KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA KLAS OD I DO III
TEMAT: Bezpieczne ferie
CEL: uświadomienie i przybliżenie dzieciom istniejących zagrożeń, z jakimi mogą się
spotkać w trakcie ferii zimowych, zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- wie jak unikać zagrożenia w czasie ferii
- zna zasady bezpiecznej zabawy
- wie jak postąpić w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia swojego i kolegów
- zna numery alarmowe i wie jak złożyć meldunek
METODY: aktywizujące, czynne, zadaniowe, pracy z tekstem, drama
FORMY: grupowe
ŚRODKI: arkusz szarego papieru, kartki papieru, klej, przybory do pisania, karteczki z sytuacjami do opracowania, butelka.
Czas: 60 min
Grupa: ok. 15 osób
PRZEBIEG:
Dzieci odgadują hasło zajęć: BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE- zabawa „Wisielec”- nauczyciel na planszy rysuje tyle kreseczek aby odpowiadały liczbie liter w haśle. Dzieci po kolei podają litery po czym próbują odgadywać hasło. W przypadku gdy podanej litery nie ma nauczyciel rysuje uczestnikowi element „wisielca”. Gra toczy się do momentu gdy hasło nie zostanie odgadnięte.
Dzieci dzielą się na trzy drużyny. Każda z drużyn dostaje kartkę z rysunkiem lodowiska, górki i kuli śniegowej. Zadaniem każdej grupy jest zapisanie na odwrocie zasad bezpiecznej zabawy śnieżkami, na lodowisku i na górce. Następnie przyklejają te zasady na wspólny plakat.
Nauczyciel czyta drużynom zdania - zasady bezpiecznej zabawy w czasie ferii. Zadaniem dzieci jest dokończenie zdań.
Nie wkładamy do śnieżek kamieni
Nie rzucamy śnieżkami w samochody
Posypujemy chodniki piaskiem
Nie stoję pod zwisającymi soplami lodu
Udzielam pomocy osobom starszym, którym trudno się poruszać po śliskich chodnikach
Nie zjeżdżam na sankach blisko ulicy
Nie chodzę po torze gdzie wszyscy zjeżdżają
Nie zjeżdżamy na butach
Nie wchodzę na zamarznięte jeziora, stawy
Sanki na kuligu wiążemy grubą liną
W czasie kuligu spokojnie siedzę na sankach
Nie można przywiązywać sanek do samochodów
Ubieram się odpowiednio do pogody
W czasie wycieczki nigdy nie oddalam się od grupy
Na dłuższą wycieczkę zabieram termos z gorąca herbatą
Nie wrzucam śnieżek koledze za koszulkę
Zawsze informuj rodziców o miejscu swoich zabaw
Nie ślizgam się na chodniku
Nie jem śniegu
4. Rozmowa na temat zasad postępowania w czasie zagrożeń. Każda grupa dostaje sytuacje do opracowania.
Janek nie posłuchał rodziców i poszedł ślizgać się z kolegą na pobliski zamarznięty staw. Nagle lód się załamał i Janek wpadł do wody. Jak powinien zachować się Janek? Jak powinien zachować się kolega Janka Kuba? Zastanów się i odpowiedz.
Marysia poszła bawić się na dwór choć za oknem był duży mróz i napadało dużo śniegu. Dziewczynka jednak zapomniała ubrać rękawiczek. Ulepiła bałwana, rzucała się śnieżkami z koleżanką i jej ręce i nos zaczęły robić się czerwone w dodatku przemoczyła całe ubranie, bo robiła orzełki na śniegu. Co powinna zrobić Marysia przed wyjściem na mróz? Co powinna zrobić po przyjściu do domu? Zastanów się i odpowiedz
Kamil pomimo tego, że chodniki są bardzo śliskie i nie posypane piaskiem ani solą biegnie szybko do kolegi. Nagle traci równowagę, wpada w poślizg i przewraca się. Noga prawdopodobnie jest złamana ponieważ bardzo go boli i nie umie nią ruszać. Jak powinien zachować się Kamil, a jak jego kolega Mikołaj? Zastanów się i odpowiedz.
5. Nauczyciel zaznajamia dzieci z numerami telefonów alarmowych. Utrwalamy te numery bawiąc się w butelkę. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel kręci butelką i ta osoba, na którą wypadnie podaje numer telefonu na policje, pogotowie i straż pożarną). Następnie dzieci odgrywają scenki wyżej opisanych sytuacji, z uwzględnieniem wzywania pomocy i składania meldunku przez telefon.
Opracowała: Karolina Oszek