Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy V.
Temat: W miastach starożytnych - Babilonie, Atenach i Rzymie.
Cele poznawcze: uczeń
Zna pojęcia: agora, forum, akwedukt, termy, Akropol
Zna datę: 753 r. p.n.e.
Wie, że miasta w starożytności odgrywały ważną rolę jako ośrodki handlu i rzemiosła
Cele kształcące: uczeń
Potrafi wymienić trzy poznane miasta starożytne oraz opisać je
Umiejscawia okres świetności poznanych miast na osi czasu
Wie jakie obiekty oraz miejsca znajdowały się w miastach starożytnych
Potrafi wskazać owe miasta na mapie
Wyjaśnia co utrudniało życie w miastach starożytnych
Wyjaśnia znaczenie wyrażenia „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”
Cele wychowawcze: uczeń
Docenia osiągnięcia ludzi starożytnych
Rozumie, że dorobek ludów starożytnych służy nam do dziś
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Mapa ścienna
Metody dydaktyczne:
Opis
Opowiadanie
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię, mapę
Pogadanka
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
8:00-8:03 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Rekapitulacja wtórna - kartkówka sprawdzająca wiedzę uczniów z poprzednich lekcji. Wprowadzenie do tematu - opowiada uczniom że jednym z największych osiągnięć ludów starożytnych była budowa miast. Podaje temat lekcji. |
Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zapisują temat lekcji. |
8:03-8:13 |
Lekcja właściwa |
Opowiada o Babilonie, rysuje oś chronologiczną na tablicy, mówi w którym wieku powstało to miasto, kiedy przeżywało okres największej świetności, prosi uczniów o umiejscowienie tej daty na osi. Prosi uczniów, aby otworzyli podręczniki i oglądali ilustracje, na których przedstawiono treści, o których mówi nauczyciel.
Prosi uczniów, aby czytali głośno fragmenty tekstu. Nauczyciel omawia je, uzupełnia. Uczniowie podkreślają ważne treści.
Prosi uczniów o narysowanie tabelki w zeszycie: miasto, cechy charakterystyczne. Następnie kierując pracą uczniów uzupełniają tabelkę, wykorzystując informacje podkreślone w tekście.
Prosi uczniów o wykonanie w zeszycie ćwiczenia 2 ze s. 25 w podręczniku. |
Rysują w zeszycie oś czasu, zaznaczają daty.
Czytają wskazany fragment.
Rysują tabelkę, uzupełniają ją.
Przy pomocy nauczyciela wykonują ćwiczenie. |
8:13-8:33 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń. |
Rozwiązują wskazane zadania. |
8:33-8:43 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: ćw. 3, s. 25 |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
8:43-8:45 |