1.Scenariusz zajęć zintegrowanych z plastyki prowadzonych przez Magdalenę Strugińską w klasie III c.

2.Data: 19.09.2013 r.

3.Temat bloku: Szkoła radosna i bezpieczna.

4.Temat dnia: W świecie barw.

5.Problematyka: Rozpoznawanie barw ciepłych i zimnych. Klasyfikacja barw. Przedstawienie za pomocą plamy barwnej (ciepłej i zimnej) sceny realnej. Tworzenie barw pochodnych.

6.Cel główny: podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: barwa

7.Cele szczegółowe:

- wie, że kolor ciepły kontrastuje z zimnym

- wie, jak mieszać kolory, by uzyskiwać nowe barwy

- poznaje podział barw na grupy ze względu na ich właściwości

- wie, z jakich par kolorów podstawowych powstają kolory pochodne 

8.Metody: rozmowa, ekspresji twórczej.

9.Forma: zbiorowa, indywidualna.

10.Pomoce dydaktyczne: farby, pędzle, koło barw.



PRZEBIEG ZAJĘĆ


1.Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat ulubionych barw.

N1 : Jakie są Wasze ulubione barwy? Za co je lubicie? Z czym Wam się kojarzą, co Wam przypominają?


Metoda: rozmowa

Forma: zbiorowa

Czas: 5 min.


2. Rozpoznawanie barw ciepłych i zimnych, klasyfikacja barw.

a) Rozmowa na temat barw ciepłych i zimnych.

N1 : Na tablicy widzicie „Koło barw”. Z czym kojarzą Wam się barwy ciepłe (czerwona, pomarańczowa i żółta)?

A z czym barwy zimne (zimnych zielona, niebieska i fioletowa) ?

Barwy, które nas ożywiają, działają na nas pobudzająco to barwy ciepłe, a barwy, które uspakajają nas i koją to zimne.

Do barw ciepłych zaliczamy czerwoną , pomarańczową i żółtą a do zimnych zieloną, niebieską i fioletową.

b) Klasyfikacja barw.

N1 : Mówiliśmy już jakie kolory należą do jakich barw- ciepłych, czy zimnych. Rozdam Wam karteczki z kolorami, przyporządkujcie odpowiednio kolory do barw ciepłych i zimnych. Sprawdzimy, czy zapamiętaliście poprawną klasyfikację kolorów.


Koło barw”


Metoda: rozmowa

Forma: zbiorowa

Czas: 10 min


3. Tworzenie barw pochodnych od barw podstawowych- „eksperymenty plastyczne”.

N1 : Przyszykujcie pędzle, kartki i farby. Pobawimy się kolorami. Sprawdźcie jaki kolor wyjdzie z połączenia żółtego i niebieskiego (zielony). Teraz połączcie kolor czerwony z żółtym. Spróbujcie poeksperymentować z kolorami, połączyć różne kolory. Jakie kolory połączyliście? Jakie otrzymaliście?


Metoda: ekspresji twórczej

Forma: zbiorowa

Czas: 10 min.




4. Praca twórcza uczniów „W świecie barw”.

N1 : Wylosujecie karteczkę, na niej znajduje się napis „barwy ciepłe” i „barwy zimne”. Jeśli ktoś z Was wylosuje karteczkę z napisem „barwy ciepłe” namaluje swój obraz wyłącznie za pomocą tych barw, a jeśli wylosujecie „barwy zimne” praca będzie musiała zostać wykonana wyłącznie za pomocą barw zimnych.

Za pomocą tych kolorów przedstawcie wybraną scenę realną, bądź nie realną. Wykorzystajcie swoją wyobraźnię.


Metoda: ekspresji twórczej

Forma: indywidualna

Czas: 45 min.