Kosz nauka kozł doc


Prowadzący; Paweł Petryłka

Konspekt lekcji z gier zespołowych.

1. Klasa: IV

2. Temat lekcji: nauka kozłowania piłki koszykowej.

3. Cele główne lekcji w zakresie:

- Motoryczności kształtowanie: szybkość koordynacja ruchowa i skoczność.

- Umiejętności: nauka kozłowania, obrona .

- Wiadomości: wymiary boiska

- Działania wychowawcze: zasady fair-play

- Zdrowia: higiena osobista

4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna

5. Przybory / przyrządy: piłki do koszykówki, szarfy.

6. Czas lekcji: 45 min

7. Liczba ćwiczących: 14

8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w parach.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami.

3-5 minut

Ustawienie w półkolu.

2. Zabawa ożywiająca

„Łapanka na dwóch kołach” ustawiamy dwa współśrodkowe koła w odległości 2-3 kroków od siebie. Prowadzący staje w środku, wykonuje szereg ruchów np. przysiady, skłony, skręty, pajacyki itp. Wszyscy za nim powtarzają. Na komendę „łap” (którą wydaje prowadzący), wewnętrzni uczestnicy zabawy odwracają się i starają się jak najszybciej dotknąć osobę stojącą za nią. Ci jednak próbują się przed tym ochronić np. przysiadem podpartym lub innym umówionym ruchem. Wszyscy dotknięci przed wykonaniem umówionego ruchu są złapani. Łapiący zdobywają w ten sposób punkty. Wygrywa zespól z większą liczbą punktów. Po każdym łapaniu następuje zmiana zespołów, drużyna stojąca na zewnątrz wchodzi do środka i na odwrót.

5-8 minut

Należy zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów zabawy. Wszyscy uczestnicy stają twarzą do prowadzącego.

3. Ćwiczenia kształtujące.

-Podrzut piłki na wysokość około 3 metry, gdy piłka jest w locie ćwiczący wykonują krążenia ramion w przód (w tył) i chwyt piłki opadającej oburącz w podskoku .

-Toczymy piłkę do przodu, łapiemy ją po dwóch trzech krokach w przysiadzie.

-Podania piłki do o koła tułowia.

-Przerzut piłki z prawej do lewej ręki, w kroku odstawno-dostawnym.

-Podrzuty piłki i chwyty w kroku skrzyżnym.

-W siadzie nogi wyprostowane unosimy o koło 20-30 cm nad ziemie i przetaczamy piłkę do o koła siebie. W prawo a potem w lewo.

-W siadzie przekładamy piłkę pomiędzy nogami nad powierzchnią ziemi.

-Kozłowanie piłki jednorącz.

-Dwie trzy pompki trzymając piłkę w obu dłoniach która znajduje się na podłożu.

-Podania do partnera oburącz.

-Podrzut piłki w górę, chwyt w leżeniu przeżutnym nad nogami, oburącz. Podanie do partnera.

-Przerzut piłki za siebie chwyt oburącz i podanie jej z takiej pozycji do partnera.

8-10 minut

Bieg po obwodzie sali.

Siad prosty.

Podpór przodem.

Dobieramy się w dwójki, odstępy 2,00 m od siebie i przechodzimy do siadu prostego. Zwracamy uwagę żeby podania były z udziałem całego ramienia.

4. Ćwiczenia techniczne.

-Bieg przez ławkę z jednoczesnym kozłowaniem piłki.

-Przechodzenie po ławeczce z ugiętymi nogami w stawach kolanowych z jednoczesnym kozłowaniem piłki.

-Poruszamy się krokiem odstawno-dostawnym po ławeczce z jednoczesnym kozłowaniem piłki.

-Przeskoki przez ławeczkę z jednoczesnym kozłowaniem piłki. Przeskoki te wykonywane są obunóż z prawej na lewą stronę (bądź na odwrót) z wyraźnym przesunięciem się w przód.

5-8 minut

Dzielimy wszystkich na trzy grupy i ustawiamy trzy ławeczki.

Odwracamy ławeczkę (do góry nogami), tak by powstała niska równoważnia.

Zwracamy uwagę by wszystkie ćwiczenia były wykonywane z udziałem prawej a potem lewej ręki.

5. Ćwiczenia taktyczne.

-Wyznaczamy i ustawiamy (po jednej osobie na połowę) gracza na wysokości lini rzutów za trzy. Ćwiczący maja za zadanie wykonać trzy kozły, podać do wyznaczonej osoby, otrzymać j z powrotem piłkę i oddać rzut do kosza po koźle.

-Prezentujemy miejsca w których dani gracze powinni się znajdywać podczas obrony. Każdemu z uczniów przypasowujemy miejsce i każemy ćwiczącym luźno biegać po sali, a na komendę każdy ma się ustawić na swoim miejscu.

5-8 minut

Klasę dzielimy na dwie grupy i ustawiamy po obu stronach połowy sali.

Dzielimy wszystkich na trzy grupy.

6. Gra uproszczona.

Rozgrywamy małe mecze dwóch na dwóch ( oraz jeden na jeden ). Mecze są do 10 punktów, wygrane zespoły otrzymują po plusie do dziennika.

5-10 minut

Wyznaczamy trzy czwórki i jedna parę. Dla dwóch zespołów przeznaczamy jeden kosz i jedną piłkę. Zwracamy uwagę aby uczniowie nie stosowali fauli.

7. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.

Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej.

1-2 minuty

Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne.

8. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat zachowania się fair-play na boisku oraz poinformowanie o podstawowych zasadach w koszykówkę.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

1

1


