Podania i chwyty w piłce ręcznej


Smoleń Sebastian

Konspekt lekcji z gier zespołowych.

1. Data lekcji:13.09.2004 r. Klasa: V Chłopcy

2. Temat lekcji: Podania i chwyty w piłce ręcznej.

3. Cele główne lekcji w zakresie:

- Motoryczności kształtowanie: koordynacja ruchowa

- Umiejętności: celne podania .

- Wiadomości: podstawowe zasady gry w piłkę ręczną

- Działania wychowawcze: wdrażanie do pracy w zespole

- Zdrowia: higiena osobista

4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna

5. Przybory / przyrządy: piłki ręczne, szarfy.

6. Czas lekcji: 45 min

7. Liczba ćwiczących: 18

8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowczo-ścisła zadaniowo-ścisła.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w parach

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami.

3-5 minut

Ustawienie w półkolu.

2. Zabawa ożywiająca

„Ranny berek” wyznaczamy jedną osobę jako berka. Pierwsza osoba jaką uda mu się schwytać, łapie kolejne, z tym że musi się trzymać za to miejsce za które zostanie dotknięta.

5-8 minut

Ograniczmy pole zabawy

3. Ćwiczenia kształtujące.

  • wymachy ramionami w przód, tył i na przemian,

  • dotykamy podłoża na sygnał

  • przysiad i wyskok w górę na sygnał

  • na sygnał obrót w biegu ,

  • bieg krokiem odstawno-dostawnym,

  • bieg przekładanką,

  • skłony do prawej i do lewej nogi,

  • obrót w tył i pochylenie się do podłoża

  • przejścia z siadu do leżenia przerzutnego, przy powrocie do siadu pogłębiamy skłon.

  • przechodzimy do leżenia przewrotnego i wykonujemy „rowerek”.

  • Pięć pełnych pompek

  • Wykonujemy podciągnięcie nóg pod klatkę piersiową i wyrzut nóg w tył.

  • Zmiany pozycji na sygnał i komendę nauczyciela( np. z leżenia przodem do podpory tyłem)

8-10 minut

Bieg po obwodzie sali.

Siad prosty.

Podpór przodem.

4. Ćwiczenia techniczne.

  • Pokaz prawidłowego podania

  • Podania w parach w miejscu

  • Podania w parach podczas przemieszczania się

  • Podania w różnych kierunkach

8 - 10 minut

Dobieramy się w pary stajemy w 3-4 metrowych odstępach

5. Ćwiczenia taktyczne.

  • Wyznaczamy i ustawiamy (po jednej osobie na połowę) gracza na wysokości lini 9 metra. Ćwiczący maja za zadanie wykonać trzy kozły, podać do wyznaczonej osoby, otrzymać od niej z powrotem piłkę i oddać strzał na bramkę.

  • Rozstawiamy całą drużynę przed linią ciągłą i pokazujemy im jak wygląda „obrona strefą”. Następnie karzemy im luźno biegać po całej sali a na gwizdek wszyscy mają się ustawić na strefie w obronie z rękami uniesionymi w górze.

5-8 minut

Klasę dzielimy na dwie grupy i ustawiamy po obu stronach połowy sali.

6. Gra uproszczona.

Dzielimy wszystkich ćwiczących na cztery drużyny dwie z nich ubierają szarfy. Gra polega na tym że drużyna ma jak najdłużej mieć w posiadaniu piłkę, z czym wykonane prawidłowo trzy kozły przez jednego gracza to punkt dla drużyny w której był dany gracz. Wygrywa ta drużyna która uzbiera więcej punktów. Wyjście za boisko to strata piłki.

5-10 minut

Boisko do tej gry jest ograniczone liniami i podzielone na dwa pola, na jednym polu grają dwie drużyny. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na boiskach.

7. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.

Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej.

1-2 minuty

Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były one szybkie lecz wolne i głębokie.

8. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat zachowania się fair-play na boisku oraz poinformowanie o podstawowych zasadach w piłce ręcznej.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

1

1


