angielskiego

• Wzrost komunikatywności

• Wzrost zaradności w życiu

• Wzrost pewności siebie

• Wzbogacenie słownictwa

• Wzbogacenie umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem

• Wzbogacenie umiejętności pisania

IX. Ewaluacja:

• Badanie efektów przewidywanych w procesie innowacji będzie opierało się głównie

na sprawdzeniu efektywności danej innowacji. Ewaluacja zostanie przeprowadzona

poprzez wypełnienie testu językowego i przeprowadzenie krótkiego wywiadu z

uczestnikami koła j. angielskiego. Poprzez wywiad uzyskamy informacje, czy wiedza

zdobyta w ramach zajęć, zdaniem uczniów, będzie przydatna w przyszłości.

background image

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Document Outline

